Situace na Ukrajině se stále zhoršuje. Se stále hlasitější válečnou vřavou se potýkají i ochránci zvířat a útulky, kteří se snaží dělat maximum pro to, aby zvířata přežila. A to i za cenu vlastního života.
Záchranná stanice pro netopýry v ukrajinském Charkově je jedinečným místem – jde o největší evropskou záchrannou stanici pro netopýry. Jen za loňský rok se její zaměstnanci a dobrovolníci postarali o tři tisíce netopýrů. I na ně ruská invaze nyní dopadla. Devadesát tři netopýrů tak svou zimní hibernaci dokončí zřejmě v lednicích svých ošetřovatelů, kteří si je rozebrali, aby jim zachránili život.
Ukrainian wildlife conservationists rescue 93 bats using a fridgeNot even a war will stop these Ukrainian animal rescuers Via SWNS
Posted by Daily Mail Video on Thursday, March 3, 2022
Válka na Ukrajině
Zato kyjevské zoo se útoky ozbrojených sil zatím jako zázrakem vyhýbají. I přesto, že ještě před pár dny dopadaly zásahy jen několik metrů od pozemků zoo, dnes je zde podle ředitele klid. Některé obyvatele z menších ukrajinských zoo a stanic pro divoká zvířata se již podařilo evakuovat do Polska. Potíže však stíhají i menší chovatele – například indického lékaře Girikumara Patila, který se na Ukrajinu přistěhoval před šesti lety. O jeho nezvyklých společnících v krytu informovala BBC. Jde totiž o dvacetiměsíčního samce jaguára a šestiměsíční mládě pantera. Bez nich lékař odmítá Ukrajinu opustit, a tak se každý den vydává mimo bezpečí krytu, aby jim sehnal krmení.
Neopustíme je
Opustit své svěřence odmítají i provozovatelé útulku Priiut Best Friends, který se již několikrát stal cílem ostřelování ruských ozbrojených sil. „Neopustíme je, staráme se o ně, krmíme je. Ale útulek je v troskách,“ uvádí na sociálních sítích. „Mnoho lidí píše, že jsme je opustili. Ne, stále jsou tu dva stateční lidé. Každý den, neopustíme je až do konce,“ pokračuje popis situace provozovatelky Christiny a jejího manžela. Většina psů přitom po zničení kotců stále pobíhá na polích okolo útulku. „Čekáme na zázrak, že budeme schopni naše zvířata evakuovat.“
Zázraku se bohužel nedočkal Serhij Perebyjnis. Jeho žena Tatjana, dcera Alisa a syn Nikita byli zabiti při ruském ostřelování v Irpini, když se pokoušeli město opustit. Vedle jejich těl zůstala ležet zdánlivě nedotčená přepravka se dvěma jorkšíry, kteří byli součástí jejich rodiny. Perebyjnis se proto obrátil s žádostí o pomoc na sociální sítě. „Budu bojovat za všechny členy své rodiny. Doufám v zázrak. Pokud jste je někdo viděl, dejte mi vědět. Bylo tam tolik svědků.“ Jednoho z jorkšírů pak donesl neznámý novinář na veterinu. Pejsek ale při zásahu přišel o obě tlapky a velké množství krve, zraněním nakonec podlehl. Rodina Serhije Perebyjnise přitom právě v Irpini našla útočiště před čtyřmi lety před boji v Doněcku.