Přežili díky záchranné stanici, teď přišel čas na návrat netopýrů do přírody

Po čtyřech měsících opečovávání v záchranné stanici návrta do volné přírody. Sedm desítek přísně chráněných netopýrů rezavých opustilo hotel s plnou penzí v liberecké stanici Archa. Pracovníci, kteří je den co den piplali, je vypustili při „leteckém večeru“ před desítkami diváků, kteří se vedle pohledu na netopýry prchající do šera leccos o těchto chlupatých tvorech dozvěděli.

Netopýři rezaví se v liberecké záchranné stanici ocitli poté, co doslova přišli o střechu nad hlavou, která uletěla při vichřici. Hledali pak útočiště na balkóně bytového domu a jeho majitel udělal to nejlepší, co mohl –⁠ zavolal pracovníky záchranné stanice.

„Netopýři byli hodně zesláblí, probudili se uprostřed hibernace a spotřebovali asi dost energie při hledání nového úkrytu," popisuje Ivana Hancvenclová, vedoucí záchranné stanice. Pracovníci Archy netopýry uložili do beden podle pohlaví, aby se nerušili (samci jsou velmi pohlavně aktivní) a umístili je do zimoviště, temné chladné místnosti.

Práce nad hlavu

„Postupně jsme je budili a dokrmovali, aby zesílili a přežili zimu,“ vysvětluje Ivana Hancvenclová. Každý chlupatý strávník nejprve dostal pár kapek výživného roztoku a pak přesně odměřenou dávku vymačkaných červů z injekční stříkačky. Krmení zabralo i několik hodin. Teď už jsou netopýři zpátky ve formě a nastal čas vrátit je zpátky do přírody. „Běžně netopýry, které míváme přes zimu, vypouštíme už na počátku dubna. Letos je ale hodně chladno, tak jsme raději ještě počkali,“ podotýká Hancvenclová.

Netopýři začnou pracovníky záchranné stanice opět zaměstnávat na konci srpna, kdy začínají ve velkém nalétávat do otevřených oken domácností a hledat útočiště na chodbách bytových domů. „Lidé nás občas volají i v květnu, v červnu, kdy sem tam narazí na nějaké netopýří mládě vypadlé z hnízda. Pro ty ale nejezdíme, odchov v umělých podmínkách je extrémně náročný a neměli by velkou šanci přežít. Nálezcům proto radíme, aby se porozhlédli po otvoru, odkud mohlo mládě vypadnout. Stačí ho umístit, co nejblíž to jde, třeba na fasádu domu. Je poměrně velká naděje, že zvládnou dolézt zpátky,“ říká vedoucí záchranné stanice.

Hlavní zprávy

ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Zelenskyj podepsal zákon o sankcích. Umožní zabavit majetek ruským přívržencům

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda také soustředí své síly u Severodoněcku. Počet obětí v Kyjevské oblasti se od začátku invaze blíží 1 300, informovaly tamní úřady. Ukrajinský parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát. Prezident Zelenskyj dále podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:17

Polsko vypovědělo dohodu s Ruskem o plynovodu Jamal, říká ministryně

10:01

Poradce ukrajinského prezidenta vyloučil příměří nebo ústupky Rusku

09:43

Ruské jednotky ostřelují raketami Dněpropetrovskou oblast, hlásí gubernátor

09:28

V pondělí se očekává vynesení rozsudku v prvním ukrajinském procesu s válečnými zločinci

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.