Z herce režisérem. K filmu mě inspirovala péče o seniory během pandemie, prozradil Chmela

Filmového herce, komika, hudebníka a fotografa Igora Chmelu čeká nová profese. Rozhodl se pro režírování své filmové prvotiny, ve které se inspiroval svými zkušenostmi z domova důchodců. Během pandemie tam totiž pomáhal jako pečovatel, prozradil v pořadu Interview. Na svůj krátký snímek s názvem Barcarole chystá od středy crowdfundigovou kampaň, samotný film bude propojený i s divadelním představením, přiblížil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Do psaní scénáře se hvězda Partičky, Modrého kódu a První mise pustila během pandemie koronaviru. Zápletka má do určité míry vycházet z Chmelových vlastních zkušeností, když během lockdownu pečoval o seniory v domově důchodců.

„Důvodů bylo několik. S manželkou jsme podstoupili kurz Červeného kříže. Nehráli jsme a měl jsem čas. Pak to byla určitá zvědavost, jestli jsem toho schopný,“ přiblížil, proč se rozhodl vypomoci jako dobrovolník.

Hlavní hrdinkou Barcarole je mladá pečovatelka, která se musí postarat o lidi na sklonku života. Role se ujme Thálií oceněná herečka Denisa Barešová, ve snímku si zahrají také Jan Kačer, Lenka Vlasáková, Jan Dolanský, Matouš Ruml, David Prachař, Ladislav Hampl a Miluše Hradská.

„Protože je snímek krátký, nechci prozrazovat příběh, ale bude mít několik rovin. Hlavním záměrem je zamyšlení nad lidskou konečností. Vědomí lidské konečnosti je i určité poznání vlastní omezenosti. A každé poznání je akt, který by měl povznášet,“ popsal svou vizi v pořadu Interview.

„Otázku konečnosti života odsouváme mimo zorné pole, je to pochopitelné. Ale i pošetilé, stejně se tomu nevyhneme. Každého z nás to potká, společnost stárne. I mladí budou jednou staří,“ pokračoval Chmela a složil pečovatelům poklonu za jejich každodenní nasazení. „Pečovatelství je opravdu náročná práce,“ podotkl.

Název filmu, který vychází ze stejnojmenné folkové písně benátských gondoliérů, nevybral Chmela náhodou. Děj se sice neodehrává v turisticky populárním městě, italská lidová píseň nicméně zazní z úst herců. „Jeden stařík ji zazpívá – ne z druhého břehu řeky, ale druhého břehu života,“ prozradil na CNN Prima NEWS.

Film podpořil Státní fond kinematografie, realizace projektu je ale stále velmi nákladnou záležitostí. Proto se nad rámec finančního příspěvku rozhodl snímek dofinancovat skrze širší veřejnost. „Pořádáme kvůli tomu komerční sbírku na Donio Plus, která startuje shodou okolností zítra (ve středu). Budu rád, když nás fanoušci podpoří, budu přešťastný,“ zmínil český herec.

Coby spolumajitel Divadla Verze chce rovněž propojit chystaný film s divadelním představením a nabídnout divákům multimediální zážitek. Psaní scénářů ho baví, dodal ale, že stále má nejblíže k herecké profesi. Činorodost je podle něj zásadní.

„Když stále opakujete dokola jednu činnost, opakování je matkou nudy a nuda je matkou zla. Takže je dobré se smysluplně zaměstnat a něčemu se skutečně věnovat, aby se člověk nenudil. Protože jinak vymýšlí více blbostí než prospěšných věcí,“ rozvedl myšlenku Chmela.

Tagy: