reklama

Lidé v Chlumci se bouří. Sepsali petici proti vysokorychlostní dráze do Drážďan

Plánovaná vysokorychlostní dráha z Prahy do Drážďan se nelíbí obyvatelům Chlumce na Ústecku. Právě v Chlumci má totiž vyústit 26 kilometrů dlouhý Krušnohorský železniční tunel. Odpůrci proto shání podpisy pod petici. Správa železnic slibuje, že bude jednat férově.

reklama

Místní lidé už proti plánované trase sepsali petici, která má již přes 1500 podpisů. Více než 20 let se totiž počítá s variantou trasy rychlovlaku vedoucí 2 kilometry mimo Chlumec. Podle nové varianty trasy by měl ale tunel z Ústí nad Labem do německého Heidenau v Chlumci vyústit nedaleko rodinných domů a sídliště, kde bydlí až 800 rodin.

„Už nám avizují, že pokud to projde, tak odcházejí. Samozřejmě tady se pak musí počítat se stovkami dělníků na trase, kteří musí někde bydlet deset let a ten Chlumec jako rekreační lokalita, jak ji známe teď, skončí,“ sdělil starosta Chlumec Roman Zettlitzer.

„Musíme vnímat tyto záležitosti, když si tady lidi postavili domky, bydlí tady, nemůžeme jim to zničit,“ přidal se premiér Andrej Babiš.

Správa železnic tak obě varianty ještě porovná. „Budeme realizovat férové srovnání obou stop. Součástí této dohody bude i to, že zpřesníme geologický průzkum,“ dodal generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama