reklama

Exkluzivní průzkum: Preference ANO se od května propadají, Starostové před ČSSD

Podle exkluzivního volebního modelu agentury STEM pro CNN Prima NEWS se preference hnutí ANO od května propadly o pět procentních bodů. Současná vládní koalice by proto většinu v Poslanecké sněmovně neměla. Dostalo by se do ní ale všech devět aktuálních parlamentních stran. Před krajskými volbami nejvýrazněji posiluje hnutí STAN.

reklama

Přesto, že volební preference hnutí ANO od května viditelně oslabily, stále si vládní hnutí udržuje významný náskok před ostatními. Podle modelu by mu svůj hlas dalo 28,4 procenta voličů, před květnovým propadem to bylo 33,7 procenta. Z řad voličů ANO odcházejí především středoškolsky vzdělaní lidé od 30 do 59 let.

„Jednoznačně na to má vliv epidemiologická situace. Jednak přišel takzvaný jarní bonus, který můžeme pozorovat u všech vládních stran v Evropě, které se dobře vypořádaly s první vlnou, za druhé preference klesají zejména po 5. září, kdy roste počet nakažených a veřejnost nevidí jednoznačné řešení, které by vláda nabízela,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS ředitel agentury STEM Martin Buchtík.

V závěsu za ANO jsou Piráti a podporou 12,8 procenta. Problematické by ale pro stranu mohlo být, že ji preferují převážně mladší občané do 30 let, kteří mají menší motivaci dostavit se k volebním urnám, upozorňuje STEM. „Jedná se o relativně malé množství voličů, protože jsou to slabé ročníky,“ poznamenal Buchtík. Na druhé straně se o Pirátech, stejně jako o ODS, nedá říci, že by měli své příznivci pouze v určitých regionech.

Jako třetí by se do dolní komory Parlamentu dostala ODS. Její podpora má ale dlouhodobě spíše klesající tendenci, podotýká STEM. Volební model ji odhaduje na 10,6 procenta. Polepšila si SPD, jejíž voličská přízeň je ale spíše kolísavá. Před krajskými volbami výrazně roste hnutí STAN, z 5,2 procenta v minulých parlamentních volbách se nyní podle modelu těší podpoře 7,5 procenta voličů.

Pětiprocentní hranici by překročily ještě ČSSD a KSČM, velmi těsně pak KDU-ČSL a TOP 09, obě strany by získaly lehce nad pět procent. U menších stran však může odchylka tvořit až dva procentní body. Do Poslanecké sněmovny by se, podle tohoto modelu STEM, s podporou 3,4 procenta voličů nedostala Trikolora Václava Klause mladšího.

Profily voličů jednotlivých stran

  • Hnutí ANO podporují zejména lidé nad 45 let, méně často jsou vysokoškolsky vzdělaní a výraznější množství příznivců má vládní strana v Moravskoslezském kraji.
  • Piráty volí především lidé do 29 let, podporu ale mají také ve skupině 30 až 44 let. Méně voličů Pirátů má nižší vzdělání a častěji jsou z Prahy či Středočeského kraje.
  • Voličskou základnu ODS tvoří především lidé z dobře zajištěných pražských domácností, s vysokoškolským vzděláním a ve věku 30 až 59 let.
  • SPD má příznivce mezi lidmi nad 45 let, převážně se základním vzděláním či výučním listem. Žijí častěji ve městech nad 90 tisíc obyvatel.
  • Lidé z průměrně zajištěných domácností mez 30 a 59 lety převažují mezi podporovateli hnutí STAN. Oblibě se těší na Vysočině, v Jihomoravském a Libereckém kraji.
  • Mezi voliči ČSSD převažují ženy nad 60 let. Jsou spíše méně vzdělané a také z hůře finančně zajištěných domácností. ČSSD má silnou základnu v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.
  • Naopak KSČM volí častěji muži než ženy, věkový a vzdělanostní profil je však podobný jako u ČSSD.
  • Voliči TOP 09 jsou většinou vzdělaní, mívají alespoň maturitu. Mírně převažují lidé do 30 let z Prahy či jiných velkých měst.
Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama