Vystřelil z brokovnice na auto, kde seděly malé děti. Podnikateli hrozí osm let vězení

Vystřelil z blízkosti z brokovnice na auto, ve kterém seděly malé děti. Podle znalců jim ublížit nemohl. Přesto kontroverznímu podnikateli z Liberce hrozí až osm let vězení. Vyšetřování případu z loňské zimy, který od počátku sledujeme, se už blíží ke konci. Na povrch přitom stále vyplouvají nové informace. Podle osloveného instruktora střelby Richarda Janka si podnikatel nemohl být jistý tím, že nikoho nezraní.

Příběh, nad kterým zůstává rozum stát. K celému incidentu podle zdrojů obeznámených s vyšetřováním došlo před vjezdem do podnikatelovy honosné vily na kraji Liberce. 19. ledna loňského roku tam zastavilo osobní auto, v němž seděli manželé se dvěma dětmi. Údajně se ztratili a hledali v navigaci cestu. Na úzké silnici směřující do horského střediska Bedřichov není moc příležitostí zastavit, a tak využili prostranství u vjezdové brány před vilou. Jenže v tu chvíli přiběhl majitel domu s brokovnicí v ruce. Byl rozčílený a křičel na ně, aby okamžitě odjeli. Pak zvedl zbraň a na auto vystřelil.

„Slyšela jsem, jak někdo střílí, jednu ránu,“ popsala tehdy reportérovi FTV Prima obyvatelka ze sousedství. Rodina byla v šoku, broky ale naštěstí neprorazily vůz a posádce auta se nic nestalo. Manželé okamžitě volali policii a během chvíle na místo dorazila tzv. prvosledová hlídka, tedy policisté speciálně vycvičeni pro případy, kdy pachatelé mají střelné zbraně. Střelec už ale dál nepokračoval. Nechal se spoutat a zbraň odevzdal.

Případ si převzali krajští kriminalisté. Protože muž střílel na auto plné lidí, mohlo se jednat o pokus o vraždu. Co mohly broky ze vzdálenosti zhruba dvou metrů od auta způsobit, měli ověřit znalci z oboru balistiky. Ti celou situaci nasimulovali se stejnou zbraní i shodným typem vozu. Prostřelit auto se jim nepodařilo. Podle zkušeného střeleckého instruktora přitom stačilo, aby byl úhel výstřelu jiný, a posádce by skutečně šlo o zdraví.

Měl štěstí, že to dopadlo takhle

„Něco takového je naprosto nepřípustné, použití zbraně v rozporu se zákonem. Ten střelec měl velké štěstí, že to takhle dopadlo. V ohrožení byla posádka auta i on sám, protože mohl být zasažený odraženými broky,“ tvrdí Richard Janko, instruktor a vlastník dvou střelnic – v Liberci a Hrádku nad Nisou. Pro kriminalisty je ale závazný výsledek expertizy. Podnikatel tak obvinění z pokusu o vraždu unikl, přesto mu ale hrozí citelný trest. „Na základě provedených úkonů a znaleckých zkoumání jsme zahájili trestní stíhání osoby obviněné ze zločinu vydírání a přečinu výtržnictví,“ uvedl Vojtěch Robovský, mluvčí Policie ČR v Libereckém kraji.

Za vydírání, navíc se zbraní v ruce, mu podle právníka Michala Tandlera hrozí osm let odnětí svobody. „Střelná zbraň je samozřejmě prostředek, který efekt toho nátlaku významně zesiluje,“ podotýká právník. Další přitěžující okolností zřejmě bude i zcela nová informace, která vyplula na povrch. Objevilo se totiž nové svědectví o dalším konfliktu, ve kterém měl kontroverzní podnikatel figurovat. „Zdokumentovali jsme a prověřovali další událost obdobného charakteru,“ řekl bez dalších podrobností policejní mluvčí.

Nejvlivnější osoba byznysu ve veřejné dopravě

Čtyřicetiletý muž patří mezi nejvlivnější osoby byznysu ve veřejné dopravě. Podle mnoha zdrojů je skrytým vlastníkem jedné z největších autobusových firem v Česku. Vyšetřování střelby před jeho domem přitom nebylo první policejní návštěvou v jeho vile. Už v roce 2018 tam detektivové z Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem prováděli domovní prohlídku. Krátce poté jej obvinili jako jednu z hlavních postav korupční kauzy související podle dozorujícího státního zástupce se zneužíváním evropských dotací na nákup autobusů ve veřejné dopravě.

Zda může mít tohle obvinění jakoukoli souvislost se střelbou o zhruba půl roku později, zatím jasné není. Sám podnikatel s médii nekomunikuje. Reportérovi CNN Prima NEWS odpověděl za poslední dva roky jednou, krátce po střelbě. „Děkuji za váš zájem, bohužel v tuto chvíli nemohu poskytnout bližší informace k případu, neboť bych tím mařil policejní vyšetřování,“ napsal v SMS zprávě.

Případ korupce ve veřejné dopravě se stále vyšetřuje, práce na případu střelby se už ale podle policistů chýlí ke konci. Státní zástupce by měl materiály pro podání obžaloby dodržet v řádu několika týdnů.

Tagy: