reklama

Volby v USA: Republikáni i demokraté se připravují na soudní spory

Ve Spojených státech vrcholí prezidentské volby. Vyhraje současná hlava státu, republikán Donald Trump, anebo jeho rival, demokrat Joe Biden? Podle sečtených hlasů se vítězství zatím přiklání na stranu Bidena. Volbám se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové věnovali Julia Bryanová, šéfka české pobočky Democrats Abroad, a Ciaran Kelly, který řídí českou pobočku Republicans Overseas.

reklama

Podle Bryanové se pro Bidena situace zatím vyvíjí dobře. „Mám pocit, že celé je to takové zmatené. Popravdě nikdo neočekával, že se výsledky budou vyvíjet tímto způsobem. Spousta lidí se teď obává, jak to bude pokračovat, co bude dál. Předpovídá se, jak to zřejmě dopadne, ale musíme přiznat, že jasno ještě není,“ řekl Kelly s tím, že v mnoha státech se stále počítají hlasy.

Podle mnohých politologů jsou letošní americké volby velmi emotivní. Američané volí mezi dvěma lidmi s úplně odlišnými hodnotami a povahami. Bryanová s tím souhlasí. „Šli jsme do toho a viděli jsme, že se bude bojovat o duši této země, a proto je pro mě radostné, že Joe Biden vyhraje o miliony hlasů,“ uvedla. Kelly reagoval slovy: „Já skutečně souhlasím, že tohle je velice přesný popis situace, ve které se teď Amerika nachází. Ptáme se na zásadní otázky. Chceme pokračovat ve stejném kurzu jako poslední čtyři roky, anebo chceme změnu?“

Během rozhovoru padla otázka, co by se stalo, kdyby volby vyhrál Biden. Kelly odpověděl, že pokud by chtěl reagovat cynicky, k velkým změnám nedojde. Možná se budou řešit daně, ale není si jistý, jak by se lišila Bidenova ekonomická politika. „Zároveň si nejsem jistý, co by Biden dělal jinak co se týče zahraniční politiky. Určitě chce zlepšovat vztahy s Evropou, zaměřit se na ně více, než Donald Trump, ale vůbec netuším, co chce dělat ve vztahu k Číně, Severní Koreji. Mám pocit, že s Joe Bidenem je tady mnohem více neznámých než s Donaldem Trumpem,“ sdělil šéf české pobočky Republicans Overseas.

„Donald Trump už v Bílém domě nebude. Co nás čeká, je to, že Joe Biden přinese zpět demokracii a bude to skvělý krok pro celý svět. Uvidíme skvělé věci, protože musíme zvládnout tuto pandemii a abychom zvládli pandemii, musíme se ujistit, aby lidé mohli jít znovu do práce. To bude velice důležitá součást toho, co Joe Biden plánuje,“ řekla Bryanová.

Připravme se na soudní spory

Kelly neví, zda by při nezvolení Trumpa došlo k masivním protestům. Jistý si je ale tím, že by se situace řešila soudně. „Například někteří právníci budou chtít reagovat, podobně jako když se řešily volby George Bushe a přepočítávaly se hlasy na Floridě. Otázkou je, jak budou právníci postupovat. Jestli se budou snažit zastavit sčítání hlasů, nebo budou chtít přepočítávání hlasů,“ sdělil Kelly. Dále uvedl, že v americkém státě Wisconsin by se hlasy přepočítávaly.

Bryanová řekla, že bude záležet, jak se celá situace vyvine. „Každopádně se plánují mírumilovné demonstrace a připravujeme se na právní spory,“ dodala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana
Václav Klaus

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana

Bývalý prezident Václav Klaus v neděli navštívil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN). Jeho mluvčí Petr Macinka uvedl, že tam Klaus zamířil na předem domluvenou kontrolu a při té příležitosti šel pozdravit současnou hlavu státu Miloše Zemana. Ten v nemocnici zůstává od úterý, podle Hradu kvůli dehydrataci a lehkému vyčerpání.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama