reklama

Vyhrála boj o život pod ledem na Lipně. Jak se klisně podařilo dostat z ohrady?

Utekla z ohrady, propadla se na tenkém ledě do přehrady a pak musela šlapat vodu, dokud ji nepřišli vysvobodit hasiči a vodní záchranáři. To je příběh klisny uvíznuté ve zmrzlém Lipně. Po ledovém boji o život je nyní z nejhoršího venku.

reklama

Kobyla už je opět ve své stáji u Kamenného Újezdu nedaleko Českých Budějovic. V neděli utekla z ohrady a vydala se na zamrzlé Lipno u Horní Vltavice. Kilometr od břehu se s ní prolomil led. Začala záchranná akce, kterou její hasiči nepamatují. Situace navíc byla ztížená tím, že se sedmnáctiletá klisna Zoja bránila a kopala kolem sebe.

Pro její malou majitelku, osmiletou Lauru, které koně pořídili rodiče, je Zoja životním parťákem. Zprávu o jejím propadu pod led nesla těžce. „Je to můj první koník, brečela jsme a bála jsem se o ni,“ svěřila se v reportáži CNN Prima NEWS. Jenže jak se koni podařilo uniknout ze zajištěné ohrady?

Dokonalý plán útěku

„Poposunula si krmelec se senem na pásky na elektrický ohradník, povalila ty pásky a odešla na túru,“ popsala Zojin útěk trenérka koně Věra Studená. Klisna se propadla v místech, kde je Lipno hluboké až 14 metrů. Záchranáři u ní byli během 15 minut. Použít těžkou techniku na slabém ledu ale nemohli.

„Pomocí lanové techniky se podařilo koně dostat ven tak, že se mu svázaly nohy, ale vytáhnout ho na led nebyla lehká operace,“ povzdechl si Milan Bukáček, ředitel VZS ČČK z Českého Krumlova. Odměnou je jim ale uznání Zojiny šťastné majitelky: „Děkuji, že ji zachránili, jsou to fakt hodně velcí borci.“

K tématu

Další hlavní zprávy

Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
Rozhovor s Meghan a Harrym se blíží. Vévodkyně od veřejnosti čelí drsné kritice
Povinné testování státních zaměstnanců od 10. března? Mimořádně se proto sejde vláda
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Blatný: Lidé nad 65 let by se mohli k očkování hlásit v dubnu. Vakcíny neschovávejme
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?
Další články
reklama
reklama