reklama

Voliče ANO Babišova kauza nerozmete. Problém je u těch váhavých, říká politolog Kubáček

Kauza Pandora Papers premiéra Andreje Babiše (ANO) „tvrdé jádro“ voličů ANO nerozmete. Problém ale může být u těch, kteří váhají. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl politolog Jan Kubáček.

reklama

Mezinárodní tým investigativních novinářů Pandora Papers odkryl, že světový lídři a celebrity měli využívat offshorové firmy v daňových rájích k tomu, aby si pomocí nich pořídili nemovitosti. Na seznamu se objevilo i jméno premiéra Andreje Babiše a dalších asi 300 Čechů.

Babiš to označil za spiknutí nebo dílo mafie. „Věřím tomu, že kauza byla velice složitá na zpracování a zanalyzování. Jsou tu pro mě ale dvě velká ale. Proč nyní? Je pro mě také záhadou, že se pozornost upřela na jediné jméno, byť premiérské,“ sdělil Kubáček.

Kauza „tvrdé jádro“ voličů hnutí ANO nerozmete. Problém ale bude u tzv. váhavých voličů. „Myslím, že se nakonec ukáže, že Babiš právo neporušil, ale je to samozřejmě zase na hraně morálky,“ pokračoval politolog.

Majetek ve Francii

Babiš prvně uvedl, že při nákupu pracoval s penězi, které byly řádně zdaněny a šly z českých firem. Upřesnil, že se jednalo o dobu, než vstoupil do politiky. V pondělí ale prohlásil, že ve Francii, kde si měl údajně pořídit pozemky či budovy několik nemovitostí včetně zámečku Bigaud, žádné nemovitosti nevlastní.

„Každý odborník na krizovou komunikaci vám poví, že první, co řeknete na začátku, je stěžejní a to máte opakovat. Mám dojem, že Andrej Babiš se inspiroval od svých odborníků. Dělá to složitější, než je. Teď přijde etapa ‚rozřeďování‘. Neustále uslyšíme, kdy se to stalo, že to je očerňování před volbami, není to náhoda a kde jsou ti další jmenovaní,“ míní Kubáček.

Politolog má dojem, že mnozí váhaví voliči se „budou více orientovat podle vlastní peněženky a obav z ekonomického vývoje než podle slabostí a přehmatů mocných“.

Podpora Babiše

Babiše podpořil i prezident Miloš Zeman. „Není to překvapivé, a proto to podle mě zatím příliš nezahýbá veřejnou náladou. Tábory reagují naprosto předvídatelně – stoupenci Andreje Babiše zůstávají stoupenci, odpůrci vystupují proti němu a utvrzují se argumenty,“ řekl Kubáček.

„Zajímavé by bylo, kdyby například Marek Eben, Jaromír Nohavica nebo někdo z jiného prostředí se postavil k jednomu či druhému táboru. To by mnohé překvapilo. U politiků zatím vyjádření nejsou překvapující,“ dodal politolog.

Tagy:

Hlavní zprávy

Největší víkendový nárůst od konce března. Za sobotu přibylo 2751 případů covidu

V sobotu přibylo v Česku 2 751 případů nemoci COVID-19, nejvíce za víkendový den od 27. března. Aktuální nárůst počtu nakažených byl skoro o 1 600 případů vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně nyní přibývá také hospitalizovaných s covidem. Oproti předchozí sobotě stoupl jejich počet o dvě třetiny na 846, z toho 119 pacientů je ve vážném stavu. Za posledních sedm dní zemřelo 61 lidí s COVID-19, zatímco třeba za celé září bylo úmrtí 44.

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama