CNN Prima News spalničky

spalničky

Výpis příspěvků ke štítku „spalničky“

Nebezpečí v podobě spalniček, očkovaných stále není dost. Lékaři řekli, zda hrozí epidemie

Začátkem roku 2019 bili hygienici na severní Moravě na poplach. Za první dva měsíce tam spalničkami onemocnělo 21 lidí, přitom za celý předchozí rok bylo v celé České republice takových případů pouze šest. Naštěstí to neskončilo žádným úmrtím, i když je tato nemoc velmi nebezpečná zvláště pro malé děti. „Spalničky nejvíce ohrožují především kojence, kterým hrozí neurologické komplikace a přibližně jedno dítě z tisíce může kvůli nim i zemřít,“ říká dětská lékařka a místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Hana Cabrnochová. Mohla by se podobná situace jako před čtyřmi lety opakovat?

S odeznívající pandemií je třeba doplnit opomenutá potřebná očkování

V době pandemie došlo v důsledku omezené dostupnosti zdravotnické péče i k pozdržení prevence u řady významných očkování. Očkování je jedním z největších medicínských úspěchů moderní doby. WHO každoročně vyhlašuje poslední dubnový týden Světovým imunizačním týdnem (24. – 26.4.). Pro letošní ročník zvolila téma „The Big Catch-Up“, kterým vyzývá právě ke spolupráci při doplnění v posledních letech opomenutých očkování, proti vážným onemocněním, kterými mohou být spalničky, klíšťová encefalitida, pneumokokové infekce, meningokové infekce a žloutenky.

Epidemioložka: Ukrajinci nejsou dostatečně očkovaní, vzniknou lokální ohniska nákazy

Kvůli ruské agresi míří do České republiky desítky tisíc ukrajinských uprchlíků. V současné době jich dorazilo přes 270 tisíc a každým dnem přibývají další. Lidé si ale stále častěji kladou otázku, jak je to s očkováním na Ukrajině? Máme se obávat zhoršení situace v souvislosti s onemocněním COVID-19, ale také dalších nemocí, které byly u nás díky povinnému očkování téměř vymýcené? CNN Prima NEWS zjišťovala, co si o tom myslí odborníci.

Covid posílil očkovací konspirace: Bohaté národy více věří nesmyslům kolem vakcín

„Očkování způsobuje autismus. Politici podléhají farmaceutické lobby, a proto vlády platí firmám miliardy dolarů za předražené vakcíny, které škodí lidskému zdraví. Bill Gates prosazuje očkování, aby mohl dětem implantovat mikročipy, jimiž by ovládal jejich vývoj.“ To jsou jen některé příklady vědecky nepodložených domněnek a hoaxů, které se mohutně šíří v souvislosti s tématem koronavirové pandemie a debatou o očkování. Tyto dezinformace přitom ani zdaleka nejsou specifikem jen v ekonomicky zaostalých zemích, jak by možná mnozí předpokládali.