reklama

Vyhrocená nálada u komunistů. Část KSČM se chce zbavit Filipa ještě před volbami

Mezi komunisty se čím dál víc ozývají hlasy proti dosavadnímu předsedovi Vojtěchu Filipovi. Třetina okresních organizací KSČM dokonce požádala o svolání mimořádného volebního sjezdu. Podle informací CNN Prima NEWS je nálada ve straně vyhrocená.

reklama

Zdroje z vedení KSČM pro CNN Prima NEWS popsaly, že šéf partaje Vojtěch Filip ztrácí nervy. „Na jednání širšího vedení řval po lidech, že jsou nechutní ubožáci,“ řekl redakci zdroj, který si nepřeje být jmenován.

K tématu

Nálada v KSČM je pod bodem mrazu. „Je to opravdu vyhrocené, projeli jsme patery volby. Lidé jsou nespokojení,“ řekl další ze zdrojů blízký vedení.

Část straníků chce nového předsedu kvůli nízkým preferencím. Podle některých průzkumů to vypadá, že by se komunisté poprvé od revoluce nemuseli dostat do Sněmovny. Volby se budou konat začátkem října.

Filip je v čele strany od roku 2005, necelých 16 let. Volební sjezd měli mít komunisté už vloni v dubnu, kvůli covidu ho ale několikrát odložili. Místo toho se letos v dubnu konal ústřední výbor.

Filip původně řekl, že po debaklu v loňských krajských volbách dá funkci k dispozici, to se ale nestalo. I přesto čelil Filip na jednání ÚV hlasování o svém odvolání, nakonec ho ale ustál kvůli složitému procesu.

Pro odvolání Filipa se sice vyslovila většina přítomných delegátů, to ale nestačí. Pro to, aby byl předseda odvolán, musí hlasovat nejméně dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany, nejen těch přítomných.

Kandidovat už nebudu, vzkázal Filip

Do Nymburka v dubnu přijelo 78 delegátů, pro odvolání Filipa jich hlasovalo 46. Ústřední výbor KSČM má 90 členů, pro odvolání předsedy bylo nutných 60 hlasů.

K tématu

Právě průběh ÚV v Nymburce straníky ještě víc naštval. Okresní organizace proto požádaly o svolání mimořádného volebního sjezdu. Stanovy říkají, že mimořádný sjezd musí svolat ÚV KSČM nejpozději do dvou měsíců na žádost nejméně třetiny okresních výborů. Do sídla KSČM došlo podle informací CNN Prima NEWS už 33 takových žádostí.

Komunisté by tak mohli mít mimořádný sjezd 19. června v Brně. Otázkou je, jestli se vše stihne připravit. Další variantou je, že by se sjezd konal ke konci června v Praze.

Největší adeptkou do čela KSČM je europoslankyně Kateřina Konečná. V letech 2018 až 2021 byla místopředsedkyní strany, po jednání ÚV v Nymburce na funkci rezignovala.

„Aspirovala jsem na post nejvyšší. Se svými kolegy jsme představili návrh, co by se mělo odehrát za pět měsíců, které zbývají do voleb. Předseda strany bohužel nerezignoval, a protože se nenašla dvoutřetinová většina k jeho odvolání, zůstává současné vedení. Chci mu dát prostor, aby realizovalo svoji vizi,“ vysvětlila tehdy Konečná v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Dodala, že setrvání Filipa v čele je prohrou pro celou stranu.

O definitivním konání mimořádného sjezdu rozhodne vedení komunistů na jednání 29. května. Šéf KSČM Filip CNN Prima NEWS napsal, že na sjezdu už kandidovat na předsedu nebude. Na otázku, co říká na to, že se ho část straníků chce zbavit, reagoval s tím, že je to jejich možnost, kterou předpokládají stanovy.

K tématu

Další hlavní zprávy

Plzeňský kraj

Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu

Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu

Po pátečním úniku chemikálií v Plzni-Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném stavu. Řekla to Jana Šimůnková z plzeňské fakultní nemocnice. Podle hasičů chemikálie na bázi síry unikly ve vysokých koncentracích v Plzni-Skvrňanech v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. Únik látek zasáhl sedm lidí, tři odešli z objektu sami, čtyři další zdravotníci resuscitovali a ve vážném stavu převezli do nemocnice. Dva lidé pak zemřeli.

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu
reklama
reklama
Zničíme ty anglický bastardy: Tisíce Skotů zaplavily Londýn. Zajímá je alkohol a fotbal

EURO 2021

Domácí zpravodajství

Tepleji než u moře: V ČR bude až 36 stupňů, hrozí přehřátí i požáry. Jak se chránit?
Další články
reklama
reklama