reklama

Vystrčil: Na Tchaj-wan jedu, abych připomněl, že jsme svobodnou a demokratickou zemí

„Chci připomenout, že jsme svobodnou a demokratickou zemí, která by si měla hájit principy, na kterých je založená,“ pronesl předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil (ODS) v ranním vysílání televize CNN Prima NEWS. Reagoval tak na některá nesouhlasná stanoviska českých politiků s jeho letní cestou na Tchaj-wan.

reklama

Vystrčil svůj záměr uskutečnit cestu do demokratické asijské země s demokraticky zvolenou prezidentkou potvrdil v úterý. Hodlá tak navázat na svého předchůdce Jaroslava Kuberu, který stejnou cestu plánoval již rok a půl. V lednu letošního roku však náhled zemřel.

Chci rozvíjet vědeckou a výzkumnou spolupráci s demokratickou zemí, od které se máme co učit a které také máme co nabídnout

Návštěvu ostrova Vystrčilovi nedoporučilo několik českých politických špiček včetně premiéra Andreje Babiše (ANO), prezidenta Miloše Zemana nebo ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD). Rozhodnutí předsedy Senátu ale respektují. Vystrčil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS objasnil, jaké konkrétní důvody ke své cestě má.

„Chci tam rozvíjet vědeckou a výzkumnou spolupráci s demokratickou zemí, od které se máme co učit a které také máme,co nabídnout,“ uvedl Vystrčil jako jeden z hlavních důvodů cesty na Tchaj-wan. Zároveň podle svých slov věří, že návštěvou narovná charakter České republiky, a doplnil: „Také bych chtěl připomenout, že jsme svobodnou a demokratickou zemí, která by si měla hájit principy, na kterých je založená.“

K tématu

Předseda Senátu už při úterním oznámení své cesty připomínal, že jednou ze zásad, které považuje za důležité, je dodržování slibů. Vystrčil upřesnil, že stejně jako Kubera se snaží hájit svobodu a demokracii. „Jsem přesvědčen, že v českém Senátu je spousta lidí, kteří se chovají korektně a slušně. Jaroslav Kubera se snažil zachovat kontinuitu zahraniční politiky – a stejně tak i já,“ řekl Vystrčil v rozhovoru s moderátorem Liborem Boučkem.

S Vystrčilovou cestou na Tchaj-wan nesouhlasí zástupci čínského velvyslanectví v Praze. Podle jejího mluvčího by návštěva mohla poškodit vztahy mezi Čínou a Českem. Vystrčil s těmito obavami nesouhlasí. Na Tchaj-wan by měla letět také manželka zesnulého předsedy Senátu Věra Kuberová, která v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedla, že nabídku dostala a příští týden se zúčastní schůzky ohledně chystané návštěvy. „Přijala jsem to pozvání proto, že můj manžel cestu plánoval rok a půl. Myslím si, že mu to dlužím, protože jsem s ním měla jet,“ uvedla Kuberová.

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama