reklama

Vystrčil: Babiš by měl nejdřív přemýšlet a pak mluvit. Vysvětlím mu to v Partii

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a další členové české delegace, která se v sobotu vrátila z Tchaj-wanu, chtějí s výsledky cesty seznámit premiéra Andreje Babiše (ANO) a další členy vlády. Vystrčil Babišovi vzkázal, že by měl nejdříve přemýšlet a pak teprve mluvit.

reklama

„Já se s panem premiérem Babišem uvidím v neděli na Partii, tak třeba bude ochoten, abych mu vysvětlil, že možná to, co říká, není pravda a že by možná prvně měl přemýšlet a získávat informace a potom teprve mluvit,“ uvedl Vystrčil na tiskové konferenci v Senátu po návratu z Tchaj-wanu.

Vystrčil s Babišem budou diskutovat v Partii na TV Prima a CNN Prima NEWS v neděli. Prvním hostem pořadu, který začíná v 11:00 hodin, bude prezident Miloš Zeman.

Předseda Senátu chce Babišovi a dalším členům vlády „znovu zdůraznit, jak obrovský potenciál přivezli“. Zmínil i současnou ekonomickou situaci, z níž se podle jeho slov lze dostat i díky investicím s pomocí Tchaj-wanu.

Šéf horní parlamentní komory byl rovněž dotazován na kritiku ze strany KSČM. „Je to komunistická strana Čech a Moravy, která teď drží tuto vládu, je v její pravomoci kdykoli vládnutí této vlády ukončit,“ řekl Vystrčil.

Babiš: Předseda Senátu je diplomatický amatér

Babiš již dříve prohlásil, že Vystrčil na Tchaj-wanu tlumočí českou zahraniční politiku, o které ale prý vůbec nic neví. „Pan předseda Senátu samozřejmě nemá žádné mezinárodní zkušenosti, je komunální politik, který se stal předsedou Senátu. Každý, kdo má alespoň elementární diplomatické znalosti, ví, že o domácí politice, obzvláště způsobem, jakým to předvedl pan předseda Vystrčil, se se zahraničními partnery prostě nemluví a on s nimi vlastně ani mluvit nemůže, protože neumí anglicky,“ řekl premiér pro Parlamentní listy. „Je to diplomatický amatér,“ dodal.

Komunisté zase nedávno vyzvali kabinet a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby se od Vystrčilovy mise jednoznačně distancovali. Cesta podle nich byla „svévolná, až rituální a zbytečná“. V usnesení svého výkonného výboru KSČM uvedla, že by Petříček měl prohlásit cestu za „nulitní“, nebo ze své funkce odstoupit. Petříček ČTK napsal, že nevidí důvod, aby na výzvu reagoval. Vláda podle něj ve věci zastává dlouhodobě konzistentní pozici.

Tagy:

Hlavní zprávy

V těhotenství jsem bojovala s covidem, dcera měla po porodu silnou infekci, říká Michaela

Práce korektorky je pro Michaelu Popelářovou doslova posláním. V roce 2019 přijala pozici dobrovolné korektorky pro spolek Nedoklubko, který pomáhá rodinám předčasně narozených dětí. Sama přitom toužila po miminku, které dlouho nepřicházelo. Dnes je šťastnou maminkou téměř roční holčičky, která se sice od ostatních „nedoklubkových“ dětí nenarodila předčasně, ale poporodní komplikace se jí nevyhnuly.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama