reklama

Volný nadále odmítá roušky. Co řekl po smrti poslance, který podlehl covidu?

Nezařazený poslanec Lubomír Volný zastává názor, že nošení roušek a respirátorů při nákaze covidem zhoršuje lidské zdraví.
Zdroj: ČTK

Úžasný člověk, který snad nebyl z politické planety, reagoval nezařazený poslanec Lubomír Volný na úmrtí poslance ODS Jiřího Ventruby, který podlehl v nemocnici těžkému průběhu covidu. Volný je známý tím, že na půdě Poslanecké sněmovny nenosí roušku. „Byl velmi důsledný v dodržování opatření. Omlouvám se, ale nehodlám opakovat stejné chyby,“ prohlásil Volný pro CNN Prima NEWS. Na špatnou zprávu reagovali i další poslanci včetně vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nebo exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

reklama

„Pan profesor Ventruba byl úžasný člověk a jeho odchod mě velmi mrzí. Byl důsledný v dodržování vládních opatření, stejně jako všichni ostatní poslanci, kteří onemocněli covidem,“ řekl CNN Prima NEWS Volný s tím, že „nehodlá opakovat chyby kolegů ze sněmovny“. Vládní nařízení nosit roušky totiž považuje za chybné.

Dolejš nosil respirátor, i když kašlal

Opatření podle Volného způsobují zvýšenou úmrtnost v souvislosti s covidem. „Odvolávám se na stanovisko šéfky pneumologické společnosti, která uvádí, že pokud je člověk lehce pozitivní, ale nosí respirátor, může si vyprodukovat takovou virovou dávku, že nakonec skončí na jednotce intenzivní péče,“ vysvětlil poslanec a podotkl, že zesnulý Jiří Ventruba byl velmi příjemný člověk. „Jako by nebyl z ODS a politické planety,“ dodal Volný.

Výbor České pneumologické společnosti odmítá výrok pana poslance Volného s tím, že paní profesorka Vašáková nikdy podobné stanovisko neuveřejnila a naopak v souladu s celým výborem společnosti považuje nošení roušek a respirátorů za jeden ze základních předpokladů úspěšného boje proti infekci COVID-19.

Podle vyjádření výboru pan Volný slova paní profesorky z jara minulého roku překroutil. Tehdy se nechala slyšet, že užívání respirátorů při výkonu práce v karanténě může zvýšit pravděpodobnost těžšího průběhu covidem nakažených pracovníků. Proto si musí zdravotníci, pokud pracují v karanténě, respirátory po dvou až třech hodinách měnit, nikoli je nenosit.

K tématu

Jiří Ventruba zemřel v úterý poté, co se léčil v nemocnici s těžkým průběhem koronaviru. S tím v minulosti bojovali také další poslanci, například předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), jeho kolegové z klubu Karla Šlechtová a Patrik Nacher, lidovec Marek Výborný nebo komunisté Zdeněk Ondráček a Jiří Dolejš.

„Bohužel, když se podíváme na poslance, kteří onemocněli, tak to jsou lidi, kteří velmi pečlivě dodržovali vládní nařízení. Viděl jsem například pana Dolejše v respirátoru, i když kašlal,“ prozradil Volný, který dlouhodobě nedodržuje povinné nošení roušek v Poslanecké sněmovně a po každém jeho vystoupení u řečnického pultu musí přijít uklízečky, aby pult dezinfikovaly. „Odvolávám se také na počty mrtvých v zemích, kde roušky nebyly povinné, jako je třeba Švédsko, nebo kde je nezavedli vůbec, jako je třeba Bělorusko,“ dodal Volný, který vládní nařízení považuje za „život ohrožující“.

Soustrast vyjádřili Hamáček, Vystrčil i Pekarová Adamová

Na Ventrubovu smrt zareagovali jak jeho straničtí kolegové, tak ostatní poslanci. „Jiří Ventruba, lékař, poslanec, obětavý a skromný člověk, kamarád, před chvílí zemřel. Těžko se mi hledají slova. Jirko, díky za všechno! Odpočívej v pokoji!“ napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Jeden z dříve nakažených Radek Vondráček sdělil, že covid se nevyhýbá ani sněmovně, a vyjádřil soustrast Ventrubově rodině. Ve stejném duchu reagoval vicepremiér Jan Hamáček nebo předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Naopak předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se nepřímo ohradila i proti Volnému. „Upřímnou soustrast rodině a blízkým našeho kolegy Jiřího Ventruby. Ráda bych apelovala na poslance, kteří šíří nebezpečné nesmysly a nedodržují opatření, aby s tím v zájmu všech občanů přestali,“ napsala na Twitteru.

Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch zase zdůraznil, že ačkoliv byli s Ventrubou z odlišných politických stran, vždy spolu dobře vycházeli. „Jak po pracovní, tak osobní stránce. Pan poslanec mi bude velmi chybět. Nesmírně jsem si ho vážil,“ napsal Vojtěch.

Nezařazený poslanec Lubomír Volný zastává názor, že nošení roušek a respirátorů při nákaze covidem zhoršuje lidské zdraví.
Nezařazený poslanec Lubomír Volný zastává názor, že nošení roušek a respirátorů při nákaze covidem zhoršuje lidské zdraví.
Zdroj: ČTK

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Vyhoštění diplomatů: Žádal jsem EU o solidaritu, říká Hamáček. Borrell to popírá

Vyhoštění diplomatů: Žádal jsem EU o solidaritu, říká Hamáček. Borrell to popírá

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) tvrdí, že na pondělním jednání ministrů zahraničí Evropské unie žádal o projevení solidarity skrze evropské či národní prohlášení nebo možné vyhoštění důstojníků ruských zpravodajských služeb. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ovšem po jednání řekl, že Česko nepožádalo, aby země EU koordinovaně podpořily jeho postup.

Fotbal

Šéf UEFA: Hráči, kteří se zapojí do Superligy, nebudou moct hrát na MS ani ME

Šéf UEFA: Hráči, kteří se zapojí do Superligy, nebudou moct hrát na MS ani ME

Prezident UEFA Aleksander Čeferin v pondělí potvrdil, že hráči, kteří se zúčastní diskutované Superligy, budou mít značné komplikace na mezinárodní úrovni. Šéf fotbalového orgánu potvrdil, že pro ně bude platit zákaz startovat na mistrovství světa i mistrovství Evropy. V současné chvíli tvoří jádro nové soutěže 12 týmů z Anglie, Španělska a Itálie.

První let na cizím vesmírném tělese. NASA na Marsu vzlétla s helikoptérou Ingenuity
Hamáček: Budeme diskutovat o dalších krocích vůči Rusku. Stát měl vše pod kontrolou
Absolutní skandál, kluby by se měly stydět. Představení Superligy pobouřilo i politiky
Vláda rozhoduje, co se od 26. dubna otevře. Na řadě jsou školy a kadeřnictví
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Kdo způsobil druhý výbuch ve Vrběticích? Hledaní agenti už byli pryč, upozorňuje Šándor
Birke: Zeman může krizi prohloubit, ale i uklidnit. Česko teď sleduje celý svět
Praktická výuka na školách by se mohla obnovit koncem dubna. Vládu o to požádá Plaga
Vezu vašemu synovi mobil. Lstí okradl několik seniorů, nejstarší oběť zemřela
Další články
reklama
reklama