reklama

Volby by vyhrálo ANO, druzí Piráti mají půlku hlasů. SPD či TOP 09 by poslance neměly

Ilustrační foto
Foto: Profimedia.cz

Pokud by se volby do Sněmovny konaly v září, zvítězilo by hnutí ANO s 31,5 procenty hlasů. Na druhé místo by se podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dostali Piráti s téměř polovičním ziskem, třetí by byla ODS. Zatímco podle exkluzivního průzkumu STEM pro CNN Prima NEWS podpora ANO setrvale klesá, podle CVVM naopak roste – v červencovém modelu mělo ANO 29 procent.

reklama

Hnutí ANO by bylo jasným vítězem voleb do Poslanecké sněmovny, druzí Piráti by získali 16 procent hlasů. „U Pirátské strany dochází od března 2020 k setrvalému posílení podpory a je tedy velmi pravděpodobné, že podpora Pirátské strany mezi voliči v posledních měsících mírně stoupá,“ zhodnotili analytici CVVM.

Pro občanské demokraty se v průzkumu vyslovilo 12,5 procent respondentů a dostali se tak na třetí místo, čtvrtou ČSSD podpořilo 10,5 procenta dotázaných. Komunisté na pátém místě dostali o jeden procentní bod méně hlasů než sociální demokracie.

/ fotografií

U dalších stran už nelze s jistotou říci, že by některá poslanecká křesla obsadily. SPD i STAN v průzkumu získaly shodně 4,5 procenta hlasů, TOP 09 ještě o půl procentního bodu méně. KDU-ČSL vyjádřilo podporu 3,5 procenta respondentů.

Nárůst, který zaznamenalo hnutí ANO oproti červencovému výsledku 29 procent, nepovažují odborníci za statisticky významný posun. „Mírný pokles podpory (u hnutí ANO – pozn. red.) bylo možné pozorovat mezi březnem a červnem 2020 momentálně je podpora nižší, než byla před koronavirovou krizí, konkrétně mezi lednem a březnem 2020,“ doplnilo CVVM.

K volbám do Poslanecké sněmovny by se v září dostavilo 60 procent voličů, 33 procent by nedorazilo a zbylých sedm procent zatím neví. Průzkum probíhal ve dnech 5. až 20. září 2020, zapojilo se do něj 951 respondentů.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle

Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle

Kvůli rychlému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech zavede Rakousko od úterý 3. listopadu zákaz nočního vycházení. Zrušena bude velká většina společenských akcí, restaurace budou smět fungovat pouze přes výdejová okénka či roznáškovou službu. Zavřít budou muset muzea, divadla či plavecké bazény. Hotely nebudou moci ubytovávat turisty. Zpřísnění opatření dnes podle agentury APA oznámil kancléř Sebastian Kurz.

reklama
Těhotenské vyšetření před nemocnicí. Byl to můj nápad, vysvětlila česká biatlonistka
Jan Werich zemřel před 40 lety: Jeho život humorný nebyl, říká syn Jiří. S otcem se nepotkal
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hamáček: Babiš do opatření razantně vstupoval a rozhodoval, měla by to prošetřit komise
Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Další články
reklama
reklama