
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
demokracie
Výpis příspěvků ke štítku „demokracie“

Mynář: Příliš demokracie škodí, za komunismu bylo očkování povinné a nediskutovalo se
V době komunismu bylo očkování povinné a neexistovali žádní odmítači vakcín, v této souvislosti proto příliš demokracie škodí. V pořadu K věci to řekl hradní kancléř Vratislav Mynář. Obhajoval tak prezidenta Miloše Zemana, který se nedávno v pořadu Partie tvrdě opřel do obyvatel, kteří zpochybňují vakcinaci. Mynář se vyjádřil také ke své účasti na zápase fotbalové Slavie. Uvedl, že je fanouškem od svých 17 let a takový zápas si nemohl nechat ujít.

OSN varuje před masakrem v Myanmaru. Vojáci střílí na neozbrojené občany
S tím, jak v Myanmaru pokračují masivní protesty proti vojenské diktatuře, rostou i obavy z násilí. V noci ze středy na čtvrtek tamního času měli vojáci dokonce střílet na neozbrojené občany a podle videí také zapálit několik domů. Speciální vyslanec OSN pro lidská práva v Myanmaru Tom Andrews řekl, že má naprostou hrůzu z potenciálního násilného střetnutí protestujících a vojenských jednotek.

Demokracie ve světě je na tom nejhůř za posledních deset let, tvrdí The Economist
Loňský rok poznamenaný pandemií byl velkou ranou pro politické svobody. Demokracie zažila celosvětově největší propad od roku 2010. Vyplývá to z každoročního Indexu demokracie časopisu The Economist. Česká republika od roku 2013 neustále klesá, nyní se nachází na 31. místě.

Co se děje v Myanmaru? Držitelka Nobelovy ceny je pohřešovaná a Facebook zakázaný
Od pondělka se v médiích objevuje Myanmar (do roku 1989 známý jako Barma) v souvislosti s nelegálním vojenským převratem. Proběhly první malé demonstrace, zatýkání, armáda dokonce znemožnila přístup k Facebooku. Legální představitelé státu jsou zadržováni neznámo kde. Proč k puči došlo a co se v současné době v zemi děje?

Voda jen dvakrát denně a psychologický nátlak, vzpomínají Pilip s Bubeníkem na Kubu
Jeli na Kubu kvůli setkání s disidenty a nakonec si nedobrovolně prohlédli zevnitř místní vězení pro politické vězně. Řeč je o bývalých českých politicích Janu Bubeníkovi a Ivanu Pilipovi, které kubánský režim přesně před 20 lety zadržel a několik týdnů věznil. V celách následně strávili několik dní, přičemž nevěděli, zda o jejich zadržení doma vůbec někdo ví. Své strasti na Kubě nyní popsali v pořadu K věci s Lucií Hrdličkovou na CNN Prima NEWS.

Probíhá festival antivakcinační absurdity, říká publicista Petr Nutil
Na faktech nezáleží, teď jsou v kurzu jejich vykladači. Interpretace často přebíjí realitu a nejvíce je slyšet ten, kdo řičí nejhlasitěji. Není to ale nic nového, digitální média jen dala větší prostor všem. Zastánce bludů nepřesvědčíme ocitováním odborných studií. „Zabrat by mohly snad jen silné emoce, které spojíte s nimi samotnými a jejich blízkými. Odmítačům očkování je třeba ukázat, jak vypadal záškrt, tetanus, černý kašel nebo dětská obrna,“ říká publicista a autor literatury faktu Petr Nutil. Spěje společnost k totalitě či chaosu? A co si myslí o Soně Pekové nebo Jaroslavu Flegrovi?

Arabské jaro 10 let poté: Z demokracie se nenajíme, protestují Tunisané
Deset let uplynulo od okamžiku, kdy se pouliční prodavač obuvi Mohamed Bouazizi upálil před budovou tehdejší tuniské vlády. Jeho čin vyvolal statisícové protesty napříč arabským světem. Předznamenal pád několika diktátorů, ale také nekončící občanské války. Tunisko bývá nyní označované za jedinou zemi, která z arabského jara vyšla jako vítězná. Jeho občané o tom ale přesvědčeni nejsou.

Politická bouře v Hongkongu: Prodemokratičtí poslanci hromadně rezignují
Celá poslanecká prodemokratická hongkongská opozice ve středu oznámila svou demisi. Patnáct zbývajících opozičních zákonodárců tamního parlamentu se rozhodlo rezignovat poté, co byli čtyři jejich kolegové na základě nové rezoluce přijaté Pekingem zbaveni funkce z důvodu „ohrožení bezpečnosti“. Opoziční zákonodárci svůj záměr oznámili na tiskové konferenci, informoval web CNN.

Evropská komise vyjádřila znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v ČR
Evropská komise (EK) ve svém hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v České republice, informuje agentura Reuters.

Jourová: Prostředí sdělovacích prostředků v Maďarsku je alarmující
Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová se obává o osud demokracie a práva v Evropské unii. V novém vydání magazínu Der Spiegel upozornila na to, že nezávislost médií je podrobována zkoušce v téměř všech unijních státech. Nejviditelněji jsou podle Jourové ohýbány zásady právního státu v členských zemích na východě, zejména v Maďarsku či Polsku.

Čaputová: Demokracie nefunguje na autopilota, vyžaduje angažovanost lidí
Mladým lidem je potřeba vysvětlovat historii v kontextu tehdejší a současné doby, protože demokracie není něco, co tu máme neohroženě navždy. Uvedla to slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtečním rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Vyjádřila se mimo jiné i k situaci po koronaviru nebo k fungování visegrádské čtyřky.