reklama

Podvod za 100 milionů. Kvůli nezdaněnému tabáku zadržela policie trojici mužů

Policie obvinila dva Poláky a jednoho Čecha z krácení daní z tabákových výrobků o zhruba 100 milionů korun. Všichni tři obvinění jsou ve vazbě, v případě prokázání viny jim hrozí až desetileté vězení. V úterý o tom Informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

reklama

Kriminalisté tvrdí, že trojice mužů v Česku od počátku roku 2018 obchodovala s nezdaněným tabákem určeným pro výrobu cigaret. Na české území měla trojice dovézt přes 43 tun tabáku, přičemž zatajila povinnost ohledně spotřební daně. Mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková v tiskové zprávě dodala, že tabák sloužil k přímému prodeji českým odběratelům, kteří si zboží objednávali na e-shopu nebo přes SMS.

„Při zadržení jedné z obviněných osob bylo nalezeno v prostoru motorového vozidla, jež dotyčná osoba užívala, 83 zásilek řezaného tabáku vážící více než 210 kg,“ uvedl Ibehej. Na videu, které zveřejnili celníci, s datem 26. února, je při zásahu vidět šedá dodávka s vyobrazením kurýra se zásilkami. Nákladový prostor má zcela zaplněný kartonovými krabicemi.

Dalšího obviněného policisté podle Ibeheje zadrželi při výběru peněz z bankomatu. Našli u něj přes 100 tisíc korun v hotovosti a také množství platebních karet, které byly vydané na jména různých lidí polské státní příslušnosti. Kaňková k tomu napsala, že k zadržení dvou lidí došlo přímo při obchodní transakci, a to na Liberecku. Zásahu se zúčastnila i speciální složka celní správy – Skupina operativního nasazení.

Případ s krycím názvem POST

„Dosud bylo kriminalisty zajištěno asi 840 tisíc korun, ale lze reálně předpokládat, že objem zajištěných prostředků bude vyšší,“ sdělil Ibehej. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

„Kriminalisté NCOZ by chtěli upozornit občany, že pokud tabákové výrobky nakupují od anonymního dodavatele, riskují tím nejen své zdraví, ale v případě distribuce tabáku dalším osobám se vystavují i nebezpečí stíhání za správní delikt, případně trestný čin,“ doplnil mluvčí.

Případ s krycím názvem POST prověřovali od roku 2018 celníci z odboru pátrání v Hradci Králové, kteří letos v únoru navrhli zahájení trestního stíhání. Na případu spolupracoval také Finanční analytický útvar a polská strana.

Tagy:
Policie ČR tabák celní správa daně krácení daně Královéhradecký kraj zdanění tabáku tabákové výrobky

Hlavní zprávy

Vlakem na letiště v roce 2029? Stavět se má za rok. Otázkou je, co bude po volbách
Doprava

Vlakem na letiště v roce 2029? Stavět se má za rok. Otázkou je, co bude po volbách

Nedostatečné propojení Letiště Václava Havla a centra Prahy dlouhodobě trápí nejen obyvatele hlavního města. V posledních letech se začalo na modernizaci železniční tratě směrem na letiště pracovat a další úseky se začnou stavět v příštích letech. Celá rychlodráha z Masarykova nádraží do Kladna s odbočkou na letiště by měla být hotova v roce 2029. Otázkou zůstává, nakolik šlo jen o předvolební sliby. Stavbu totiž bude provázet řada problémů.

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib
Historie

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib

Už je to holt taková domácí tradice, skutečný zdravotní stav československých i českých prezidentů se většinou před veřejností tajil a stále tají. „Prezidenta Masaryka už při volbě z 24. května 1934 notně opouštěly síly. Ale málokdo věděl, že ho měsíc před prezidentskou volbou postihla mozková příhoda,“ připomíná Marie Ryantová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Kůrovce v Čechách likviduje i chladné počasí. Lesníci chystají obnovu zničených cest

Kůrovcová kalamita, která v českých lesích naplno vypukla v roce 2018, je za svým vrcholem a ustupuje. Na Moravě již odezněla a pod kontrolu ji lesníci dostávají i na Vysočině. K útlumu kůrovcové kalamity, která je největší v historii Česka, kromě intenzivních těžeb napadeného dřeva a dalších obranných opatření přispělo i letošní velmi chladné a deštivé jaro.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Rekordní nárůst od května. Za pátek v Česku přibylo téměř 1800 případů covidu

V pátek v Česku přibylo dalších 1 781 potvrzených případů koronaviru – nejvíce za jeden den od začátku května a o 764 více než před týdnem. V nemocnicích bylo s covidem 459 lidí, což je oproti předchozímu dni sice o něco méně, ale oproti minulému týdnu to znamená nárůst o 121 hospitalizovaných. Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo, uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo z 1,33 na 1,45.

Pražský magistrát šetří provozní výdaje. Propouští sedm procent svých zaměstnanců

Pražský magistrát bude mít od 1. listopadu méně zaměstnanců. V letošním roce jde o snížení o sedm procent, konkrétně o zhruba 88 takzvaných systematizovaných míst na přibližně 2 248. Na odstupném zaplatí město asi 12,5 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají městští radní. Úřad lidem již v uplynulých měsících rozdával výpovědi. Další propouštění přijde v příštím roce.

Odměny za pomoc po tornádu: 70 milionů pro zasahující hasiče, vojáky a policisty

Na platy hasičů, vojáků a policistů, kteří v červnu zasahovali v obcích zasažených tornádem v Jihomoravském kraji, má jít zhruba 70 milionů korun. Vyplývá to z návrhu, který v pondělí projedná vláda. Další peníze pošle ministerstvo vnitra sborům na provozní náklady či na nahrazení škody na majetku. Celkem náklady pro všechny složky včetně Správy státních hmotných rezerv a dobrovolné hasiče přesáhnou sto milionů korun.

Porovnávat piloty formule a rallye? Absurdní, žasnou fanoušci nad chystanou revolucí

Poměrně kuriózní koncept se rodí v hlavách představitelů Mezinárodní automobilové federace (FIA). Tenisový žebříček zná asi každý sportovní fanoušek. Hráči jsou podle výkonů – získaných bodů – za uplynulý rok seřazeni a ti nejlepší usilují o post světové jedničky. A takovýto „ranking“ by se měl brzy zrodit také v motorsportu napříč různými disciplínami – rallye, formule 1, formule E a tak dále.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

reklama