Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se v sobotu dopoledne vrátil z Tchaj-wanu do Prahy. Ke kbelskému letišti ho přišla přivítat a poděkovat mu více než stovka lidí. Členové delegace pak odjeli do Senátu, kde je čekalo povinné testování na COVID-19 a tisková konference, na které zhodnotili svou misi.
Lidé, kteří přišli přivítat šéfa horní komory Parlamentu, měli transparenty s nápisy „Děkujeme“ a „My jsme Tchajwanci“. Někteří drželi vlajky ČR a EU. Vystrčil jim řekl, že jel na Tchaj-wan kvůli tomu, aby si Češi narovnali záda a aby bylo vidět, že jim nejde jen o žaludky.
Po poledni vystoupil Vystrčil a další členové delegace na tiskové konferenci v Senátu. Už před pátečním odletem novinářům v Tchaj-peji řekl, že misi pokládá za úspěšnou. To také zopakoval na sobotním brífíngu. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám drželi palce a věřili, že naše mise bude úspěšná, což se také povedlo. Jsem velmi rád, že jsme cestu zrealizovali,“ řekl na úvod Vystrčil. Dodal, že je také rád i za podporu, která se delegaci dostala i mimo Českou republiku.
Přímá linka mezi Prahou a Tchaj-pejí?
Mise podle Vystrčila měla tři hlavní úkoly: navázání hospodářských a vědecko-výzkumných kontaktů a prohloubení spolupráce co se týče inovací a technologie. Všechny tři body zhodnotil jako „velmi úspěšné“.
Důvodem Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan ale bylo také podle jeho slov „narovnání páteře České republiky“ a ukázání, že ČR je suverénní a samostatnou zemí. Předseda Senátu uvedl, že se delegaci dostalo také velké podpory od samotných Tchajwanců a budou schopni navázat logickou spolupráci mezi demokratickými zeměmi.
Vystrčil byl také potěšen sliby, kterým se delegaci dostalo ze strany velkých i malých firem. Doplnil také, že po koronavirové krizi se Česko dočká přímého spojení mezi Prahou a Tchaj-pejí, což potvrdil i primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti), který řekl, že Tchaj-pej je pro Prahu sesterským městem. „Chceme spolupracovat ještě intenzivněji,“ dodal.
Spolupráce i v boji proti koronaviru?
Ostrovní země je podle celé delegace ochotna ekonomicky se více angažovat v Evropě prostřednictvím České republiky a Česko by toho mělo využít. Vystrčilovu cestu ale kritizovala Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii.
Čínský ministr zahraničí Wang I pohrozil předsedovi české horní komory, že za misi zaplatí vysokou cenu. Proti výroku se ohradila česká diplomacie i evropští představitelé.
Senátní delegaci na Tchaj-wan doprovázeli zástupci 36 českých firem, které jsou zaměřeny především na moderní a pokročilé technologie. Česko a Tchaj-wan by mohly spolupracovat například v boji proti koronaviru, ostrovní země je totiž podle členů delegace o několik kroků napřed a je výborně připravená, zatímco si udržuje nízký počet nakažených nemocí COVID-19.
Ve hře je i výměna učitelů
Během brífingu se hovořilo také o prohloubení vztahů mezi českým a tchaj-wanským školstvím. Od členů delegace mimo jiné zaznělo, že se budou zasazovat o vzájemnou výměnu učitelů a spolupráci mezi studenty z obou zemí.
Senátor Pavel Fisher potom ještě dodal, že během mise se odehrála také debata na téma kybernetického zabezpečení, 5G sítí či nového mobilního operátora pro Česko. Působení v Česku zvažuje i jedna z tchajwanských bank nebo Tchajwanská asociace výrobců elektroniky.