reklama

Bouřky vyplavily dětský tábor, komplikují dopravu. ČHMÚ zvýšil stupeň nebezpečí

Hasiči na Trutnovsku po bouřce evakuovali dětský tábor, asi 60 dětí převezli do náhradního ubytování. Počasí také komplikuje dopravu, silný vítr láme stromy a voda zaplavila také desítky sklepů. Dosud hasiči měli více než 600 výjezdů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil stupeň nebezpečí pro většinu Čech, Vysočinu a Jihomoravský kraj.

reklama

Po bouřce a přívalovém dešti v pátek odpoledne voda zaplavila obě koleje na železničním koridoru z Prahy na Moravu v úseku mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí v Královéhradeckém kraji. Provoz na trati byl asi hodinu zcela přerušený. Od 15:50 vlaky projíždějí sníženou rychlostí. Správa železnic (SŽ) na místo vyslala hasiče, aby zjistili stav tratě a odklidili případné nánosy bahna a kamení. Královéhradečtí hasiči během dne vyslali vrtulník, pomocí něhož se dostávali k lidem, kteří ve vodě uvízli v autech a nedalo se k nim dostat jinak než vzduchem.

Plné ruce práce mají také jejich kolegové na Trutnovsku, kteří museli evakuovat asi 60 dětí, které byly na táboře. Převezli je do náhradního ubytování. Vedoucí tábora Martin Zezula pro CNN Prima NEWS uvedl, že si děti a vedoucí nestihly vzít ani své věci.

Prahu zasáhla bouřka s vydatným deštěm po 17:00. „Aktuálně zasahujeme u šesti událostí. Jedná se o zatopené sklepy nebo spadlý strom. Lagunu na vozovce v ulici V Podzámčí se snažíme odčerpat,“ napsali pražští hasiči na Twitteru. Mezi Radotínem a Smíchovem poškodil blesk trakční vedení, proto je na trati 171 zhruba od 17:15 přerušen provoz. Dráhy proto zavedly náhradní autobusovou dopravu. Od 19:30 vlaky mezi Radotínem a Smíchovem opět jezdily.

Silný déšť komplikoval také pražskou tramvajovou dopravu. Kvůli zaplavené křižovatce ulic Pod Lisem a Povltavská v Troji je od 17:48 obousměrně přerušen provoz tramvajové linky 17 mezi zastávkami Nádraží Holešovice a Ke Stírce. Tramvaje úsek objíždějí. Kolem 17:30 zhruba na 20 minut nejezdily tramvaje mezi Malovankou a Pohořelcem.

K tématu

Také v Pardubickém kraji museli hasiči vyjíždět kvůli silné bouři s přívalovým deštěm. Většinou čerpali vodu ze zaplavených sklepů a domů, někde odklízeli spadlé stromy. Největší problémy byly kolem Litomyšle, Moravské Třebové a Chocně. „Voda většinou stekla z polí a luk do vesnic. Rozvodnily se také některé malé potůčky,“ uvedl operační důstojník krajských hasičů.

„Voda většinou stekla z polí a luk do vesnic. Rozvodnily se také některé malé potůčky,“ sdělil operační důstojník krajských hasičů. Podle něj škody zřejmě nejsou vysoké, nikdo také nebyl zraněn. Zásahy hasičů budou ještě pokračovat.

Provoz byl odpoledne kvůli silným bouřím přerušen také v Libereckém kraji na železnici v úseku mezi stanicemi Mimoň a Brniště na Českolipsku. Na trať se při bouřce dostalo kamení a bahno. „Bylo to na úseku několika set metrů,“ uvedl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Trať se podařilo vyčistit po 16:00. „Od 16:15 je obnovená plná rychlost vlaků,“ dodal Illiaš.

Jihomoravští hasiči uvedli, že mají v souvislosti s deštěm „relativní klid“. Zejména na Blanensku čerpají vodu ze sklepů, v Brně odstraňují padlé stromy. Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje ale informuje o mnoha nepravidelnostech v dopravě. Dočasně zastaven je provoz linky 303, zpoždění mají některé rychlíky jedoucí z Pardubického kraje. V brněnské městské části Chrlice pak spadl strom na kamion a osobní auto, nikdo však nebyl zraněn.

V Olomouckém kraji v souvislosti s prudkou bouřkou hasiči řeší především popadané stromy a čerpání vody ze sklepů. Vyjíždějí hlavně do okolí Loštic na Olomoucku a na Přerovsko. Hasiči stále v terénu zasahují.

K tématu

„V současné chvíli řešíme zhruba 30 událostí napříč krajem. Jedná se o spadlé stromy a čerpání vody po průtrži,“ uvedl mluvčí hasičů Radek Buryánek. Například v Přerově odstraňují hasiči spadlé stromy v ulici Budovatelů. Zasažena byla i zaparkovaná vozidla, vše se však obešlo bez zranění. Vodu hasiči čerpají také v obci Čechy na Přerovsku, kde rovněž odstraňují popadané stromy.

K páteční sedmé hodině večer hasiči na svém twitterovém účtu oznámili, že dosud vyjeli k 542 případům. O hodinu později hasiči hlásili 620.

Výstraha platí i v sobotu

ČHMÚ na pátek zvýšil stupeň nebezpečí v souvislosti s bouřkami pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický a Jihomoravský kraj a Vysočinu. V ostatních částech republiky budou bouřky podle meteorologů slabší.

V oblastech s vysokým rizikem meteorologové do pátečních 22:00 lokálně očekávají přívalový déšť s úhrny kolem 60 milimetrů srážek a kroupami. Důsledkem může být intenzivní odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků a zatopení níže položených míst. Vítr může lámat větve a stromy. Vedle škod na majetku lze očekávat problémy v dopravě a výpadky elektřiny, uvedli meteorologové.

Na jihozápadě Čech a východě Moravy by měly být v pátek odpoledne bouřky méně intenzivní, nicméně i tady je může doprovodit krupobití a přívalový déšť s úhrny kolem 40 milimetrů srážek.

V noci bouřková činnost zeslábne a znovu zesílí v sobotu odpoledne, kdy se v Česku s výjimkou severovýchodu mohou v bouřkách opět vyskytnout srážky kolem 40 milimetrů a kroupy.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama