reklama

Po porodu je Anežka na vozíku, pojišťovna léčbu sedmkrát odmítla. Lidé poslali milion

Roztroušenou sklerózu Anežce diagnostikovali v roce 2012 a okamžitě nastoupila do péče RS Centra Fakultní nemocnice Olomouc. Už v únoru 2018 zažádali lékaři pojišťovnu VZP o lék Lemtrada poprvé. Tehdy, podle Anežčiny rodiny, pojišťovna úhradu zamítla s odůvodněním, že stav pacientky byl prý příliš dobrý a léčba za 1 250 000 korun se zdála nadbytečná. O dva roky a sedm zamítnutí pojišťovny později je už stav Anežky tak špatný, že se rodina rozhodla poprosit o pomoc veřejnost. A lidé slyší. Za úterní odpoledne transparentní účet vyskočil skoro na milion.

reklama

Anežčin stav se prudce horší, a tak –⁠ ačkoli má lék Lemtrada i značné vedlejší účinky –⁠  rodina k němu upírá prakticky poslední naděje. Anežka se už musela přestěhovat k rodičům. Potřebuje stálou asistenci.

„Po porodu syna Vašíka, v únoru 2019, se stav Anežky, učitelky v mateřské škole, začal rapidně zhoršovat. Tehdy lékaři zkusili nasadit jiný lék, a to Tysabri. Následně lékaři léčbu zastavili, Anežčin organismus léčbu špatně snášel. Lékaři tedy odesílali na VZP další žádost o Lemtradu. K září 2020 pojišťovna jediný možný lék zamítla už sedmkrát,“ píše rodina na webových stránkách, které popisují celý příběh a boj za lék.

Mladou maminku už nemoc proměnila z krásné soběstačné ženy na pacientku na vozíku, která potřebuje pomoc druhých. O syna Vašíka se stará rodina. „Vašík už chodí, Anežka ale neudělá jediný krok. Vašík mluvit začíná, Anežka přestává,“ popisuje zoufalý manžel a tatínek Pavel Táborský.

Transparentní účet otevřela pod svou správou Charita teprve včera a dnes k večeru se lidé složili na Anežku už téměř milionem korun. Na obrovskou dobrotu lidí upozornil na Twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Skoro milion se vybral během pouhých zhruba dvou hodin.

„Dramaticky hůř mluví a bez pomoci se ani nenají. Už nemůžeme dál čekat, že se o Anežku postará její pojišťovna. Proto jsme založili veřejnou sbírku a moc prosíme o příspěvek. Na lék Lemtrada potřebujeme 1 250 000 korun. Transparentní účet spravuje Charita, která je s rodinou v kontaktu,“ potvrzují dále blízcí na webu a dodávají, že viníka Anežčiny situace bude hledat soud.

„Nevíme, jestli je chyba na straně lékařů, kteří nedovedou vyplnit žádost o lék tak, jak pojišťovna potřebuje. Přikláníme se spíš k tomu, že je to pojišťovna VZP, kdo hledá jakékoliv kličky, ve snaze vyhnout se placení nákladného léku. Viníka ať najde spravedlivý soud. Celou situaci už řešíme s právníky a budeme postupovat soudní cestou,“ uvádí rodina Anežky s tím, že ale nelze počkat na rozsudek.

„Anežce běží čas a každým týdnem i dnem se její stav zásadně zhoršuje. Nemáme čas čekat. Lék potřebuje co nejdříve,“ uzavírá rodina.

Vyjádření VZP k celé věci CNN Prima NEWS zjišťuje, zatím na naše žádosti pojišťovna nereagovala.

Tagy:
charita pomoc sbírka rostroušená skleróza VZP pacientka

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama