Žádné divadlo a restaurace. Dokončené očkování nebude statisícům Čechů stačit

Byli jste na očkování loni na jaře, ale na posilovací dávku už jste nešli? Tak zbystřete, protože od února se nemusíte dostat třeba do restaurace nebo divadla. Takový problém se podle ministerstva zdravotnictví týká 120 tisíc lidí.

Marcel Huml šel na očkování už v březnu, a to i přesto, že se registrace očkování pro jeho věkovou skupinu otevřela až v květnu. „Když jsem tam tenkrát byl, tak mi sestřička v ordinaci řekla, že má ještě pět dávek, protože lidi nepřišli, a tak zda mi jí může dát. Tak jsem kývnul, ať mi to píchne, protože z toho jiná cesta není,“ popisuje Huml.

Dokončené očkování měl v květnu. Podle svých slov očekával, že udělal takzvanou „tečku za koronavirem“. I proto odmítl jít na třetí dávku. „Pak se začalo říkat, že bude třetí, čtvrtá, pátá dávka. To jsem si začal říkal, že se budeme očkovat do nekonečna,“ líčí.

Tečka zčervená

Lidé se dvěma dávkami mohou bezinfekčnost prokazovat certifikátem jen devět měsíců od data, kdy ukončili očkování. 1. února tedy Marcelu Humlovi aplikace Tečka zčervená. Bude to pro něj znamenat, že se nedostane třeba do restaurace.

„Štve mě to neskutečně. Sám mám restauraci, moji zaměstnanci nejsou očkovaní, a pak když si chtějí jít o víkendu do restaurace sednout, tak nemůžou, i přesto, že tam pět dní obsluhovali jako neočkovaní,“ říká dál Huml.

Platnost certifikátu skončí celkově 120 tisícům lidem, kteří byli před 7. květnem na druhé dávce. „Dlužno dodat, že naše očkovací kapacita je právě 100 tisíc osob, to znamená, že pokud se rozhodnou si doplnit právě tu třetí dávku, tak jsme schopni je odbavit velmi rychle,“ míní náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Podle ministerstva se takový problém týká lidí, kteří měli možnost se očkovat mezi prvními na jaře loňského roku. Tedy starší lidé nebo třeba učitelé a zdravotníci. Mezi sestrami ještě nedostalo posilující dávku 29 tisíc z nich. „Důvodem, že ji nemají, je velmi často to, že se nakazili covidem,“ říká Martina Šochmanová z České asociace sester.

Třeba v Německu se už lidé bez třetí dávky do restaurace nepodívají. Stejnou cestou by šli i někteří čeští odborníci. „Lidé s třetí dávkou by měli být zvýhodněni,“ myslí si prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Osobně si myslím, že tohle není nutné, ale je to spíš politická otázka,“ dodává virolog Jiří Černý. Třetí dávku už v Česku dostalo přes tři a půl milionu lidí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

21:32

Rusko vyslechne ukrajinské vojáky evakuované z Azovstalu v trestních věcech

21:17

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.