reklama

Vystrčil: Na Tchaj-wan jedu, abych připomněl, že jsme svobodnou a demokratickou zemí

„Chci připomenout, že jsme svobodnou a demokratickou zemí, která by si měla hájit principy, na kterých je založená,“ pronesl předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil (ODS) v ranním vysílání televize CNN Prima NEWS. Reagoval tak na některá nesouhlasná stanoviska českých politiků s jeho letní cestou na Tchaj-wan.

reklama

Vystrčil svůj záměr uskutečnit cestu do demokratické asijské země s demokraticky zvolenou prezidentkou potvrdil v úterý. Hodlá tak navázat na svého předchůdce Jaroslava Kuberu, který stejnou cestu plánoval již rok a půl. V lednu letošního roku však náhled zemřel.

Chci rozvíjet vědeckou a výzkumnou spolupráci s demokratickou zemí, od které se máme co učit a které také máme co nabídnout

Návštěvu ostrova Vystrčilovi nedoporučilo několik českých politických špiček včetně premiéra Andreje Babiše (ANO), prezidenta Miloše Zemana nebo ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD). Rozhodnutí předsedy Senátu ale respektují. Vystrčil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS objasnil, jaké konkrétní důvody ke své cestě má.

„Chci tam rozvíjet vědeckou a výzkumnou spolupráci s demokratickou zemí, od které se máme co učit a které také máme,co nabídnout,“ uvedl Vystrčil jako jeden z hlavních důvodů cesty na Tchaj-wan. Zároveň podle svých slov věří, že návštěvou narovná charakter České republiky, a doplnil: „Také bych chtěl připomenout, že jsme svobodnou a demokratickou zemí, která by si měla hájit principy, na kterých je založená.“

K tématu

Předseda Senátu už při úterním oznámení své cesty připomínal, že jednou ze zásad, které považuje za důležité, je dodržování slibů. Vystrčil upřesnil, že stejně jako Kubera se snaží hájit svobodu a demokracii. „Jsem přesvědčen, že v českém Senátu je spousta lidí, kteří se chovají korektně a slušně. Jaroslav Kubera se snažil zachovat kontinuitu zahraniční politiky – a stejně tak i já,“ řekl Vystrčil v rozhovoru s moderátorem Liborem Boučkem.

S Vystrčilovou cestou na Tchaj-wan nesouhlasí zástupci čínského velvyslanectví v Praze. Podle jejího mluvčího by návštěva mohla poškodit vztahy mezi Čínou a Českem. Vystrčil s těmito obavami nesouhlasí. Na Tchaj-wan by měla letět také manželka zesnulého předsedy Senátu Věra Kuberová, která v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedla, že nabídku dostala a příští týden se zúčastní schůzky ohledně chystané návštěvy. „Přijala jsem to pozvání proto, že můj manžel cestu plánoval rok a půl. Myslím si, že mu to dlužím, protože jsem s ním měla jet,“ uvedla Kuberová.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama