reklama

Vy bastardi chcete, abych vás chránil před migranty? Lukašenko se opřel do EU a pohrozil

Napětí mezi Běloruskem a Evropskou unií se neustále stupňuje. Migranti na běloruské hranici se během noci a rána několikrát pokusili proniknout do Polska, některým se to podařilo. Poláci z krize viní Moskvu i Lukašenkův režim. A běloruský prezident reaguje po svém. Unii zkritizoval za sankce proti jeho zemi a neodpustil si ani slova o „bastardech“ a „bláznech“.

reklama

Krize na bělorusko-polské hranici nabírá na obrátkách. Na jedné straně stojí žiletkový plot a ozbrojení vojáci a policisté. Na druhé straně táboří tisíce migrantů, kteří se snaží využít každé příležitosti dostat se na polské území. Pravidelně dochází ke střetům, ozývá se i střelba. Poláci od začátku obviňují Lukašenkův režim, že migranty do Běloruska sváží a pak je posílá k polským hranicím.

K situaci se teď pro běloruskou státní televizi vyjádřil i samotný Alexandr Lukašenko. EU obvinil z „hybridní války“ a nezapomněl zkritizovat ani sankce uvalené proti jeho zemi. „A vy bastardi, blázni po mě chcete, abych vás chránil před migranty?“ dodal podle agentury AP běloruský prezident.

Naznačil také, že by konflikt mohl vyústit až ke střetu obou zemí. „Obávám se té konfrontace na hranicích kvůli migrantům, protože to může vést k aktivní fázi. Toto jsou důvody provokací. Všechny provokace jsou možné,“ uvedl a obvinil polskou armádu z toho, že létá se svými vrtulníky schválně nízko, aby vyděsila migranty.

A do diplomatické války vstoupilo i Rusko. Kremlu se totiž vůbec nezamlouvá úterní prohlášení polského premiéra Mateusze Morawieckého, který Lukašenka nazval vykonavatelem sloužícího Vladimiru Putinovi, který se prý snaží o obnovu ruského impéria. „Považujeme za naprosto nezodpovědná a nepřijatelná prohlášení polského premiéra, podle kterých je Rusko odpovědné za situaci,“ reagoval ve středu mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Lavrov: Západ způsobil migrační krizi

Své si přisadil také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, podle kterého Západ nese zodpovědnost za migrační krizi kvůli svým „agresivním válkám na Středním východě a v severní Africe“. „Migranti nechtějí zůstat v Bělorusku. Chtějí do Evropy, která inzeruje svůj způsob života už řadu let,“

Polsko, Litva a Lotyšsko již týdny čelí přílivu migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se z Běloruska snaží nelegálně překročit jejich hranice. Situace se vyostřila tento týden, kdy k polské hranici za doprovodu běloruských vojáků a pohraničníků dorazilo několik tisíc migrantů. Polská ostraha pokusy o překročení hranice odvrátila i za pomoci slzného plynu, několik desítek migrantů zadržela podle úřadů v noci na dnešek ještě v pohraničním pásmu. Tyto informace je těžké ověřit, protože v pohraničí platí výjimečný stav, a tak do pásma mají novináři, ochránci lidských práv a humanitární organizace zakázaný přístup.

Varšava dlouhodobě viní Minsk z toho, že migranty převážně z Blízkého východu k hranicím dováží a mstí se tak za sankce, které Evropská unie uvalila na autoritářský režim Alexandra Lukašenka kvůli porušování lidských práv. Lukašenko, který i díky podpoře z Moskvy odolal tlaku loňských masových demonstrací, obvinění odmítá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama