reklama

Otazník kolem Kellnerovy smrti. Vyšetřovatelé nemůžou k místu nehody, hustě sněží

Vyšetřování okolností pádu vrtulníku, při kterém zemřel český miliardář a nejbohatší Čech Petr Kellner, se může kvůli špatnému počasí zdržet. V oblasti zvané Údolí kobylek na americké Aljašce totiž hlásí husté sněžení. Během nehody zemřeli kromě Kellnera další čtyři muži, bývalý český snowboardista David Horváth zůstává v kritickém stavu v nemocnici.

reklama

„Vyšetřovatelé se snaží přijít na to, co se stalo. Problémem je, že v oblasti se očekává silné sněžení, což může vyšetřování zpomalit,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Dave Leval, reportér televize KTUU, která je partnerskou stanicí americké CNN.

Není jasné, co se stalo

Vyšetřovatelé se k troskám dostanou nejspíš až v průběhu týdne. „Na místo se můžete dostat helikoptérou nebo letadlem, nevedou tam žádné cesty. Nad místem nehody tak jen přeletěli,“ popsal Leval oblast zvanou Údolí kobylek na Aljašce poblíž ledovce Knik. Samotné vyšetřování by mohlo trvat i dva roky a snímky z nehody neočekává reportér dříve než za několik týdnů.

Sněžit by na Aljašce mělo celé pondělí, do pátku má být převážně slunečno, o víkendu ale přijdou další komplikace v podobě sněhových přeháněk. „V oblasti to momentálně vypadá trochu dramatičtěji než o víkendu. Aktuálně bude snížena schopnost vyšetřovatelů dostat se na místo,“ popsal CNN Prima NEWS meteorolog Miloš Dvořák. V době nehody prý bylo počasí stabilní, beze srážek a výrazného větru.

Co se Kellnerovi a dalším pěti mužům stalo, zatím není jasné. Kromě čekého miliardáře zemřeli v sobotu v noci tamního času také dvaapadesátiletý průvodce Gregory Harms z Colorada, dva muži z Aljašky, osmatřicetiletý Sean McMannany a třiatřicetiletý pilot Zachary Russel, a padesátiletý český občan Benjamin Larochaix, Kellnerův trenér a kamarád původem z Francie.

Ohledání nehody proběhlo v rámci možností

Podle Deníku N nehodu jeden člověk přežil, mělo by se jednat o bývalého mistra České republiky ve snowboardingu Davida Horvátha. Ten leží v nemocnici vAnchorage ve vážném, ale stabilním stavu. Kellnera často fotil, stejně jako jeho dceru Annu, která závodí na koních.

Podle Davea Levela se kvůli zmíněnému složitému přístupu policie k místu nemohla dostat. „Počáteční ohledání už ale proběhlo v rámci možností,“ sdělil šéf aljašské Národní rady pro bezpečnost dopravy Clint Johnson.

Spolupracovala policie, národní garda i státní služba

Na vyproštění těl pracovala státní police, národní garda a aljašská státní služba. V době nehody nebylo jasné, zda šlo o civilní helikoptéru a za jakým účelem se na místě vyskytovala. Podle šéfa pobočky Rady pro dopravní bezpečnost nemohla helikoptéra najít bezpečné místo k přistání.

Šestičlenná skupina se dle všeho chtěla věnovat heliskiingu, tedy lyžování s výsadkem z vrtulníku. Lyžaři často po vysednutí nebo vyskočení z vrtulníku jezdí ve volném terénu v nepřístupných horách. Právě americká Aljaška je mezi příznivci heliskiingu velmi populární.

Tagy:

Hlavní zprávy

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Právník: Zemanovi při podpisu nikdo ruku nevedl. Jde ale o to, zda byl schopen jednat

Není podstatné, jakou nemoc má Miloš Zeman diagnostikovanou, ale zda byl v moment podpisu svolání Poslanecké sněmovny svéprávný. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). „Dokonce ani není podstatné, jestli je v pracovní neschopnosti. Důležité je, zda v daný moment, kdy dokument podepsal, byl schopen jednat,“ reagoval po zveřejnění videa, na němž je vidět prezident, jak na jednotce intenzivní péče dokument podepisuje.

Vlhová se pustila do extrenéra: Ubližoval mi, byla jsem pro něj stroj a mohl mě zničit

Letos v březnu dotáhla slovenská lyžařka Petra Vlhová dílo do konce a dosáhla na velký křišťálový glóbus za vítězství ve Světovém poháru. O tom, jak se holka ze sídliště dostala na sjezdařský vrchol, bude pojednávat její biografie, která vyjde v listopadu. V ní rodačka z Liptovského Mikuláše poodkrývá zajímavé detaily své kariéry včetně strastí, které si „užila“ s italským trenérem Liviem Magonim.

KOMENTÁŘ: Máš pěkný zadek aneb Když se z nepřípustného chování stane folklór

Je leden 2019. Sedím v newsroomu, připravuji se na zprávy. Kolega, který sedí naproti, si přinese ke stolu oběd, ten zavoní až ke mně. Zvednu se, nakloním se nad jeho talíř, protože mezi lidmi v redakci tu obecně panuje uvolněná a přátelská atmosféra. Chvíli si povídáme o tom, jak jeho žena skvěle vaří. Vzápětí mi na Messengeru pípne zpráva od kolegy, který vedle něj sedí ob místo. „To bylo moc pěkné, jak ses k němu naklonila. Nechceš se na to kuře podívat ještě jednou? :P“ Posílám mu GIF s chlapečkem, který zvedá oči v sloup. Začínám se cítit nepohodlně v šatech z kostymérny, které mají, hodnoceno zpětně, jemný „vysílatelný“ výstřih. „To byl kompliment, ty osobo,” odpovídá, „nemůžu Ti psát jenom o brexitu.”

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

ČEZ vyhlásil kalamitní stav. Bez elektřiny zůstaly po vichřici desítky tisíc domovů

Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila kalamitní stav v celém Středočeském kraji a v okresech Děčín, Česká Lípa, Chrudim, Pardubice, Trutnov, Náchod a Havlíčkův Brod. K 19:00 firma evidovala ještě 85 tisíc odběrných míst bez elektřiny a pracovala na opravě 189 poruch na vedení vysokého napětí. Oznámila to mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Mynář má strach. Během brífinku si nacvičoval, co řekne vyšetřovatelům, zní z opozice

Reakce na čtvrteční vystoupení hradního kancléře Vratislava Mynáře na tiskové konferenci na sebe nenechaly dlouho čekat. Z opozice se na jeho hlavu valí především výtky a kritika. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podotkla, že kancléřův exkurz do historie kulhal na obě nohy. Petr Gazdík (STAN) naopak podotkl, že mu tisková konference evokovala Mynářův nácvik výpovědi před vyšetřovatelem. „Považuji to za rétorické cvičení,“ řekl.

reklama