Ještě před rokem všichni považovali Austrálii za premianta v boji s covidem, systém nekonečných lockdownů a omezení už ale s příchodem omikronu nestačí a země se propadá do krize. Lidé se nemají kde testovat a kvůli vysokému počtu nakažených vázne logistika. Cenu zlata má například naporcované kuře.
Austrálie čelí kritice ze všech stran. Mnozí ji viní, že se během pandemie proměnila v autoritářský stát a poukazují na karanténní centra či přísné tresty za porušování koronavirových opatření. Občané teď vládu navíc kritizují, že se nepřipravila na vlnu varianty omikron, i když na to měla dostatek času. V Austrálii se za poslední tři týdny nakazilo téměř 1,5 milionu lidí.
Podle americká stanice CNN Austrálie včas neobjednala dostatek samotestů a nemá ani dostatečně kapacity pro PCR testy. Lékárníkům v zemi volají v průměru čtyři lidé za minutu s otázkou, zda mají na skladě ještě nějaké samotesty, jenže ty už prakticky není možné sehnat. Poslední se přeprodávají na sociálních sítích. Policie dokonce pohrozila vězením těm, kdo by nabízeli samotest za výrazně vyšší cenu, než za jakou se běžně prodává.
Vysoký počet nakažených a dlouhé izolace mají vliv také na zásobování. Trpí hlavně supermarkety, kam nemá kdo pravidelně dovážet zboží. Australská federace kuřecího masa například pro CNN uvedla, že zhruba polovina všech zaměstnanců, kteří se podílejí na zpracovávání masa, skončila v karanténě. Zbylí pracovníci nemají čas kuře porcovat a do obchodů je distribuují vcelku.
Austrálie patří vedle Číny k zemím, kde vlády zavedly dlouhé a přísné lockdowny. Nejvíce se to týkalo města Melbourne, které muselo mezi březnem 2020 a říjnem loňského roku pod zámek hned šestkrát. Celkem museli lidé žít v omezení 262 dní.
Země v Indickém oceánu nadále pokračuje také v přísných cestovních podmínkách. Do Austrálie se dostanou jen plně očkovaní, což dokládá i v posledních dnech propíraná kauza srbského tenisty Novaka Djokoviče, který musel nedobrovolně opustit Australian Open ještě před jeho zahájením.