Vondra: Migrantům se nesmíme podvolit, byli bychom užitečnými idioty Lukašenka i Putina

360° 16.11.2021

Stovky běženců ze severní Afriky a Blízkého východu se snaží poškodit plot s ostnatým drátem na bělorusko-polské hranici a prolomit kordony polských policistů. V tom je údajně podporuje běloruská armáda. Na tom, že jde o hybridní válku vedenou běloruským režimem prezidenta Alexandra Lukašenka za účelem destabilizace Evropské unie, se shodují i čeští představitelé napříč politickým spektrem. „Je to sprostý a podlý útok ze strany Běloruska podporovaný Ruskem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Na bělorusko-polské hranici přibývá případů, kdy migranti ničí žiletkový plot a snaží se dostat do Polska. Ačkoliv je ostraha hranice čím dál efektivnější, desítkám běženců se barikádu podařilo úspěšně překonat. Někteří migranti tvrdí, že je k tomu nabádali přímo běloruští vojáci.

„Je to sprostý a podlý útok ze strany Běloruska podporovaný Vladimirem Putinem. V tomto ohledu nelze ustoupit. Ti lidé jsou používáni zákeřně jako zbraně, což je odsouzeníhodné. Podvolit se tomu a přijmout, že to je migrační krize, znamená hrát roli užitečných idiotů Běloruska a Ruska,“ řekl Alexandr Vondra ve vysílání CNN Prima NEWS.

Rovněž zdůraznil, že je potřeba důsledně bránit vnější hranici Evropské unie. „Koneckonců je to schengenská hranice. Poláci ji chrání i pro nás,“ dodal. K jednotnému postupu EU vyzvala i Vondrova kolegyně z Evropského parlamentu Dita Charanzová (za ANO).

„Je to hybridní útok na Evropu. Situace je vážná a eskaluje. Musíme na to společně reagovat. Evropská diplomacie musí jet na plné obrátky,“ řekla. Že jde o hybridní útok organizovaný Běloruskem za podpory Ruska, zmínila i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

Dodala, že se v tomto případě rozhodně nejedná o přirozenou migraci. „Tito lidé jsou nahánění v zemích původu, dáváni do letadel a za úplatek odváženi na běloruské hranice,“ sdělila.

Migraci umocňují i dezinformace

Podle Vondry by věci pomohl mimo jiné odmítavý postoj k migraci jednotlivých členských států, o jejichž azyl mají běženci často zájem. „Pohyb těchto migrantů je potřeba zastavit. Oni směřují většinou do Německa. Němci by podobně jako Austrálie měli dát najevo, že migraci nepodporují. Velmi by to pomohlo,“ dodal.

Podle poslance Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) je také potřeba bojovat s dezinformacemi, které strůjci hybridní války mezi migranty vypouštějí a kvůli nimž se někteří běženci na polsko-běloruské hranici objevují. „Je potřeba bojovat s pašeráky, vyvracet dezinformace a chránit schengenskou hranici za dodržení mezinárodního práva,“ doplnil.

Státy Evropské unie se v pondělí v reakci na napjatou migrační situaci shodly na dalším rozšíření sankcí vůči běloruskému režimu. Ministři zahraničí odsouhlasili v pořadí už pátý soubor postihů, který se mimo jiné dotkne letecké společnosti Belavia a dalších firem z oblasti cestovního ruchu.

Tagy: