reklama

Exkluzivní průzkum: Preference ANO se od května propadají, Starostové před ČSSD

Podle exkluzivního volebního modelu agentury STEM pro CNN Prima NEWS se preference hnutí ANO od května propadly o pět procentních bodů. Současná vládní koalice by proto většinu v Poslanecké sněmovně neměla. Dostalo by se do ní ale všech devět aktuálních parlamentních stran. Před krajskými volbami nejvýrazněji posiluje hnutí STAN.

reklama

Volební model září 2020.
Volební model září 2020.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Přesto, že volební preference hnutí ANO od května viditelně oslabily, stále si vládní hnutí udržuje významný náskok před ostatními. Podle modelu by mu svůj hlas dalo 28,4 procenta voličů, před květnovým propadem to bylo 33,7 procenta. Z řad voličů ANO odcházejí především středoškolsky vzdělaní lidé od 30 do 59 let.

„Jednoznačně na to má vliv epidemiologická situace. Jednak přišel takzvaný jarní bonus, který můžeme pozorovat u všech vládních stran v Evropě, které se dobře vypořádaly s první vlnou, za druhé preference klesají zejména po 5. září, kdy roste počet nakažených a veřejnost nevidí jednoznačné řešení, které by vláda nabízela,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS ředitel agentury STEM Martin Buchtík.

V závěsu za ANO jsou Piráti a podporou 12,8 procenta. Problematické by ale pro stranu mohlo být, že ji preferují převážně mladší občané do 30 let, kteří mají menší motivaci dostavit se k volebním urnám, upozorňuje STEM. „Jedná se o relativně malé množství voličů, protože jsou to slabé ročníky,“ poznamenal Buchtík. Na druhé straně se o Pirátech, stejně jako o ODS, nedá říci, že by měli své příznivci pouze v určitých regionech.

Jako třetí by se do dolní komory Parlamentu dostala ODS. Její podpora má ale dlouhodobě spíše klesající tendenci, podotýká STEM. Volební model ji odhaduje na 10,6 procenta. Polepšila si SPD, jejíž voličská přízeň je ale spíše kolísavá. Před krajskými volbami výrazně roste hnutí STAN, z 5,2 procenta v minulých parlamentních volbách se nyní podle modelu těší podpoře 7,5 procenta voličů.

Pětiprocentní hranici by překročily ještě ČSSD a KSČM, velmi těsně pak KDU-ČSL a TOP 09, obě strany by získaly lehce nad pět procent. U menších stran však může odchylka tvořit až dva procentní body. Do Poslanecké sněmovny by se, podle tohoto modelu STEM, s podporou 3,4 procenta voličů nedostala Trikolora Václava Klause mladšího.

Vývoj podpory jednotlivých stran od voleb 2017
Vývoj podpory jednotlivých stran od voleb 2017
Zdroj: CNN Prima NEWS

Profily voličů jednotlivých stran

  • Hnutí ANO podporují zejména lidé nad 45 let, méně často jsou vysokoškolsky vzdělaní a výraznější množství příznivců má vládní strana v Moravskoslezském kraji.
  • Piráty volí především lidé do 29 let, podporu ale mají také ve skupině 30 až 44 let. Méně voličů Pirátů má nižší vzdělání a častěji jsou z Prahy či Středočeského kraje.
  • Voličskou základnu ODS tvoří především lidé z dobře zajištěných pražských domácností, s vysokoškolským vzděláním a ve věku 30 až 59 let.
  • SPD má příznivce mezi lidmi nad 45 let, převážně se základním vzděláním či výučním listem. Žijí častěji ve městech nad 90 tisíc obyvatel.
  • Lidé z průměrně zajištěných domácností mez 30 a 59 lety převažují mezi podporovateli hnutí STAN. Oblibě se těší na Vysočině, v Jihomoravském a Libereckém kraji.
  • Mezi voliči ČSSD převažují ženy nad 60 let. Jsou spíše méně vzdělané a také z hůře finančně zajištěných domácností. ČSSD má silnou základnu v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.
  • Naopak KSČM volí častěji muži než ženy, věkový a vzdělanostní profil je však podobný jako u ČSSD.
  • Voliči TOP 09 jsou většinou vzdělaní, mívají alespoň maturitu. Mírně převažují lidé do 30 let z Prahy či jiných velkých měst.
Změny v podpoře hnutí ANO
Změny v podpoře hnutí ANO
Zdroj: CNN Prima NEWS

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama