reklama

Vyhrála boj o život pod ledem na Lipně. Jak se klisně podařilo dostat z ohrady?

Utekla z ohrady, propadla se na tenkém ledě do přehrady a pak musela šlapat vodu, dokud ji nepřišli vysvobodit hasiči a vodní záchranáři. To je příběh klisny uvíznuté ve zmrzlém Lipně. Po ledovém boji o život je nyní z nejhoršího venku.

reklama

Kobyla už je opět ve své stáji u Kamenného Újezdu nedaleko Českých Budějovic. V neděli utekla z ohrady a vydala se na zamrzlé Lipno u Horní Vltavice. Kilometr od břehu se s ní prolomil led. Začala záchranná akce, kterou její hasiči nepamatují. Situace navíc byla ztížená tím, že se sedmnáctiletá klisna Zoja bránila a kopala kolem sebe.

Pro její malou majitelku, osmiletou Lauru, které koně pořídili rodiče, je Zoja životním parťákem. Zprávu o jejím propadu pod led nesla těžce. „Je to můj první koník, brečela jsme a bála jsem se o ni,“ svěřila se v reportáži CNN Prima NEWS. Jenže jak se koni podařilo uniknout ze zajištěné ohrady?

Dokonalý plán útěku

„Poposunula si krmelec se senem na pásky na elektrický ohradník, povalila ty pásky a odešla na túru,“ popsala Zojin útěk trenérka koně Věra Studená. Klisna se propadla v místech, kde je Lipno hluboké až 14 metrů. Záchranáři u ní byli během 15 minut. Použít těžkou techniku na slabém ledu ale nemohli.

„Pomocí lanové techniky se podařilo koně dostat ven tak, že se mu svázaly nohy, ale vytáhnout ho na led nebyla lehká operace,“ povzdechl si Milan Bukáček, ředitel VZS ČČK z Českého Krumlova. Odměnou je jim ale uznání Zojiny šťastné majitelky: „Děkuji, že ji zachránili, jsou to fakt hodně velcí borci.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost
Politika

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Pořád jsem král a zas vydělám velké peníze. Co řekl Jonák v jednom z posledních rozhovorů
Rozhovor

Pořád jsem král a zas vydělám velké peníze. Co řekl Jonák v jednom z posledních rozhovorů

Symbol pražského podsvětí devadesátých let Ivan Jonák poskytl jeden z posledních velkých rozhovorů v květnu 2014 časopisu Týden, pár dní po propuštění z vězení a necelé dva roky před smrtí. Někdejší pornokrál Discolandu Sylvie měl těžce podlomené zdraví, někdy mluvil z cesty a často sprostě. A věřil, že jeho sláva se vrátí. Přinášíme celé interview, které s Jonákem vedl redaktor Jakub Kvasnička, jenž v současnosti působí v televizi CNN Prima NEWS.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama