reklama

Migranti prolomili polskou hranici, někteří jsou na útěku. EU viní „gangstera“ Lukašenka

V noci na středu se stovky migrantů pobývajících v Bělorusku znovu pokusily překročit hraniční linii do Polska. Varšava mezitím posílila ostrahu plotu, hranici stráží už 15 tisíc vojáků. Evropská komise viní běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z toho, že se chová jako „gangster“ a násilím nutí uprchlíky, aby ilegálně překračovali hranici.

reklama

Migrační krize na hranicích Polska a Běloruska pokračuje. V zóně nikoho mezi polským ostnatým plotem a běloruskými vojáky uvízly stovky až tisíce běženců z Blízkého východu a Afriky. Podle expertů tím Lukašenko plní dlouho připravovaný plán „exportu“ ilegálních uprchlíků do Evropy, čímž se mstí unii za sankce.

Krize se vystupňovala v pondělí, kdy byla na hranici slyšet i střelba. K dalším pokusům migrantů překonat polskou hranici došlo v úterý. A naposledy v noci na středu. Podle agentury Reuters na polské straně zaznamenaly nejméně dva masové nájezdy na střeženou hranici.

„Nebyla to klidná noc,“ potvrdil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak pro rozhlasovou stanici PR1. K večeru se pokusily překonat plot zhruba dvě stovky migrantů, po půlnoci se pak snažilo zátarasy prostříhat zhruba 60 lidí.

Podle polských médií se u města Krynki podařilo uprchlíkům hraniční plot prolomit a vběhnout do Polska. Některé migranty posléze polští vojáci zahnali zpátky do Běloruska, další byli zadrženi. Pár lidem se ale pravděpodobně podařilo proklouznout a hledá je policie.

Lukašenko se chová jako gangster

Evropská unie viní Lukašenka z toho, že se „chová jako gangster“ a během několikaměsíčního napětí má na svědomí životy nejméně sedmi lidí, kteří na hranici zemřeli.

Polská strana ale neviní z problému jen Bělorusko. „Je to nový druh války, kdy plní lidé funkci živých štítů. Jsme svědky zákulisní hry, která má způsobit chaos v Evropské unii,“ popsal krizi premiér Mateusz Morawiecki a označil za jejího strůjce Vladimira Putina.

Bělorusové podle Polska násilím nutí migranty, aby podnikali nájezdy na hranici. Má to dokládat video, které zveřejnilo na Twitteru polské ministerstvo obrany.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama