Zemřel architekt Línek. Navrhoval domovy pro seniory, spolupracoval s Milunićem
spalničky
Výpis příspěvků ke štítku „spalničky“
Záškrt, spalničky a další „zapomenuté“ nemoci PŘEHLEDNĚ: Jak je rozpoznat a co prevence?
V závěru roku 2024 vyplynuly z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nepříznivé statistiky: v Česku bylo nejvíce případů příušnic za sedm let a spalniček za posledních pět let. U záškrtu a černého kašle se jednalo o nejvíce případů za desítky let. Proti všem zmíněným nemocem, které mnozí považují za „zapomenuté“, je k dispozici – a je dokonce povinné – očkování. Nejen z uvedených dat SZÚ však vyplývá, že proočkovanost u dětí není dostatečná. Jak se zmiňované choroby projevují, jak vypadá vhodná prevence a v čem se nemoci odlišují?
Nový nástroj v boji s černým kašlem? Databáze odhaluje, který praktik proti nemoci očkuje
Zájemci o očkování proti černému kašli už nemusí marně hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví oživili systém, který používali v dobách covidové pandemie. Nyní v něm však kromě očkování proti covidu chtějí nabízet i další vakcinaci. Začínají černým kašlem, po němž je podle lékařů nyní vysoká poptávka.
Spalničky řádí i v oblíbených letních destinacích. Nechte své děti očkovat, vyzývají lékaři
Počet nakažených spalničkami roste ve státech po celé Evropě, včetně oblíbených letních destinací. Lékaři proto vyzývají rodiče, aby zvážili u svých dětí očkování. Epidemie částečně zasáhla i Česko, Státní zdravotní ústav (SZÚ) v dubnu potvrdil tři desítky případů této infekční choroby. Aktuální informace ze zahraničí přinesl The Mirror.
V Česku řádí další téměř zapomenutá nemoc. Neočkované dítě se nakazilo v Německu
Nejdříve černý kašel a teď spalničky. Jižní Čechy bojují s novým protivníkem. Vysoké teploty, zánět spojivek, nepříjemná vyrážka, která se šíří ze zátylku po celém těle. Spalničky jsou vysoce nakažlivé, a tak je zapotřebí velké opatrnosti.
O slovo se v Česku hlásí téměř zapomenuté nemoci. Mimo černého kašle i spalničky či svrab
Černý kašel není jediná nemoc, která se v posledních měsících šíří Českem. Více je například spalniček, legionelózy, svrabu či záškrtu, vrátily se i neštovice mpox, což je vzácné virové onemocnění. Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Svaz zdravotních pojišťoven (SZP) v tiskové zprávě upozornil, že se vracejí i nemoci, proti kterým je očkování povinné, jako jsou právě spalničky, záškrt či zmíněný černý kašel.
„Zapomenuté“ nemoci v Česku udeřily s nebývalou silou. Přibývá i nakažených syfilidou
Tuberkulóza, spalničky nebo lepra. To jsou choroby, o kterých jsme si mysleli, že už vymizely. Jenže pozor, s rozmachem cestování znovu udeřily, a to s nebývalou silou. A rostou i počty případů pohlavních chorob.
Za výskyt spalniček mohou nezodpovědní rodiče. Podléhají bludům, tvrdí imunolog
V Česku opět řádí spalničky a mohou za to nezodpovědní rodiče, kteří odmítají nechat své potomky očkovat, protože podlehli falešným zprávám o škodlivosti vakcín. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl imunolog Václav Hořejší. Ve zhoršující se proočkovanosti sehráli podle jeho slov také zásadní roli antivaxeři.
Nebezpečí v podobě spalniček, očkovaných stále není dost. Lékaři řekli, zda hrozí epidemie
Začátkem roku 2019 bili hygienici na severní Moravě na poplach. Za první dva měsíce tam spalničkami onemocnělo 21 lidí, přitom za celý předchozí rok bylo v celé České republice takových případů pouze šest. Naštěstí to neskončilo žádným úmrtím, i když je tato nemoc velmi nebezpečná zvláště pro malé děti. „Spalničky nejvíce ohrožují především kojence, kterým hrozí neurologické komplikace a přibližně jedno dítě z tisíce může kvůli nim i zemřít,“ říká dětská lékařka a místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Hana Cabrnochová. Mohla by se podobná situace jako před čtyřmi lety opakovat?
S odeznívající pandemií je třeba doplnit opomenutá potřebná očkování
V době pandemie došlo v důsledku omezené dostupnosti zdravotnické péče i k pozdržení prevence u řady významných očkování. Očkování je jedním z největších medicínských úspěchů moderní doby. WHO každoročně vyhlašuje poslední dubnový týden Světovým imunizačním týdnem (24. – 26.4.). Pro letošní ročník zvolila téma „The Big Catch-Up“, kterým vyzývá právě ke spolupráci při doplnění v posledních letech opomenutých očkování, proti vážným onemocněním, kterými mohou být spalničky, klíšťová encefalitida, pneumokokové infekce, meningokové infekce a žloutenky.
WHO varuje před pandemií spalniček kvůli nižšímu proočkování. Může za to covid
Bezprostředně hrozí rozšíření spalniček v různých regionech světa poté, co pandemie covidu vedla k trvalému poklesu proočkovanosti a slabšímu sledování nákazy. Varovaly před tím podle agentury Reuters Světová zdravotnická organizace (WHO) a americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Epidemioložka: Ukrajinci nejsou dostatečně očkovaní, vzniknou lokální ohniska nákazy
Kvůli ruské agresi míří do České republiky desítky tisíc ukrajinských uprchlíků. V současné době jich dorazilo přes 270 tisíc a každým dnem přibývají další. Lidé si ale stále častěji kladou otázku, jak je to s očkováním na Ukrajině? Máme se obávat zhoršení situace v souvislosti s onemocněním COVID-19, ale také dalších nemocí, které byly u nás díky povinnému očkování téměř vymýcené? CNN Prima NEWS zjišťovala, co si o tom myslí odborníci.
Děti uprchlíků by měly mít potvrzení o povinném očkování, mají jasno experti
Epidemiologové a vakcinologové v Česku se obávají, že s rostoucí uprchlickou vlnou by se do republiky mohly vrátit nemoci, které se nám díky očkování podařilo prakticky vymýtit. Shodují se na tom, že hlavně u dětí je potřeba kontrolovat, jestli jsou očkované v Česku povinnými vakcínami.