Vy bastardi chcete, abych vás chránil před migranty? Lukašenko se opřel do EU a pohrozil

Napětí mezi Běloruskem a Evropskou unií se neustále stupňuje. Migranti na běloruské hranici se během noci a rána několikrát pokusili proniknout do Polska, některým se to podařilo. Poláci z krize viní Moskvu i Lukašenkův režim. A běloruský prezident reaguje po svém. Unii zkritizoval za sankce proti jeho zemi a neodpustil si ani slova o „bastardech“ a „bláznech“.

Krize na bělorusko-polské hranici nabírá na obrátkách. Na jedné straně stojí žiletkový plot a ozbrojení vojáci a policisté. Na druhé straně táboří tisíce migrantů, kteří se snaží využít každé příležitosti dostat se na polské území. Pravidelně dochází ke střetům, ozývá se i střelba. Poláci od začátku obviňují Lukašenkův režim, že migranty do Běloruska sváží a pak je posílá k polským hranicím.

K situaci se teď pro běloruskou státní televizi vyjádřil i samotný Alexandr Lukašenko. EU obvinil z „hybridní války“ a nezapomněl zkritizovat ani sankce uvalené proti jeho zemi. „A vy bastardi, blázni po mě chcete, abych vás chránil před migranty?“ dodal podle agentury AP běloruský prezident.

Naznačil také, že by konflikt mohl vyústit až ke střetu obou zemí. „Obávám se té konfrontace na hranicích kvůli migrantům, protože to může vést k aktivní fázi. Toto jsou důvody provokací. Všechny provokace jsou možné,“ uvedl a obvinil polskou armádu z toho, že létá se svými vrtulníky schválně nízko, aby vyděsila migranty.

A do diplomatické války vstoupilo i Rusko. Kremlu se totiž vůbec nezamlouvá úterní prohlášení polského premiéra Mateusze Morawieckého, který Lukašenka nazval vykonavatelem sloužícího Vladimiru Putinovi, který se prý snaží o obnovu ruského impéria. „Považujeme za naprosto nezodpovědná a nepřijatelná prohlášení polského premiéra, podle kterých je Rusko odpovědné za situaci,“ reagoval ve středu mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Lavrov: Západ způsobil migrační krizi

Své si přisadil také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, podle kterého Západ nese zodpovědnost za migrační krizi kvůli svým „agresivním válkám na Středním východě a v severní Africe“. „Migranti nechtějí zůstat v Bělorusku. Chtějí do Evropy, která inzeruje svůj způsob života už řadu let,“

Polsko, Litva a Lotyšsko již týdny čelí přílivu migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se z Běloruska snaží nelegálně překročit jejich hranice. Situace se vyostřila tento týden, kdy k polské hranici za doprovodu běloruských vojáků a pohraničníků dorazilo několik tisíc migrantů. Polská ostraha pokusy o překročení hranice odvrátila i za pomoci slzného plynu, několik desítek migrantů zadržela podle úřadů v noci na dnešek ještě v pohraničním pásmu. Tyto informace je těžké ověřit, protože v pohraničí platí výjimečný stav, a tak do pásma mají novináři, ochránci lidských práv a humanitární organizace zakázaný přístup.

Varšava dlouhodobě viní Minsk z toho, že migranty převážně z Blízkého východu k hranicím dováží a mstí se tak za sankce, které Evropská unie uvalila na autoritářský režim Alexandra Lukašenka kvůli porušování lidských práv. Lukašenko, který i díky podpoře z Moskvy odolal tlaku loňských masových demonstrací, obvinění odmítá.

Tagy: