Komentátoři: KSČM trpí stockholmským syndromem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Premiér Andrej Babiš (ANO) si byl jistý, jak čtvrteční hlasování o nedůvěře vlády dopadne a že komunisté nakonec snahu opozice nepodpoří, shodli se ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Masarykovy univerzity Stanislav Balík a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. Babiš se podle nich ke komunistům chová, jako kdyby byli jeho rohožka.
Důvody, proč komunisté nakonec vládu podrželi, přiblížil Balík. „Užívají si vlivu, po dlouhých letech na nich záleží. Může to být i stockholmský syndrom. Někoho, kdo vás ponižuje a čistí si o vás boty jako o rohožku, podržíte a zachráníte. Neumím si představit, že by se někdo ke mně choval jako Babiš ke komunistům, a já bych ho pořád podporoval,“ řekl politolog.
Podle Honzejka určitě existovala šance, že by se komunisti zachovali jinak. „Pokus nebyl ztracený dopředu. Komunisté vypověděli toleranční dohodu vládě a nějakou dobu bylo reálné, že se k demokratické opozici připojí, což by bylo riskantní pro opozici. Kdyby ten pokus vyšel, odehrálo by se, co by si ani nepřáli. Miloš Zeman by nechal Babiše vládnout dál a měl by ho více připoutaného, nebo by zvolil model Rusnok 2013 a opozice by pak ráda vzpomínala na Babiše,“ vysvětlil komentátor.
„Jednání ztraceným časem nebylo. Dokud žijeme v parlamentní demokracii, vyvozuje vláda svojí legitimitu z podpory Poslanecké sněmovny. Vláda měla sama požádat o vyslovení důvěry, udělala to za ni opozice,“ doplnil Balík.
Za rozhodnutím komunistů může stát také prezident Miloš Zeman. „Nakonec se Miloši Zemanovi zřejmě nepodařilo najít dostatek lidí, aby mohl převzít moc. Kdyby zavelel, komunisté by asi pomohli vládu shodit. S Milošem Zemanem je pojí stejné zájmy, například snaha zlepšit vztahy s Ruskem. Miloši Zemanovi asi docházejí kádry na případnou prezidentskou vládu. Vojtěch Filip nedrží komunistickou stranu ve svých rukách tak jako v minulosti,“ dodal Honzejk.