V Kongu bylo potvrzeno nové ohnisko eboly. Dosud zemřelo pět osob

Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila nové ohnisko viru ebola v Konžské demokratické republice. Země od poloviny května eviduje šest případů nákazy, z nichž pět již bylo smrtelných. Bojuje navíc se závěrečnou fází předchozího ohniska eboly, potýká se s koronavirem a největším výskytem spalniček na světě, informoval web CNN.

Vláda Konžské demokratické republiky potvrdila v souvislosti s virem ebola úmrtí pěti lidí včetně patnáctileté dívky v provincii Equateur v severozápadní části země. „K úmrtím došlo mezi 18. a 30. květnem a bylo potvrzeno, že souvisela s ebolou,“ uvedl na svém webu Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF). Všechny případy jsou léčeny v izolovaných jednotkách v nemocnici ve městě Mbandaka.

Ebola pojedenácté

V zemi jde o historicky jedenácté vypuknutí nákazy tohoto smrtícího viru, který se přenáší tělními tekutinami. Na následky této nemoci umírá v některých konžských oblastech až 90 procent nakažených.

„Světová zdravotnická organizace bude i nadále podporovat Konžskou demokratickou republiku v boji proti ebole, proti nemoci COVID-19 a také největšímu ohnisku spalniček na světě,“ uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Konžská demokratická republika se stále potýká s předchozí nákazou tímto virem, jež vypukla v roce 2018 ve východní části země a během níž bylo doposud podle WHO evidováno 3 406 pozitivních případů, z toho 2 243 smrtelných. V rámci tohoto ohniska nebyl za posledních jednadvacet dní hlášen ani jeden nový případ.

Vzhledem k tomu, že má ebola inkubační dobu právě 21 dní, je možné, že je již toto ohnisko pod kontrolou. WHO však pro oficiální ukončení rizika čeká na uplynutí dvojnásobku inkubační doby, tedy 42 dní.

Smrtelné spalničky

„Oznámení přichází v době, kdy dlouhodobé, obtížné a komplexní ohnisko eboly ve východní části Konžské demokratické republiky je v závěrečné fázi, zatímco země bojuje navíc s nemocí COVID-19 a spalničkami,“ uvedla WHO ve svém prohlášení.

Středoafrická země hlásí 3 326 pozitivních případů a 72 úmrtí v souvislosti s novým koronavirem. Od roku 2019 se potom v zemi téměř 370 tisíc lidí nakazilo spalničkami a 6 779 tomuto onemocnění podlehlo.

Doposud největší epidemie eboly proběhla v letech 2014–2016 v západoafrických státech Libérie, Sierra Leone a Guinea. Tehdy se tímto nebezpečným virem nakazilo přes 28 tisíc lidí a přes 11 tisíc z nich onemocnění podlehlo.

Tagy: