CNN Prima News voliči

voliči

Výpis příspěvků ke štítku „voliči“

Koalici Spolu se útok na ANO vymstí, tuší politologové. Mluví o primitivnosti a zoufalství

Hloupé, primitivní, ale zároveň nepřekvapivé. Tak politologové Lukáš Valeš a Jan Kubáček pro CNN Prima NEWS reagují na antikampaň, kterou si nechala zadat koalice Spolu a nejvíce ji propaguje ODS. Jedná se o koláž, na níž předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jednička kandidátky do europarlamentu Klára Dostálová (ANO) mají na tvářích ruskou trikolóru a slogan: „Rusko, pro tebe všecko.“ Upravený snímek koaliční politici sdílejí s tím, že jim došel WhatsAppem. Podle politologů si tímto krokem vládní strany voliče nenakloní, spíše naopak.

Valeš: Rozchod Babiše může ovlivnit preference v eurovolbách, šéf ANO bude minimalizovat škody

Česká veřejnost je k rozvodům a rozchodům politiků tolerantní, uvedl pro redakci CNN Prima NEWS politolog Lukáš Valeš v souvislosti s pátečním oznámením šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, že se po třiceti letech rozchází se svou manželkou Monikou Babišovou. Expert připomněl, že zpráva o odloučení páru přišla „v časové blízkosti voleb do Evropského parlamentu“, tudíž může hnout s volebními preferencemi. Babiš teď podle Valeše bude muset „minimalizovat škody“, takže může i ustoupit do mediálního pozadí.

Kalousek nemá sílu na mobilizaci zklamaných voličů, míní Langer. Sobě by věřil

Miroslav Kalousek (TOP 09) nemá sílu na mobilizaci voličů zklamaných z koalice Spolu. Já bych tu sílu měl. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to naznačil exministr vnitra Ivan Langer (ODS). Ve veřejném prostoru se již dlouhé měsíce spekuluje o tom, že Kalousek v budoucnu založí novou politickou stranu. Redakce CNN Prima NEWS požádala někdejšího ministra financí, zda by slova Langera, s nímž seděl ve vládě Mirka Topolánka, okomentoval. Kalouskova odpověď nebyla příliš obsáhlá.

Češi jsou ze všech zemí unie k Evropskému parlamentu nejkritičtější, ukazuje průzkum

Účast v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu bude v Česku vyšší než při hlasování v roce 2019. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Eurobarometru. Zatímco v minulých volbách hlasovalo necelých 29 procent voličů, nyní prognostici odhadují zájem téměř 60 procent voličů, což by byla nejvyšší účast. Průzkum rovněž uvádí, že Češi jsou společně s Francouzi vůči evropskému zákonodárnému orgánu nejskeptičtější.

Slovenské prezidentské volby: Získal by váš hlas Pellegrini, nebo Korčok? Napoví vám kalkulačka

V duelu o prezidentské křeslo na Slovensku se již v sobotu 6. dubna utkají ve druhém kole voleb Peter Pellegrini a Ivan Korčok. Průzkumy naznačují, že boj bude až do poslední chvíle velmi těsný. Kdo by získal váš hlas? Poradí vám volební kalkulačka, kterou připravilo sdružení KohoVolit.eu. CNN Prima NEWS v samotný den voleb nabídne komplexní zpravodajský servis srovnatelný s volbami v Česku.

ANALÝZA: Tahanice o pravicové voliče? Spolu ztrácí, Přísaha bojuje. Své může říct i Kalousek

Přísaha se pro evropské volby 2024 spojila s Motoristy sobě. Hnutí Roberta Šlachty začalo spolupracovat také s bývalým ministrem financí za ODS Vlastimilem Tlustým. Jde o pokus získat pravicové voliče, kteří jsou zklamáni z působení Spolu? A jak by českou politickou mapu překreslilo případné založení nové strany Miroslavem Kalouskem (TOP 09)? Redakce CNN Prima NEWS oslovila experty, aby popsali současné nálady pravicových voličů. Závěry si můžete přečíst v rozsáhlé analýze.

Valeš: Vítězem hlasování o stejnopohlavních svazcích je Babiš. Zabil dvě mouchy jednou ranou

Paradoxním vítězem hlasování o stejnopohlavních svazcích je hnutí ANO, které záležitost neiniciovalo. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to prohlásil politolog Lukáš Valeš. Předsedovi opozičního subjektu Andreji Babišovi se podle odborníka podařilo prostřednictvím tohoto tématu nejen poukázat na rozklíženost vládní koalice, ale oslovit i středové voliče, jejichž hlasy mohou hnutí výrazně posílit. Valeš mimo jiné hovořil na téma migračního paktu, v souvislosti s nímž se prý vláda chová jako „chytrá horákyně“.

Vzkaz opozici od Čechů ze zahraničí: Ostuda, obstrukce vám zúčtujeme ve volbách. Poštou

Rekordní řečnění a výsledek až po šesti dnech jednání. Boj o korespondenční volbu zprostředkovaně sledovali i Češi v zahraničí, kterých se hlasování poštou týká především. Ačkoliv mohou být rádi, že jsou o krok blíže, nadšení nejsou ani náhodou. „To, co předvedla opozice, byla ostuda. Mám pro ni vzkaz: Vaše zdržování vám zúčtujeme ve volbách, až korespondenční volba zcela projde,“ řekl z Indonésie český programátor Pavel Martin. Jiný „pracovník na dálku“ si na adresu české politiky vyloženě „odplivl“. „Přesně kvůli nim jsem odletěl z ČR. Jsem rád, že je česká politika daleko ode mě,“ řekl CNN Prima NEWS Jan Perný, který žije na Filipínách.

Hlasy zemřelých i pofiderní zmocnění. Nacher se obořil proti chybám v korespondenční volbě

V návrhu korespondenční volby se podle poslance Patrika Nachera (nestr. za ANO) nachází mnoho sporných míst. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS se zákonodárce pozastavil třeba nad tím, že se může započítat i hlas člověka, který během volebního procesu zemře. Možnost zmocnění v tomto návrhu označil za pofidérní. Zdlouhavé jednání o tomto tématu ve Sněmovně bylo podle něj velmi užitečné.

Schmarcz: Nedělejme zákony pro podpantofláky. Kulidakis se kvůli volbě poštou opřel do vlády

Nedělejme zákony pro podpantofláky, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS komentátor Martin Schmarcz. Odkazoval tím na argumenty odpůrců korespondenční volby ohledně porušení záruky tajného hlasování. „Odmítnutím tohoto způsobu nikdo nezabrání manipulaci ze strany rodiny,“ dodal. Pro komentátora Thomase Kulidakise je tento vládní návrh „na hranici příčetnosti“, podle něj se nyní potýkáme se závažnějšími problémy.

Valeš: Fiala byl rytíř ODS, nyní je jejím hrobařem. Ve srovnání s příštím rokem máme idylku

Petr Fiala (ODS) byl v minulosti rytíř ODS, nyní se stane jejím hrobařem. V pořadu Partie Plus na CNN Prima NEWS to řekl politolog Lukáš Valeš. S kolegou politologem Lukášem Jelínkem probírali možnost koalice mezi ODS a hnutím ANO v dalším volebním období. Jelínek je přesvědčený, že by pro nejsilnější opoziční stranu bylo jednodušší spolupracovat s občanskými demokraty než s SPD.