reklama

Volby v USA: Republikáni i demokraté se připravují na soudní spory

Ve Spojených státech vrcholí prezidentské volby. Vyhraje současná hlava státu, republikán Donald Trump, anebo jeho rival, demokrat Joe Biden? Podle sečtených hlasů se vítězství zatím přiklání na stranu Bidena. Volbám se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové věnovali Julia Bryanová, šéfka české pobočky Democrats Abroad, a Ciaran Kelly, který řídí českou pobočku Republicans Overseas.

reklama

Podle Bryanové se pro Bidena situace zatím vyvíjí dobře. „Mám pocit, že celé je to takové zmatené. Popravdě nikdo neočekával, že se výsledky budou vyvíjet tímto způsobem. Spousta lidí se teď obává, jak to bude pokračovat, co bude dál. Předpovídá se, jak to zřejmě dopadne, ale musíme přiznat, že jasno ještě není,“ řekl Kelly s tím, že v mnoha státech se stále počítají hlasy.

Podle mnohých politologů jsou letošní americké volby velmi emotivní. Američané volí mezi dvěma lidmi s úplně odlišnými hodnotami a povahami. Bryanová s tím souhlasí. „Šli jsme do toho a viděli jsme, že se bude bojovat o duši této země, a proto je pro mě radostné, že Joe Biden vyhraje o miliony hlasů,“ uvedla. Kelly reagoval slovy: „Já skutečně souhlasím, že tohle je velice přesný popis situace, ve které se teď Amerika nachází. Ptáme se na zásadní otázky. Chceme pokračovat ve stejném kurzu jako poslední čtyři roky, anebo chceme změnu?“

Během rozhovoru padla otázka, co by se stalo, kdyby volby vyhrál Biden. Kelly odpověděl, že pokud by chtěl reagovat cynicky, k velkým změnám nedojde. Možná se budou řešit daně, ale není si jistý, jak by se lišila Bidenova ekonomická politika. „Zároveň si nejsem jistý, co by Biden dělal jinak co se týče zahraniční politiky. Určitě chce zlepšovat vztahy s Evropou, zaměřit se na ně více, než Donald Trump, ale vůbec netuším, co chce dělat ve vztahu k Číně, Severní Koreji. Mám pocit, že s Joe Bidenem je tady mnohem více neznámých než s Donaldem Trumpem,“ sdělil šéf české pobočky Republicans Overseas.

„Donald Trump už v Bílém domě nebude. Co nás čeká, je to, že Joe Biden přinese zpět demokracii a bude to skvělý krok pro celý svět. Uvidíme skvělé věci, protože musíme zvládnout tuto pandemii a abychom zvládli pandemii, musíme se ujistit, aby lidé mohli jít znovu do práce. To bude velice důležitá součást toho, co Joe Biden plánuje,“ řekla Bryanová.

Připravme se na soudní spory

Kelly neví, zda by při nezvolení Trumpa došlo k masivním protestům. Jistý si je ale tím, že by se situace řešila soudně. „Například někteří právníci budou chtít reagovat, podobně jako když se řešily volby George Bushe a přepočítávaly se hlasy na Floridě. Otázkou je, jak budou právníci postupovat. Jestli se budou snažit zastavit sčítání hlasů, nebo budou chtít přepočítávání hlasů,“ sdělil Kelly. Dále uvedl, že v americkém státě Wisconsin by se hlasy přepočítávaly.

Bryanová řekla, že bude záležet, jak se celá situace vyvine. „Každopádně se plánují mírumilovné demonstrace a připravujeme se na právní spory,“ dodala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Odložili skafandry a povolují návštěvy. Lékaři z VFN změnili strategii a úmrtnost klesá
Zdravotnictví

Odložili skafandry a povolují návštěvy. Lékaři z VFN změnili strategii a úmrtnost klesá

Zdravotníci z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) od začátku koronavirové pandemie pečovali o více než 2 000 covidových pacientů. Za tu dobu podstatně změnili strategii, aby boj proti nemoci zefektivnili. Personál například kvůli hrozbě přenosu nebezpečných bakterií přestal nosit ochranné obleky. Téměř stovku nemocných v nejvážnějším stavu na mimotělním oběhu (ECMO) si pražští zdravotníci dovezli z jiných nemocnic. Nyní ostatním zařízením radí, jak o ně co nejlépe pečovat.

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky

Rodiny stíhá jedna karanténa za druhou, děti nechodí do škol, rodiče hledají cesty, jak nepřijít o peníze ze zaměstnání a většině z nich už dochází trpělivost. Nic nefunguje a systém totálně selhává, shodují se naštvaní rodiče a ptají se, k čemu je vlastně očkování, když na něj nikdo nebere zřetel. Přinášíme vám mini příběhy několika z vás, které ilustrují realitu těchto dnů.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Opatření v Česku už dávno neměla být, vláda občany utlačuje, myslí si právník

Podle právníka Ondřeje Svobody pozbývají koronavirová opatření v aktuální pandemické situaci v Česku smyslu. „Dávno tu neměla být. Vláda zneužívá svou moc k tomu, aby utlačovala obyvatelstvo,“ myslí si. Matematik Vít Tuček je však zásadně proti tomuto názoru. „Epidemii, která je mnohem horší než chřipka, zde stále máme. Nejsme v pozici, kdy můžeme rozvolňovat,“ oponoval v pořadu 360°.

Tečka za první větví Rathovy kauzy: Ústavní soud smetl všechny jeho stížnosti

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední tečku za první větví jeho korupční kauzy. Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu vězení, 11. ledna se dostal podmínečně na svobodu. ÚS rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Tomáše Mladého, jenž dostal pětiletý trest.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Djokovičův nadcházející boj s nařízeními: Kde má zelenou a na jakých místech utrum?

Od celosvětově sledovaného vízového fiaska před Australian Open Novak Djokovič mlčí. Ticho zavdává vzniku spekulací, jestli po obrovském zklamání neoznámí konec kariéry. Ale to je velmi málo pravděpodobná varianta i vzhledem k tomu, že už je přihlášený na únorový turnaj v Dubaji. Právě tam neočkovaná tenisová světová jednička může bez problémů. A jak to bude v dalších týdnech a měsících?

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama