reklama

Vyhrála boj o život pod ledem na Lipně. Jak se klisně podařilo dostat z ohrady?

Utekla z ohrady, propadla se na tenkém ledě do přehrady a pak musela šlapat vodu, dokud ji nepřišli vysvobodit hasiči a vodní záchranáři. To je příběh klisny uvíznuté ve zmrzlém Lipně. Po ledovém boji o život je nyní z nejhoršího venku.

reklama

Kobyla už je opět ve své stáji u Kamenného Újezdu nedaleko Českých Budějovic. V neděli utekla z ohrady a vydala se na zamrzlé Lipno u Horní Vltavice. Kilometr od břehu se s ní prolomil led. Začala záchranná akce, kterou její hasiči nepamatují. Situace navíc byla ztížená tím, že se sedmnáctiletá klisna Zoja bránila a kopala kolem sebe.

Pro její malou majitelku, osmiletou Lauru, které koně pořídili rodiče, je Zoja životním parťákem. Zprávu o jejím propadu pod led nesla těžce. „Je to můj první koník, brečela jsme a bála jsem se o ni,“ svěřila se v reportáži CNN Prima NEWS. Jenže jak se koni podařilo uniknout ze zajištěné ohrady?

Dokonalý plán útěku

„Poposunula si krmelec se senem na pásky na elektrický ohradník, povalila ty pásky a odešla na túru,“ popsala Zojin útěk trenérka koně Věra Studená. Klisna se propadla v místech, kde je Lipno hluboké až 14 metrů. Záchranáři u ní byli během 15 minut. Použít těžkou techniku na slabém ledu ale nemohli.

„Pomocí lanové techniky se podařilo koně dostat ven tak, že se mu svázaly nohy, ale vytáhnout ho na led nebyla lehká operace,“ povzdechl si Milan Bukáček, ředitel VZS ČČK z Českého Krumlova. Odměnou je jim ale uznání Zojiny šťastné majitelky: „Děkuji, že ji zachránili, jsou to fakt hodně velcí borci.“

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Česko se pere s vydatnými dešti. Hladiny řek stoupají, hasiči vyjeli ke stovkám případů

Česko se pere s vydatnými dešti. Hladiny řek stoupají, hasiči vyjeli ke stovkám případů

Vydatný déšť a silné bouřky, které Česko poprvé zasáhly ve středu a opakovaly se ve čtvrtek a v noci na pátek, zvedly hladiny řek. Na třetí stupeň povodňové aktivity dosáhla Úslava v Prádle na jižním Plzeňsku a na řadě dalších míst v západních, středních a jižních Čechách, na jihu a severu Moravy a Slezska řeky překročily podle údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) druhý, případně první povodňový stupeň.

Rusko

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

  • Aktualizováno

Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo v pátek zveřejněno na oficiálním internetovém portálu právních informací, informovala média. Moskva také zmrazila účty rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda. České ministerstvo zahraničí považuje postup Ruska za další krok k eskalaci vztahů nejen s ČR, ale i EU a jejími spojenci.

Domácí

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Tlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) byl poměrně vysoký a jeho odrážení jsem věnoval až příliš mnoho času, říká o svém konci v čele Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Zeman. Ten na tiskové konferenci uvedl, že je sice zvyklý podobným půtkám čelit, ale tlak byl tak silný, že se nemohl plně věnovat svému úřadu. Benešová na Zemanův konec řekla, že jí jeho vysvětlení přijde „laciné“.

Proslulá tržnice Sapa jde do dražby. Zájemce by si měl připravit takřka miliardu
Elektrifikace jako mutace koronaviru? Do roku 2026 se nakazí až 48 milionů aut
Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama