Vondráček může zůstat ve vedení Sněmovny. ANO ho za návštěvu Zemana nepotrestalo

Poslanecký klub ANO nevyloučil, že by šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mohl zůstat ve vedení dolní komory Parlamentu. Budoucí vládní koalice Spolu a PirSTAN hnutí nabídly dvě křesla místopředsedů. Jedním z nich by mohl být právě Vondráček, pokud pro něj budu poslanci ANO hlasovat, uvedla současná ministryně financí Alena Schillerová. Za šéfem Sněmovny poslanecký klub stojí a trest mu za návštěvu prezidenta Miloše Zemana neudělil.

„Klub to nevyloučil,“ odpověděla v úterý na tiskové konferenci Schillerová na dotaz, zda Vondráček může zůstat ve vedení Sněmovny.

Zároveň ale řekla, že o postech místopředsedů poslanci v úterý nehlasovali. Rozhodovat budou až 2. listopadu. „Padala různá jména. Nemohu vyloučit, že pokud klub vygeneruje dvě jména a jedním z nich bude Vondráček, tak ve vedení Sněmovny nezůstane,“ dodala ministryně financí.

Klub tak Vondráčka nepotrestal za návštěvu hospitalizovaného Miloše Zemana, o které podle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) prezidentův ošetřující lékař nevěděl. „Pan Vondráček okolnosti detailně vysvětlil a klub ANO se za něj většinou hlasů postavil. Jeho podpora byla silná,“ zdůraznila Schillerová.

Vondráček už nebude vyjednávat

Hnutí ale Vondráčka stáhlo z vyjednávacího týmu s budoucími vládními koalicemi. Nově bude po boku Jaroslava Faltýnka stát právě Alena Schillerová. „Že vypadl z týmu je škoda, ale sám změnu podpořil a rozumí jí. Nechce zatěžovat vyjednávací tým debatami o jeho návštěvě v nemocnici,“ vysvětlila ministryně. Podle ní se za návštěvu Vondráček omluvil a řekl, že to byla chyba.

Budoucí vládní koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Piráti a STAN v úterý po jednání oznámily, že hnutí ANO bude mít v novém vedení Sněmovny dvě křesla místopředsedů. Vysvětlují to tím, že ANO má nejsilnější poslanecký klub.

Nová Sněmovna bude mít ve vedení sedm lidí. Předsedkyní má být podle lídra Spolu Petra Fialy šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Hnutí SPD křeslo ve vedení Sněmovny nedostane.

Tagy: