reklama

Exkluzivní průzkum: Preference ANO se od května propadají, Starostové před ČSSD

Podle exkluzivního volebního modelu agentury STEM pro CNN Prima NEWS se preference hnutí ANO od května propadly o pět procentních bodů. Současná vládní koalice by proto většinu v Poslanecké sněmovně neměla. Dostalo by se do ní ale všech devět aktuálních parlamentních stran. Před krajskými volbami nejvýrazněji posiluje hnutí STAN.

reklama

Přesto, že volební preference hnutí ANO od května viditelně oslabily, stále si vládní hnutí udržuje významný náskok před ostatními. Podle modelu by mu svůj hlas dalo 28,4 procenta voličů, před květnovým propadem to bylo 33,7 procenta. Z řad voličů ANO odcházejí především středoškolsky vzdělaní lidé od 30 do 59 let.

„Jednoznačně na to má vliv epidemiologická situace. Jednak přišel takzvaný jarní bonus, který můžeme pozorovat u všech vládních stran v Evropě, které se dobře vypořádaly s první vlnou, za druhé preference klesají zejména po 5. září, kdy roste počet nakažených a veřejnost nevidí jednoznačné řešení, které by vláda nabízela,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS ředitel agentury STEM Martin Buchtík.

V závěsu za ANO jsou Piráti a podporou 12,8 procenta. Problematické by ale pro stranu mohlo být, že ji preferují převážně mladší občané do 30 let, kteří mají menší motivaci dostavit se k volebním urnám, upozorňuje STEM. „Jedná se o relativně malé množství voličů, protože jsou to slabé ročníky,“ poznamenal Buchtík. Na druhé straně se o Pirátech, stejně jako o ODS, nedá říci, že by měli své příznivci pouze v určitých regionech.

Jako třetí by se do dolní komory Parlamentu dostala ODS. Její podpora má ale dlouhodobě spíše klesající tendenci, podotýká STEM. Volební model ji odhaduje na 10,6 procenta. Polepšila si SPD, jejíž voličská přízeň je ale spíše kolísavá. Před krajskými volbami výrazně roste hnutí STAN, z 5,2 procenta v minulých parlamentních volbách se nyní podle modelu těší podpoře 7,5 procenta voličů.

Pětiprocentní hranici by překročily ještě ČSSD a KSČM, velmi těsně pak KDU-ČSL a TOP 09, obě strany by získaly lehce nad pět procent. U menších stran však může odchylka tvořit až dva procentní body. Do Poslanecké sněmovny by se, podle tohoto modelu STEM, s podporou 3,4 procenta voličů nedostala Trikolora Václava Klause mladšího.

Profily voličů jednotlivých stran

  • Hnutí ANO podporují zejména lidé nad 45 let, méně často jsou vysokoškolsky vzdělaní a výraznější množství příznivců má vládní strana v Moravskoslezském kraji.
  • Piráty volí především lidé do 29 let, podporu ale mají také ve skupině 30 až 44 let. Méně voličů Pirátů má nižší vzdělání a častěji jsou z Prahy či Středočeského kraje.
  • Voličskou základnu ODS tvoří především lidé z dobře zajištěných pražských domácností, s vysokoškolským vzděláním a ve věku 30 až 59 let.
  • SPD má příznivce mezi lidmi nad 45 let, převážně se základním vzděláním či výučním listem. Žijí častěji ve městech nad 90 tisíc obyvatel.
  • Lidé z průměrně zajištěných domácností mez 30 a 59 lety převažují mezi podporovateli hnutí STAN. Oblibě se těší na Vysočině, v Jihomoravském a Libereckém kraji.
  • Mezi voliči ČSSD převažují ženy nad 60 let. Jsou spíše méně vzdělané a také z hůře finančně zajištěných domácností. ČSSD má silnou základnu v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.
  • Naopak KSČM volí častěji muži než ženy, věkový a vzdělanostní profil je však podobný jako u ČSSD.
  • Voliči TOP 09 jsou většinou vzdělaní, mívají alespoň maturitu. Mírně převažují lidé do 30 let z Prahy či jiných velkých měst.
Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama