reklama

Za chladnokrevnou vraždu bývalého zaměstnavatele dostal muž 16 let vězení

Krajský soud v Plzni odsoudil na 16 let odnětí svobody ve věznici se zvýšenou ostrahou šestačtyřicetiletého nezaměstnaného Romana Vladaře z Klatovska. Muž koncem ledna letošního roku ubodal nožem v Klatovech čtyřiapadesátiletého majitele dopravní společnosti, která Vladaře před Vánocemi propustila. Obžalovaný se k činu doznal.

reklama

Odsouzený tvrdil, že původně chtěl zabít sebe a nedokáže vysvětlit, proč nakonec zasadil kuchyňským nožem čtyři bodné rády do zad a hrudníku svého bývalého zaměstnavatele. Čtvrtou ranou navíc mimo jiné přetnul plicní tepnu napadeného, kvůli čemuž na místě vykrvácel. Vladař se chtěl prý sám bodnout před očima bývalého šéfa tak, aby měl kvůli němu výčitky.

Na majitele si počkal před firmou

Vladařovi hrozilo za vraždu až dvacetileté vězení, přičemž státní zástupce pro něj požadoval trest kolem 14 až 15 let vězení. Vladař má zároveň zaplatit zdravotní pojišťovně náhradu škody asi 7 tisíc korun plus úroky a dalších 400 tisíc korun státu, který skrze ministerstvo spravedlnosti zaplatil manželce a ani ne čtyřletému synovi zavražděného muže nehmotnou újmu. Tři dospělí potomci odškodnění nepožadovali a odmítli Vladařovi odpustit, když jim psal omluvný dopis. Chtěli pro něj pouze co nejpřísnější trest.

K tématu

Vladař si měl 29. ledna ráno počkat na majitele firmy, který ho před Vánocemi propustil. Když se muž sehnul do zadních dveří auta, Vladař na něj bez varování zezadu zaútočil kuchyňským nožem. Před odchodem z domu napsal sousedům dopis, ať si z jeho bytu vezmou, co chtějí, protože už nebude nic potřebovat.

„Já sám to nedokážu vysvětlit, proč jsem to udělal, nedokážu to pochopit ani vysvětlit,“ uvedl u soudu. Motivem činu byla podle žalobce i skutečnost, že po propuštění z práce nemohl sehnat nové zaměstnání.

Verdikt zatím není pravomocný. Státní zástupce i odsouzený si nechali lhůtu na případné podání odvolání.

Vraždu vykonal před očima některých zaměstnanců

Roman Vladař ve firmě pracoval jako řidič asi rok a čtvrt, pak ho její majitel propustil. Firma jezdila převážně do Itálie, kde měl ovšem Vladař zákaz řízení. Výpověď nakonec po domluvě se synem majitele firmy změnili na rozvázání pracovního poměru dohodou, vypověděl dnes Vladař.

Celou událost viděli někteří ze zaměstnanců. Jeden ze svědků řekl, že se zpočátku domníval, že Vladař šéfa bije a chtěl ho zastavit. Když k mužům přiběhl, Vladař už ustupoval. Svědek ho srazil na zem a držel ho tam. Útočník ale sám řekl, že počká na policii. Podle svědka se Vladař v posledních měsících změnil a lidé se ho začali bát. I po propuštění do firmy občas docházel.

Další hlavní zprávy

Domácí

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Vláda z nás dělá voly, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“

Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

Zdraví

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Děti mohou z kojeneckých lahví polykat miliony mikroplastů denně, upozorňují vědci

Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová studie, kterou citoval zpravodajský server The Guardian. Mnoho z těchto částeček se z těla vyloučí na závěr trávicího procesu, soudí vědci. Ve výzkumu hodlají pokračovat, aby zjistili, kolik z takto přijatých mikroplastů se může dostat do krevního oběhu a dalších částí těla.

reklama
Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí
Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama