reklama

Volby by vyhrálo ANO, druzí Piráti mají půlku hlasů. SPD či TOP 09 by poslance neměly

Pokud by se volby do Sněmovny konaly v září, zvítězilo by hnutí ANO s 31,5 procenty hlasů. Na druhé místo by se podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dostali Piráti s téměř polovičním ziskem, třetí by byla ODS. Zatímco podle exkluzivního průzkumu STEM pro CNN Prima NEWS podpora ANO setrvale klesá, podle CVVM naopak roste – v červencovém modelu mělo ANO 29 procent.

reklama

Hnutí ANO by bylo jasným vítězem voleb do Poslanecké sněmovny, druzí Piráti by získali 16 procent hlasů. „U Pirátské strany dochází od března 2020 k setrvalému posílení podpory a je tedy velmi pravděpodobné, že podpora Pirátské strany mezi voliči v posledních měsících mírně stoupá,“ zhodnotili analytici CVVM.

Pro občanské demokraty se v průzkumu vyslovilo 12,5 procent respondentů a dostali se tak na třetí místo, čtvrtou ČSSD podpořilo 10,5 procenta dotázaných. Komunisté na pátém místě dostali o jeden procentní bod méně hlasů než sociální demokracie.

U dalších stran už nelze s jistotou říci, že by některá poslanecká křesla obsadily. SPD i STAN v průzkumu získaly shodně 4,5 procenta hlasů, TOP 09 ještě o půl procentního bodu méně. KDU-ČSL vyjádřilo podporu 3,5 procenta respondentů.

Nárůst, který zaznamenalo hnutí ANO oproti červencovému výsledku 29 procent, nepovažují odborníci za statisticky významný posun. „Mírný pokles podpory (u hnutí ANO – pozn. red.) bylo možné pozorovat mezi březnem a červnem 2020 momentálně je podpora nižší, než byla před koronavirovou krizí, konkrétně mezi lednem a březnem 2020,“ doplnilo CVVM.

K volbám do Poslanecké sněmovny by se v září dostavilo 60 procent voličů, 33 procent by nedorazilo a zbylých sedm procent zatím neví. Průzkum probíhal ve dnech 5. až 20. září 2020, zapojilo se do něj 951 respondentů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama