Vzácný pohled do Titanicu. Badatelé zveřejnili záběry přímo ze ztroskotané lodi

Více než 100 let po nárazu Titanicu do ledovce a jeho potopení byly zveřejněny vzácné videozáznamy zachycující vrak zaoceánského parníku na dně Atlantiku. Jedinečné záběry, které natočil Oceánografický ústav ve Woods Hole (WHOI) jen několik měsíců poté, co průzkumníci v roce 1985 trosky nalezli, snímají loď včetně její slavné přídi, paluby a vybavení.

Většina záběrů ze zhruba 80minutového videa nebyla dosud zveřejněna. Kamery zachytily vrak Titanicu včetně jeho interiéru a mořského života kolem něj.

Zaoceánskému parníku se 14. dubna 1912 stal osudným střet s ledovcem. Po potopení kolosu zahynulo více než 1500 lidí, kteří byli na palubě. Po tragédii se řada expedicí snažila vrak Titaniku vypátrat. Podařilo se to až 1. září 1985 týmům WHOI a Francouzskému národnímu oceánografickému institutu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V megafilmu o Titaniku si zahráli i čeští kaskadéři. Zazářili, příště dělali Jamese Bonda

K lodi rozlomené na dvě části a potopené jihovýchodně od kanadského Newfoundlandu se expedice s potápěči poprvé ponořila v roce 1986, a to až tři kilometry pod hladinu. „Do roku 1985 WHIO vyvinula novou zobrazovací technologii, která pořídila první snímky vraku,“ napsal v tiskové zprávě oceánografický ústav, který cituje CNN. Nově zveřejněné záběry tak představují první pohled člověka na legendární potopený parník.

Záběry vypráví část důležitého příběhu

Celkem bylo v červenci 1986 provedeno jedenáct ponorů, při nichž byly pořízeny záběry z ponorky s lidskou posádkou. Odhalení těchto konkrétních obrázků bylo načasováno k příležitosti opětovného uvedení filmu Titanic režiséra Jamese Camerona z roku 1997 do kin k jeho 25. výročí.

Ten získal celkem jedenáct Oscarů včetně ceny za nejlepší film. „Více než sto let po potopení Titanicu lidské příběhy z této velké lodi stále rezonují,“ pronesl Cameron. „Stejně jako mnozí jsem byl uchvácen, když se expedice vydala dolů k vraku a dovnitř lodi. Zveřejněním těchto záběrů WHOI pomáhá vyprávět důležitou část příběhu, který se táhne přes generace a obepíná celý svět,“ dodal světově uznávaný režisér.

Tagy: