Vyváznou šéfové Hamásu živí? Izrael zkoumá plán na ukončení války, ve hře je i návrat rukojmí

Izraelští vojáci

Izrael zvažuje i možnost, že nezabije vůdce teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy, Jahjáva Sinvára a Muhammada Dífa, ale vyhostí je. Napsal to web listu The Times of Israel s odvoláním na izraelskou veřejnoprávní televizi Kan, podle níž by to mohlo být součástí řešení, které by zajistilo propuštění všech rukojmích stále držených v Gaze a napomohlo ukončení války. Izraelský válečný kabinet by v pondělí podle webu listu The Jerusalem Post měl posoudit nový egyptský návrh na ukončení bojů.

Televize Kan ve svém zpravodajství citovala několik nejmenovaných izraelských zdrojů, podle nichž by Sinvár a Díf mohli dostat imunitu a byli by deportování do Kataru či jiné země. O této možnosti už prý jednalo izraelské vojenské i politické vedení, i když zatím neexistuje žádný konkrétní návrh.

ČTĚTE TAKÉ: Udělejme z Gazy Osvětim, šokoval izraelský politik. Z území chce kompletně pusté „muzeum“

Jeden ze zdrojů televizi řekl, že by takový plán nesměl mít negativní dopad na hlavní izraelský cíl, kterým je zničení vojenských kapacit Hamásu, jež spolu s dalšími ozbrojenými organizacemi 7. října při útoku na Izrael zabil na 1200 lidí. Jiný zdroj vyjádřil přesvědčení, že „deportace vedení Hamásu do zahraničí není v rozporu s válečnými cíli“.

Sinvár nyní podle ToI v prvním veřejném vyjádření od útoku na Izrael ze 7. října prohlásil, že Hamás vede „zuřivý, násilný a bezprecedentní boj“ proti Izraeli a že je na dobré cestě ke zdecimování izraelské armády. Zároveň prohlásil, že vojenské křídlo Hamásu od začátku války zabilo přes tisíc izraelských vojáků. Podle izraelské armády ale od začátku pozemní operace padlo 156 jejích příslušníků a od útoku Hamásu na Izrael celkem více než 300.

Palestinští teroristé 7. října z Izraele také unesli na 240 lidí. Část jich během sedmidenního příměří v listopadu propustili, ale kolem 130 by jich podle izraelských zdrojů mělo být nadále v Gaze, i když 20 z nich už je pravděpodobně po smrti. V neděli izraelská armáda podle agentury Reuters oznámila, že těla pěti mrtvých rukojmích vyzvedla ze sítě podzemních tunelů na severu Gazy.

Egyptský návrh podle The Jerusalem Post počítá s několika fázemi, během nichž by se dospělo k úplnému klidu zbraní. Ta první by přinesla nejméně dvoutýdenní příměří, během něhož by Hamás a další palestinští radikálové propustili 40 rukojmích a Izrael 120 vězněných Palestinců.

Druhá fáze by spočívala v dialogu soupeřících palestinských organizací Fatah a Hamás pod záštitou Egypta a vytvoření technokratické vlády v Gaze. Ve třetí fázi by bylo možné uzavřít dohodu na ukončení války a výměně zbývajících rukojmích za další palestinské vězně.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dal však naposledy v neděli znovu najevo odhodlání bojovat do „absolutního vítězství nad Hamásem“.

Tagy: