Jihlavou se proháněly zebry. Zvířata utekla ze zoo, jejich odchyt trval hodiny

Z jihlavské zoologické zahrady v pondělí dopoledne utekly tři zebry.

Z jihlavské zoo utekly zebry

Z jihlavské zoologické zahrady v pondělí dopoledne utekly tři zebry, odchytit se je na území města podařilo po několika hodinách. Zpátky do zoo byla zvířata převezená v přepravníku na koně, podle ředitele Jana Vašáka mají jen drobné oděrky. Útěk jim podle něj zřejmě umožnila lidská chyba. S hledáním a odchytem zeber pomáhali ošetřovatelům policisté.

Jedete autem a vedle vás si to s policejním doprovodem mašírují zebry. Nejedná se o filmový záběr, ale o pondělní skutečnou událost v Jihlavě. Pruhovaní útěkáři vyrazili za dobrodružstvím za brány zoo. Zvířata probíhala městem a proplétala se mezi auty na dálničním přivaděči. Desítky lidí měly co dělat, aby silná a divoká zvířata dostaly zpátky do výběhu. Hlavně samec se nechtěl vzdát bez boje.

„Asi o půl čtvrté šel hřebec a o půl třetí kobyla s hříbětem,“ řekl Vašák k návratu zeber. Hřebec se dostal k základní škole v ulici Demlova, další dvě zebry se pohybovaly v areálu Motorpalu. Ošetřovatelé se je snažili zklidnit sedativy, aby mohli plachá zvířata přepravit zpátky do zoo.

Zkrotit bouřlivého samce bylo náročné. I přes sedm injekcí měl stále síly na rozdávání a postaral se i o dramatické chvilky. I proto se ho podařilo dostat do přepravníku později než samici s hříbětem.

„Nějaká oděrka tam je, ale není to nic, s čím by si zvíře neporadilo,“ dodal Vašák ke zdravotnímu stavu zeber. Doplnil, že zebry jsou očkované proti tetanu. Ošetřovatelé je budou v ubikaci kontrolovat. Jiné škody kvůli útěku zvířat zřejmě nevznikly. Ven ze zoo se zebry nejspíš dostaly kvůli chybě zaměstnance, který nechal pootevřenou bránu.

Zoologická zahrada v Jihlavě je vyhledávaným výletním místem. V prvním letošním pololetí prošlo jejími branami téměř 150 tisíc lidí.

Tagy: