reklama

Z herce režisérem. K filmu mě inspirovala péče o seniory během pandemie, prozradil Chmela

Filmového herce, komika, hudebníka a fotografa Igora Chmelu čeká nová profese. Rozhodl se pro režírování své filmové prvotiny, ve které se inspiroval svými zkušenostmi z domova důchodců. Během pandemie tam totiž pomáhal jako pečovatel, prozradil v pořadu Interview. Na svůj krátký snímek s názvem Barcarole chystá od středy crowdfundigovou kampaň, samotný film bude propojený i s divadelním představením, přiblížil ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Do psaní scénáře se hvězda Partičky, Modrého kódu a První mise pustila během pandemie koronaviru. Zápletka má do určité míry vycházet z Chmelových vlastních zkušeností, když během lockdownu pečoval o seniory v domově důchodců.

„Důvodů bylo několik. S manželkou jsme podstoupili kurz Červeného kříže. Nehráli jsme a měl jsem čas. Pak to byla určitá zvědavost, jestli jsem toho schopný,“ přiblížil, proč se rozhodl vypomoci jako dobrovolník.

Hlavní hrdinkou Barcarole je mladá pečovatelka, která se musí postarat o lidi na sklonku života. Role se ujme Thálií oceněná herečka Denisa Barešová, ve snímku si zahrají také Jan Kačer, Lenka Vlasáková, Jan Dolanský, Matouš Ruml, David Prachař, Ladislav Hampl a Miluše Hradská.

„Protože je snímek krátký, nechci prozrazovat příběh, ale bude mít několik rovin. Hlavním záměrem je zamyšlení nad lidskou konečností. Vědomí lidské konečnosti je i určité poznání vlastní omezenosti. A každé poznání je akt, který by měl povznášet,“ popsal svou vizi v pořadu Interview.

„Otázku konečnosti života odsouváme mimo zorné pole, je to pochopitelné. Ale i pošetilé, stejně se tomu nevyhneme. Každého z nás to potká, společnost stárne. I mladí budou jednou staří,“ pokračoval Chmela a složil pečovatelům poklonu za jejich každodenní nasazení. „Pečovatelství je opravdu náročná práce,“ podotkl.

Název filmu, který vychází ze stejnojmenné folkové písně benátských gondoliérů, nevybral Chmela náhodou. Děj se sice neodehrává v turisticky populárním městě, italská lidová píseň nicméně zazní z úst herců. „Jeden stařík ji zazpívá – ne z druhého břehu řeky, ale druhého břehu života,“ prozradil na CNN Prima NEWS.

Film podpořil Státní fond kinematografie, realizace projektu je ale stále velmi nákladnou záležitostí. Proto se nad rámec finančního příspěvku rozhodl snímek dofinancovat skrze širší veřejnost. „Pořádáme kvůli tomu komerční sbírku na Donio Plus, která startuje shodou okolností zítra (ve středu). Budu rád, když nás fanoušci podpoří, budu přešťastný,“ zmínil český herec.

Coby spolumajitel Divadla Verze chce rovněž propojit chystaný film s divadelním představením a nabídnout divákům multimediální zážitek. Psaní scénářů ho baví, dodal ale, že stále má nejblíže k herecké profesi. Činorodost je podle něj zásadní.

„Když stále opakujete dokola jednu činnost, opakování je matkou nudy a nuda je matkou zla. Takže je dobré se smysluplně zaměstnat a něčemu se skutečně věnovat, aby se člověk nenudil. Protože jinak vymýšlí více blbostí než prospěšných věcí,“ rozvedl myšlenku Chmela.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Sourozenci vjeli pod vlak, 15letý Daniel nepřežil. Rodiče se modlí za přežití dcery

Tragická nehoda na Frýdecko-Místecku si vyžádala život 15letého Daniela. Ten minulou neděli cestoval společně se svou starší sestrou Nikolou autem, když je na železničním přejezdu v obci Ropice srazil vlak. Sourozenci byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice. Zachránit chlapce se lékařům již nepodařilo. Jeho rodiče se teď rozhodli pro dobrý skutek a chlapcovi orgány poskytnou k dárcovství.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama