reklama

Vondra: Migrantům se nesmíme podvolit, byli bychom užitečnými idioty Lukašenka i Putina

Stovky běženců ze severní Afriky a Blízkého východu se snaží poškodit plot s ostnatým drátem na bělorusko-polské hranici a prolomit kordony polských policistů. V tom je údajně podporuje běloruská armáda. Na tom, že jde o hybridní válku vedenou běloruským režimem prezidenta Alexandra Lukašenka za účelem destabilizace Evropské unie, se shodují i čeští představitelé napříč politickým spektrem. „Je to sprostý a podlý útok ze strany Běloruska podporovaný Ruskem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

reklama

Na bělorusko-polské hranici přibývá případů, kdy migranti ničí žiletkový plot a snaží se dostat do Polska. Ačkoliv je ostraha hranice čím dál efektivnější, desítkám běženců se barikádu podařilo úspěšně překonat. Někteří migranti tvrdí, že je k tomu nabádali přímo běloruští vojáci.

„Je to sprostý a podlý útok ze strany Běloruska podporovaný Vladimirem Putinem. V tomto ohledu nelze ustoupit. Ti lidé jsou používáni zákeřně jako zbraně, což je odsouzeníhodné. Podvolit se tomu a přijmout, že to je migrační krize, znamená hrát roli užitečných idiotů Běloruska a Ruska,“ řekl Alexandr Vondra ve vysílání CNN Prima NEWS.

Rovněž zdůraznil, že je potřeba důsledně bránit vnější hranici Evropské unie. „Koneckonců je to schengenská hranice. Poláci ji chrání i pro nás,“ dodal. K jednotnému postupu EU vyzvala i Vondrova kolegyně z Evropského parlamentu Dita Charanzová (za ANO).

„Je to hybridní útok na Evropu. Situace je vážná a eskaluje. Musíme na to společně reagovat. Evropská diplomacie musí jet na plné obrátky,“ řekla. Že jde o hybridní útok organizovaný Běloruskem za podpory Ruska, zmínila i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

Dodala, že se v tomto případě rozhodně nejedná o přirozenou migraci. „Tito lidé jsou nahánění v zemích původu, dáváni do letadel a za úplatek odváženi na běloruské hranice,“ sdělila.

Migraci umocňují i dezinformace

Podle Vondry by věci pomohl mimo jiné odmítavý postoj k migraci jednotlivých členských států, o jejichž azyl mají běženci často zájem. „Pohyb těchto migrantů je potřeba zastavit. Oni směřují většinou do Německa. Němci by podobně jako Austrálie měli dát najevo, že migraci nepodporují. Velmi by to pomohlo,“ dodal.

Podle poslance Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) je také potřeba bojovat s dezinformacemi, které strůjci hybridní války mezi migranty vypouštějí a kvůli nimž se někteří běženci na polsko-běloruské hranici objevují. „Je potřeba bojovat s pašeráky, vyvracet dezinformace a chránit schengenskou hranici za dodržení mezinárodního práva,“ doplnil.

Státy Evropské unie se v pondělí v reakci na napjatou migrační situaci shodly na dalším rozšíření sankcí vůči běloruskému režimu. Ministři zahraničí odsouhlasili v pořadí už pátý soubor postihů, který se mimo jiné dotkne letecké společnosti Belavia a dalších firem z oblasti cestovního ruchu.

Tagy:
Vladimir Putin Polsko migrace Evropa hranice Bělorusko migranti ODS Evropská unie Alexandr Lukašenko Ondřej Benešík Alexandr Vondra Rusko Markéta Gregorová 360° Dita Charanzová

Hlavní zprávy

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?
Vláda

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama

Domácí zpravodajství

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

reklama