VÝSTRAHA: Do Česka vtrhnou silné bouřky a vydatné deště. Mapa ukazuje, kde hrozí nebezpečí
Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst
Víkend přinese vydatné srážky a bouřky.
Meteorologové varují před možným překročením prvního stupně povodňové aktivity.
Ve kterých krajích hrozí nebezpečí?

Ve východní polovině České republiky se od sobotního večera do nedělního odpoledne ojediněle vyskytnou silné bouřky, které budou přecházet do vydatného deště. Napršet přitom může přes 50 milimetrů a hladiny tamních řek mohou stoupnout na první povodňový stupeň. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Kde hrozí nebezpečí, se můžete podívat v přiložené mapě.
„V kombinaci bouřek a deště může spadnout celkově i přes 50 mm srážek. V závislosti na intenzitě a rozložení srážek může v zasažených povodích docházet i k překročení prvního stupně povodňové aktivity," uvedli meteorologové.
ČTĚTE TAKÉ: Česko čeká deštivý víkend, dorazí vydatné srážky i bouřky. Kde si dát pozor?
Jejich upozornění platí konkrétně pro východní část Jihočeského a Pardubického kraje a Moravu a Slezsko, jak vyplývá z mapy na webu ČHMÚ.
Podle meteorologů může přívalový déšť v uvedených regionech zatopit níže položená místa a rozvodnit malé toky, nicméně voda z břehů by se vylévat neměla.
Víkend ve znamení deště
Česko čeká deštivý víkend, na většině území bude pršet i během noci ze soboty na neděli, vyplývá z týdenní předpovědi ČHMÚ. Začátek nového týdne přinese oblačnou až polojasnou oblohu, v Čechách se mohou během pondělí objevit i ojedinělé přeháňky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v rozmezí 19 až 24 °C.
Velký obrat v počasí nepřinese ani úterý, kdy bude polojasno až oblačno. Ojediněle hrozí přeháňky, v jihovýchodní polovině republiky bude přechodně zataženo a místy se zde objeví déšť. Rtuť teploměrů bude ukazovat nejvýše 17 až 22 stupňů Celsia.
Situaci ve svém kraji můžete sledovat prostřednictvím radaru:
Pozn.: K zobrazení aktuální situace rozklikněte na radaru v levém dolním rohu příslušnou kategorii. Na časové ose ve spodní části si pak zvolte den a hodinu, která vás zajímá.
Stejný trend bude pokračovat i ve středu. Nad Českem bude oblačno až polojasno, od jihozápadu postupně zataženo. Ojediněle se mohou vyskytnout také přeháňky či déšť. Denní maxima jsou stanovena na 16 až 21 stupňů.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rok od povodní na Moravě. Domy jsou stále promočené, lidé jsou zoufalí a čekají na pomoc