reklama

Výstraha: Česko pokryje náledí, napadne až 10 cm nového sněhu. Hrozí i povodně

Sníh na silnici
Zdroj: Profimedia.cz

O víkendu hrozí v celém Česku tvorba náledí, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V pátek bude především na severovýchodě Česka padat mokrý sníh a v sobotu se ochladí. V malé části republiky na jihu Čech a Moravy se mohou také zvedat hladiny řek.

reklama

Výstraha před náledím platí pro celé území Česka, na severu už od sobotních devíti ráno. Postupně se přidá západ, východ a střed republiky, kde hrozí námraza od 13 hodin, od 16 pak i na jihu. Starší nebo méně pohybliví lidé by podle meteorologů měli vycházet co nejméně. Všichni, ať už chodci, nebo řidiči, by se pak měli venku pohybovat velmi opatrně.

Už v pátek zasáhne především severovýchod Česka husté sněžení, varování ČHMÚ platí do půlnoci. Místy napadne pět až 10 centimetrů mokrého sněhu, který může komplikovat dopravu. Hrozí také výpadky v energetice, vrstva sněhu může lámat i větve a stromy.

Na horách by lidé měli dodržovat pokyny Horské služby a při cestách do vyšších poloh autem nezapomenout sněhové řetězy. Zimní pneumatiky a další výbava je v ohrožených oblastech samozřejmostí, řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Povodňová bdělost, což je nejnižší stupeň povodňové aktivity, platí na některých tocích v malé části jihu Čech a Moravy až do nedělní půlnoci. Konkrétně jde o oblast kolem Dačic, Telče, Moravských Budějovic a Znojma. Hladiny řek mohou stoupat, neměly by se ale vylít z břehů. Hrozí však podmáčení půdy a s ním spojené sesuvy či pády stromů.

/ fotografií

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Jan Hamáček

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství

  • Aktualizováno

Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února, sdělil ve středu večer vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii koronaviru platil do konce března. Části opozice ale záměr požádat o prodloužení nouzového stavu nelíbí. Dala by přednost tomu, aby vláda vyhlásila nouzový stav nový.

Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Česko si chce rychle „půjčit“ vakcínu proti covidu od ostatních států Evropské unie
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama