reklama

Volby by vyhráli Piráti a STAN. ANO je v průzkumu až třetí, Přísaha sílí

Podle průzkumu agentury Ipsos by volby vyhráli Piráti a STAN.
Zdroj: ČTK

Pokud by se v květnu konaly sněmovní volby, zvítězila by v nich koalice Pirátů a STAN s 23,7 procenty. Proti dubnu však její preference spíš klesají. Naopak koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) si polepšila, s 23,1 procenty by na třetí místo odsunula hnutí ANO (22,1 procenta). Sílí rovněž Přísaha Roberta Šlachty, hnutí se blíží k pětiprocentní hranici vstupu do Sněmovny. Pod ní se stále vyskytuje ČSSD s 4,1 procenty. Průzkum zveřejnila agentura Ipsos.

reklama

Podle průzkumu by na prvním místě byla koalice Pirátů se Starosty (23,7 procenta). Koalice Spolu by v květnu podle modelu získala ve volbách 23,1 procenta hlasů, zatímco o měsíc dříve to bylo 21,7.

Podle průzkumu agentury Ipsos by volby vyhráli Piráti a STAN.
Podle průzkumu agentury Ipsos by volby vyhráli Piráti a STAN.
Zdroj: Ipsos

Hnutí ANO by v květnu odevzdalo hlas 22,1 procenta voličů, což je srovnatelný výsledek s dubnovým modelem, ze kterého ale vládní hnutí vycházelo jako druhý nejsilnější subjekt.

K tématu

Na čtvrtém místě se dlouhodobě drží hnutí SPD, kterému by dalo hlas 10,2 procenta voličů. Pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny by překročila ještě KSČM se ziskem 5,8 procenta hlasů.

Hnutí Přísaha by v květnu odevzdalo hlas 4,3 procenta voličů, čímž by o 0,2 procentního bodu předběhlo ČSSD. Sociální demokraté se už delší dobu pohybují mezi třemi až čtyřmi procenty. Uskupení Trikolora, Svobodní a Soukromníci by získalo 3,4 procenta.

Piráti a STAN mají největší volební potenciál

Volební účast by podle Ipsos dosáhla 64 procent právoplatných voličů. Při volbách v roce 2017 volební účast činila zhruba 61 procent.

Piráti se STAN dosahují také největšího volebního potenciálu. Pokud by tuto koalici volili všichni voliči, kteří ji alespoň zvažují, získala by 40 procent. Druhý nejvyšší volební potenciál, 37,6 procenta, má koalice Spolu, hnutí ANO je na třetím místě s potenciálem 30,3 procenta.

Průzkumu společnosti Ipsos se účastnilo 1003 respondentů, realizován byl pro koalici Spolu. Statistická odchylka může podle autorů výzkumu u velkých stran činit až 3,2 procentního bodu a u malých stran plus minus 1,4 bodu.

Průzkum proběhl od 19. do 25. května. Nadcházející volební modely by mohlo ovlivnit podezření Dominika Feriho ze sexuálního násilí. Ten v důsledku toho rezignoval na poslanecký mandát, vystoupil z TOP 09 a ani nebude kandidovat v říjnových volbách. TOP 09, potažmo koalice Spolu, tak přišly o výraznou osobnost, která mohla přitáhnout k volbám především mladé voliče. Středopravá koalice si však nemyslí, že by jí kauza bývalého mladého politika nějak výrazně ublížila.

Veřejné mínění v následujících týdnech by mohlo ovlivnit také rozhodnutí komunistů, kteří se během hlasování o nedůvěře vládě rozhodli kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) podržet tím, že před hlasováním odešli ze sálu. Je však otázka, jestli kvůli tomu preference komunistů porostou, či naopak klesnou.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“

Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“

Dva snímky mladých roztleskávaček jsou téměř stejné, jeden z nich ale pobouřil Američany. Dívky v modrobílém oblečku a pompony na rukou ze Shoreline Junior High School v Utahu si pořídily skupinovou fotografii, na které je i čtrnáctiletá Morgyn Arnoldová s Downovým syndromem. Jenže na druhém snímku, který vznikl jen o pár chvil později, už není. Vyřazení mladé dívky vyvolalo v USA bouři, škola vše označila za chybu a omluvila se.

Španělé opět zaváhali. Zahodili penaltu, Poláci mají naději díky Lewandowskimu
Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Moře v Turecku zaplavil sliz: Ohrožuje turismus a zabíjí zvířata. Úřady si nevědí rady
Roztomilý omyl: Hummelsův syn slavil tátův „vlastňák“. Vysvětlím mu to, řekl stoper
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny

Názory

Domácí zpravodajství

Vakcíny fungují. Po druhé dávce očkování měl pozitivní test jen zlomek lidí
Únik chemikálií v Plzni má třetí oběť. Další muž bojuje o život na JIPce
Další články
reklama
reklama