
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
demokracie
Výpis příspěvků ke štítku „demokracie“

Probíhá festival antivakcinační absurdity, říká publicista Petr Nutil
Na faktech nezáleží, teď jsou v kurzu jejich vykladači. Interpretace často přebíjí realitu a nejvíce je slyšet ten, kdo řičí nejhlasitěji. Není to ale nic nového, digitální média jen dala větší prostor všem. Zastánce bludů nepřesvědčíme ocitováním odborných studií. „Zabrat by mohly snad jen silné emoce, které spojíte s nimi samotnými a jejich blízkými. Odmítačům očkování je třeba ukázat, jak vypadal záškrt, tetanus, černý kašel nebo dětská obrna,“ říká publicista a autor literatury faktu Petr Nutil. Spěje společnost k totalitě či chaosu? A co si myslí o Soně Pekové nebo Jaroslavu Flegrovi?

Arabské jaro 10 let poté: Z demokracie se nenajíme, protestují Tunisané
Deset let uplynulo od okamžiku, kdy se pouliční prodavač obuvi Mohamed Bouazizi upálil před budovou tehdejší tuniské vlády. Jeho čin vyvolal statisícové protesty napříč arabským světem. Předznamenal pád několika diktátorů, ale také nekončící občanské války. Tunisko bývá nyní označované za jedinou zemi, která z arabského jara vyšla jako vítězná. Jeho občané o tom ale přesvědčeni nejsou.

Politická bouře v Hongkongu: Prodemokratičtí poslanci hromadně rezignují
Celá poslanecká prodemokratická hongkongská opozice ve středu oznámila svou demisi. Patnáct zbývajících opozičních zákonodárců tamního parlamentu se rozhodlo rezignovat poté, co byli čtyři jejich kolegové na základě nové rezoluce přijaté Pekingem zbaveni funkce z důvodu „ohrožení bezpečnosti“. Opoziční zákonodárci svůj záměr oznámili na tiskové konferenci, informoval web CNN.

Evropská komise vyjádřila znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v ČR
Evropská komise (EK) ve svém hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v České republice, informuje agentura Reuters.

Jourová: Prostředí sdělovacích prostředků v Maďarsku je alarmující
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová se obává o osud demokracie a práva v Evropské unii. V novém vydání magazínu Der Spiegel upozornila na to, že nezávislost médií je podrobována zkoušce v téměř všech unijních státech. Nejviditelněji jsou podle Jourové ohýbány zásady právního státu v členských zemích na východě, zejména v Maďarsku či Polsku.

Čaputová: Demokracie nefunguje na autopilota, vyžaduje angažovanost lidí
Mladým lidem je potřeba vysvětlovat historii v kontextu tehdejší a současné doby, protože demokracie není něco, co tu máme neohroženě navždy. Uvedla to slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtečním rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Vyjádřila se mimo jiné i k situaci po koronaviru nebo k fungování visegrádské čtyřky.

Koronavirová opatření ohrožují demokracii, píší známé světové osobnosti
Restriktivní opatření zavedená v době pandemie koronaviru představují hrozbu pro lidská i politická práva v demokratických zemích, varovalo v otevřeném dopise přes pět stovek signatářů. Mezi nimi třeba nositelé Nobelových cen či bývalí prezidenti. Z Čechů dopis podpořili třeba Šimon Pánek, Jan Fischer, Alexander Vondra, Michael Žantovský nebo Zdeněk Hřib.

Vystrčil: Na Tchaj-wan jedu, abych připomněl, že jsme svobodnou a demokratickou zemí
„Chci připomenout, že jsme svobodnou a demokratickou zemí, která by si měla hájit principy, na kterých je založená,“ pronesl předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil (ODS) v ranním vysílání televize CNN Prima NEWS. Reagoval tak na některá nesouhlasná stanoviska českých politiků s jeho letní cestou na Tchaj-wan.

Demokracie versus diktatury: Kde si s epidemií poradí lépe?
Lidé žijící v zemích, kde se vlády formují na základě svobodných voleb, ve větší míře respektují protiepidemická opatření. Demokratické státy mívají také vyšší životní úroveň, což celkovou bilanci nižšího počtu úmrtí ještě vylepšuje. Bohatší země totiž disponují vyspělejším zdravotnictvím, které epidemiím dokáže lépe čelit.

Hongkongské poslance násilně vynesli ze sněmovny. Nové protesty jsou na obzoru
V hongkongském parlamentu došlo k násilné potyčce mezi pro-čínskými a pro-demokratickými poslanci. Zákonodárci volili nového předsedu sněmovního výboru, orgánu, jenž rozhoduje o tom, které návrhy zákonů se budou projednávat. Kvůli převaze pro-pekingských politiků pravděpodobně projde i kontroverzní zákon, ten by měl postihovat hanění čínské hymny.