První ryze soukromá mise míří k vesmírné stanici. Start musel být několikrát odložen

Z Kennedyho vesmírného střediska na východě Floridy odstartoval let společnosti Axiom Space, který je první ryze soukromou misí směrem na oběžnou dráhu podporovanou americkou vesmírnou agenturou NASA. Čtyřčlenná posádka v lodi od firmy SpaceX míří na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kde hodlá strávit osm dní. Přílet je naplánován na sobotní brzké odpoledne středoevropského času.

Start modulu Crew Dragon, který pro lety na ISS používají i astronauti NASA, se v pátek za ideálního počasí podařil až po několika odkladech. V prvních minutách letu vše probíhalo podle plánu a loď se brzy dostala do výšky asi 200 kilometrů nad zemský povrch, zatímco první část nosného systému po odpojení dopadla na připravenou plošinu na moři.

Čtyřčlennou posádku mise Ax-1 vede bývalý astronaut NASA Michael López-Alegría, který je zároveň viceprezidentem Axiom Space. Prostřednictvím této společnosti si cestu na ISS zaplatili Američan Larry Connor, Izraelec Eytan Stibbe a Kanaďan Mark Pathy, které Axiom Space na svém webu označuje jako podnikatele, investory a filantropy.

Mise Ax-1 je naplánovaná na deset dní, z toho osm z nich na ISS. Posádka se tam chce věnovat různým vědeckým aktivitám. „Mezinárodní posádka Axiom tvořená čtyřmi soukromými astronauty provede během pobytu na vesmírné stanici přes 25 různých experimentů. Data shromážděná za letu ovlivní chápání lidské fyziologie na Zemi i na orbitě a také posoudí užitečnost nových technologií,“ uvádí organizátoři letu.

Do své destinace má posádka dorazit 20,5 hodiny po startu. Spojení s vesmírnou stanicí je naplánované na sobotu ve 13:45 středoevropského času.

Tagy: