reklama

Prymula: Až patnáct tisíc lidí nemuselo zemřít, kdybychom přijali tvrdší opatření

Podle epidemiologa Romana Prymuly (za ANO) až patnáct tisíc lidí nemuselo zemřít, kdyby zde byla přijata přísnější opatření. Stejně tak je toho názoru, že se limit 75 procent proočkovaných občanů v Česku nenaplní. „Jsme někde na 57 procentech. Posun u lidí, kteří očkování odmítají nebo váhají, je nelehký,“ uvedl v pořadu Interview na ČT24.

reklama

Prymula ve vysílání ČT konstatoval, že se budou v Česku provádět analýzy, které by měly odpovědět na otázku, kolik lidí skutečně zemřelo na covid a s covidem. Podle něj ale nemá tato bilance již takový praktický význam. „Ve všech případech se to navíc nedá určit definitivně. Není ale pravda, že ve statistice jsou lidé, kteří zemřeli například při autonehodě a byli covid pozitivní,“ podotkl.

Epidemiolog míní, že se nedá přesně říci, kolik lidí zemřelo zbytečně. Myslí si však, že se mnohým ztrátám na životech dalo předejít včasnějšími a tvrdšími opatřeními. „Až takových patnáct tisíc lidí zemřít nemuselo,“ prohlásil.

Na dotaz CNN Prima NEWS dodal, že uvedený počet nelze přesně spočítat. „Ale pokud bychom dělali opatření racionálněji, nebylo by uvolnění a velké vlny. Kdybychom počkali na proočkování, mohli bychom být na počtech mrtvých, které mají ostatní podobně velké země,“ vysvětlil.

Číslo 15 tisíc přitom nemusí být konečné – nakažených covidem opět přibývá. „Když se srovnají poslední dva týdny, jednoznačně dominuje ten poslední, a to v posledních dnech – čtvrtku a pátku,“ pokračoval Prymula s tím, že se v těchto dnech maximálně testovalo a denně přibylo přes 300 nových případů.

Třetí dávka nebude poslední

Podle dostupných údajů lidem řádná imunita z očkování vyprchá asi po osmi měsících. Prymula proto v pořadu Nový den připustil, že bude nutné lidi pravidelně přeočkovávat. „Pokud se nebudeme přeočkovávat, je logické, že do osmi měsíců dojde k poklesu protilátek,“ pronesl. Podotkl, že ani třetí dávka vakcíny nemusí být poslední. „Pokud zde onemocnění bude, je jasné, že se přeočkování bude opakovat,“ sdělil CNN Prima NEWS.

Na čtvrtou dávku vakcíny je ale prý ještě brzy. „Řada zemí neočkuje ani třetí dávkou. V Izraeli mají třetí dávku pouze dva miliony lidí, takže to považuji za předčasné,“ řekl na dotaz CNN Prima NEWS a dodal, že přeočkování možná nebude potřeba každý rok. Záleží na vývoji vakcín a jejich odolnosti vůči novým mutacím.

Česko nadále „bojuje“ s odmítači očkování. Problém podle epidemiologa představují hlavně neproočkované rizikové skupiny, jako jsou senioři. „Jasně se to projevuje v počtu zemřelých nebo těch s těžkým průběhem,“ konstatoval. Je navíc skeptický v otázce proočkovanosti.

„Vidíme, že dochází k prudkému zpomalení očkování. Jsme někde na 57 procentech. To znamená, že posun na 75 procent u osob, které očkování odmítají nebo váhají, je nelehký,“ upozornil. Podle něj na tuto hranici Česko nedosáhne. Reagoval tak na vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

V řadě zemí je už čtvrtá vlna pandemie

I přes nárůsty nakažených je Prymula optimistou a věří, že podzim nebude tak dramatický, jako tomu bylo před rokem. „V Evropě již dochází k poměrně masivním nárůstům, takže čtvrtá vlna v řadě zemí již je. Na druhou stranu si myslím, že u nás nemoc prodělal vysoký počet osob,“ podotkl. Je toho názoru, že je Česko jednou z nejpromořenějších zemí světa.

Doplnil, že se podle něj budou muset lidé s nemocí naučit žít. „Virus nezmizí. Když zde bude slušná proočkovanost v kombinaci s těmi, kteří covid prodělali, myslím, že roušky brzy sundáme,“ uvedl. Ve vysílání CNN Prima NEWS však sdělil, že to nebude v této sezoně.

Výsledky Česka špatné nejsou

I náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková se domnívá, že 75procentní proočkovanosti pravděpodobně nedosáhneme. „Bohužel si to také myslím. Určitě to nestihneme do doby, kdy se zvýší počty infikovaných natolik, abychom museli počítat s tím, že zde může být dopad na nemocnice,“ podotkla ve vysílání CNN Prima NEWS.

Dodala však, že nikdo neví, jak bude podzimní vlna covidu vypadat. „Je možné, že se díky promoření a vakcinaci bude jednat o šíření infekce s lehčím onemocněním. Počítat ale musíme i se scénářem, že se lidé začnou ve větší míře dostávat do nemocnic,“ doplnila.

Vašáková reagovala i na výrok bývalého ministra zdravotnictví o možné záchraně 15 tisíc životů. „Musíme to vzít tak, že Česko bylo enormně promořené ve srovnání s okolními státy. Když následně vztáhneme počet mrtvých na počet infikovaných, naše výsledky nejsou špatné,“ podotkla. Vyzdvihla, že český zdravotní systém dokázal řadu lidí zachránit. „Mortalita byla kolem dvou procent. Člověk tak musí korigovat data v závislosti na faktech,“ uzavřela.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala
Petr Fiala

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala

Za zdražování vláda nemůže, je to celosvětový problém, je přesvědčen premiér Andrej Babiš (ANO). Šéf opoziční ODS Petr Fiala však toto vysvětlení odmítá s tím, že současná nezvykle vysoká inflace má i české příčiny. „Vláda cpe do ekonomiky peníze, které si půjčuje, což je problém,“ řekl Fiala v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Rakušan přesvědčil diváky a zvítězil v superdebatě těsně před Fialou. Babiš skončil třetí

Lídr Starostů a nezávislých Vít Rakušan byl ve velké předvolební debatě na CNN Prima NEWS nejpřesvědčivějším hostem ze všech osmi pozvaných lídrů. Rozhodli o tom diváci CNN Prima NEWS. Kousek za Rakušanem skončil šéf ODS Petr Fiala. Třetí místo patří premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Nejméně hlasů od diváků dostal předseda komunistů Vojtěch Filip.

reklama

Domácí zpravodajství

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

SOUHRN velké předvolební debaty: Babiš a Rakušan na ostří nože, Hamáček se hádal se Šlachtou

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

reklama