Chtěla se stát šéfkou KSČM, nakonec z vedení dobrovolně odešla. Europoslankyně Kateřina Konečná v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsala, proč chtěla vystřídat dosavadního lídra komunistů Vojtěcha Filipa. „Zničit kapitalismus považuji za možné,“ prohlásila také.
Vojtěch Filip ustál pokus o odvolání z funkce předsedy KSČM. Vy jste se chtěla o křeslo šéfky ucházet, ale nakonec jste rezignovala na post místopředsedkyně. Jak hodnotíte výsledky sobotního jednání?
Aspirovala jsem na post nejvyšší. Se svými kolegy jsme představili návrh, co by se mělo odehrát za pět měsíců, které zbývají do voleb. Předseda strany bohužel nerezignoval, a protože se nenašla dvoutřetinová většina k jeho odvolání, zůstává současné vedení. Chci mu dát prostor, aby realizovalo svoji vizi. Nemyslím si, že se naše vize shodují například v tom, jak vést volební kampaň a na jaká témata se zaměřit. Neberu to zle, respektuji, že současné vedení strany nebylo odvoláno.
Není vaše chyba, že jste si nedokázala vyjednat víc podpory?
Nevyjednávala jsem. Možná to zní zvláštně, možná nejsem ten správný politik. Nejsem zákulisní hráč, nesnáším tajné dohody. Všem členům ÚV jsem představila svoji vizi, otevřeně jsem řekla, s kým si spolupráci dovedu představit. Nadpoloviční většina ÚV souhlasila s tím, aby byl předseda strany odvolán, jen jsme neměli potřebných 60 procent podle stanov. Nepovažuji dnešní výsledek za prohru pro Kateřinu Konečnou. Považuji to za prohru KSČM. Ale věřím, že když se my aktivní nevzdáme, tak to nemusí být prohra definitivní.
Co říkáte na to, že Vojtěch Filip nedal svoji funkci k dispozici? Sliboval to po debaklu ve volbách v roce 2017 i po debaklu v loňských krajských volbách, ale vždy svůj názor změnil.
Měla byste se zeptat Vojtěcha Filipa, proč tak často mění svá stanoviska. Udělal, co udělal a Ústřední výbor nenašel 60 hlasů pro jeho odvolání. Vždy jsem respektovala výsledek jakýchkoliv hlasování. Nikdy jsem nehlasovala pro vládu s Andrejem Babišem, přesto jsem se vůči rozhodnutí nikdy extra nevymezovala.
Bojíte se, že se KSČM pod vedením Vojtěcha Filipa nedostane do Sněmovny?
Obávám se, že se to může stát pod vedením kohokoli, pokud se nenaučíme mnohem lépe vysvětlovat svůj program a lépe prodávat svou práci. Naši poslanci jsou opravdu pracovití, ale v médiích to není vidět. Je potřeba jinak komunikovat s lidmi. Výsledek sněmovních voleb nemusí být úplně příznivý. Chtěla jsem tým lidí, kteří spolu umí mluvit, neokopávají si kotníky a mohou se na sebe spolehnout.
Kdybyste byla předsedkyně vy, na co byste zaměřila kampaň a jaká témata byste chtěla otevřít?
V Česku máme milion lidí žijících s exekucemi, obrovské množství lidí žijících na hranici chudoby. To jsou lidé, na které bychom se měli soustředit. Nejenom zvyšovat minimální mzdu, ale pomáhat lidem s exekucemi. Ve Sněmovně jsme byli jediní, kdo hlasovali pro zrušení teritoriality exekutorů. Zvítězila exekutorská lobby. Měli bychom mít zahraniční politiku, za kterou bychom se nemuseli stydět. To znamená, že by přes Česko nelétala letadla, která následně budou někoho bombardovat nebo likvidovat lidské životy. Mnohem víc bych se chtěla zaměřit na lidi, kteří chodí do práce, kolikrát do dvou nebo tří prací, aby uživili rodiny. V České republice nejsou jen vyvolení, ale také hodně lidí, kteří si nemohou dovolit žít normální život, protože nedostanou za práci dostatečně zaplaceno. Stejně tak bych chtěla zlepšit mediální obraz a image strany. Měli bychom se po 30 letech konečně zaměřit na budoucnost, a ne se neustále obracet do minulosti.
Měli bychom lidem říct, že pokud nebude KSČM, tak už nebude nikdo, kdo by se zastal práv lidí, kteří nemají zastání u oligarchů.
Politolog Josef Mlejnek řekl pro iDnes, že se KSČM zapouzdřila politicky i mentálně v jakémsi Jurském parku. Není tohle „zapouzdření“ právě jedním z problémů, proč vám preference nerostou?
Těžko se mi to hodnotí. Jsem v KSČM dvacet let a znám spoustu lidí ve straně, kteří zapouzdření nejsou a mají vize do budoucna. Představovala bych si KSČM jako moderní levicovou stranu, která bude mít zájmy pracujících na prvním místě, a kromě toho bude akcentovat zelenou politiku. Ochrana životního prostředí je něco, co ke KSČM musí patřit daleko víc. Měli bychom lidem říct, že pokud nebude KSČM, tak už nebude nikdo, kdo by se zastal práv lidí, kteří nemají zastání u oligarchů. Ti kolikrát platí daně někde mimo a užívají si na Bahamách místo toho, aby dali peníze do výplat.
Stojíte si za tím, že lidé by měli vést třídní boj a zničit kapitalismus? Řekla jste to před dvěma lety.
To, že kapitalismus není poslední formou, ve které bych chtěla žít, je pravda. Kapitalismus a vyzdvihávání přání jednotlivců a jedinců nad zájmy většiny je něco, s čím nikdy nebudu souhlasit. Kapitalismus může za příklady zničených životů. Třídní boj byl trochu vytržený z kontextu, dnes to nemůže být o třídním boji, ale mělo by to být o parlamentním boji. Ráda bych se v parlamentních volbách poprala o hlasy lidí, kteří dnes nemají zastání.
Kateřina Konečná
Kateřina Konečná je jedinou europoslankyní za KSČM. V Bruselu sedí od roku 2014. Předtím působila v české Sněmovně. V roce 2002 se v 21 letech stala nemladší českou poslankyní. V roce 2017 ji o měsíc a půl překonal Dominik Feri (TOP 09).
Čtyřicetiletá Konečná je členkou KSČM od roku 2005. Loni v dubnu neúspěšně kandidovala na předsedkyni, nakonec byla zvolena místopředsedkyní strany. Na šéfku partaje aspirovala i letos na jednání Ústředního výboru. Většina se ale neshodla na tom, že by měl skončit Vojtěch Filip, proto se nové vedení nevolilo. Konečná poté rezignovala na post místopředsedkyně.
Vystudovala obor hospodářská politika a správa a obor veřejná správa na Masarykově univerzitě v Brně a obor veřejná správa na Vysoké škole finanční a správní v Praze.
Jak by zničení kapitalismu v praxi fungovalo? Takové pokusy už tady v minulosti byly a víme, jak dopadly.
Zničení kapitalismu v demokratickém systému znamená, že ho zničíme volbami. Měli bychom většinu na to, aby v Parlamentu byly přijímány zákony, které budou odpovídat zájmům většiny a nebudou výhodné pro pár podnikatelů a zbohatlíků. To považuji za možné, byť to teď tak nevypadá, protože Andrej Babiš je velmi pravicový a nikdy svým kamarádům nenechá vzít zisky, které vydělávají čeští zaměstnanci. To jsou věci, které se mohou zvrátit. Každý by měl mít možnost slušně žít. Nevidím smysl v kapitalismu. V době pandemie tisíce lidí přišly o práci a zároveň se zvyšuje počet miliardářů ve světě. Tak v tom systému je něco špatně. Už rok pracuji na tématu zrušení patentové ochrany vakcín, které by vyřešilo absolutní nedostatek, který je dnes ve světě. Všichni ostatní to nechtějí, protože jsou pro ně hlavní zájmy farmaceutických firem. Když se bavíme o tom, jak lidi rychle naočkovat a kde sehnat vakcíny, tak tohle by byl krásný příklad, jak to udělat. Levicová politika spočívá v tom dát práva většině, a ne menšině bohatých, kteří si to umí koupit.
Z kandidátek KSČM mizí „liberálnější“ tváře, například Hana Aulická Jírovcová, Jiří Dolejš byl odsunutý až z 9. místo, v Praze chcete vsadit na Martu Semelovou, která řekla, že proces s Miladou Horákovou nebyl vykonstruovaný nebo že okupace z roku 1968 byla internacionální pomocí. I vy byste chtěla jít touhle cestou a vsázet na tváře, jako je Marta Semelová?
Tvorba kandidátních listin je v rukou jednotlivých krajů, my jsme opravdu demokratická strana. V Praze je ale dnes spousta skvělých mladých lidí, kteří politiku strany dělají dobře. Dokázala bych si představit, že budou na kandidátkách vysoko. Na druhé straně mi nepřísluší to komentovat, v Praze nevolím.
Budete znovu kandidovat na předsedkyni KSČM na listopadovém sjezdu?
Vůbec netuším, co bude v listopadu. Ale na KSČM jsem nezanevřela. Teď se zaměřím na práci v europarlamentu, jsem jediná levicová europoslankyně, to je důležitá funkce. Budu se snažit, aby KSČM nevypadla ze Sněmovny, to by byla katastrofa pro Českou republiku.