Česko řeší konec opatření: Už je čas, myslí si Hostomský. Další experti jsou proti

Nejpozději na začátku příštího týdne by měl podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) přijít vrchol omikronové vlny, a pomalu se začíná mluvit o rozvolňování restrikcí. Odborníci se ale v názorech na rušení opatření liší a někteří by byli více než opatrní.

Zkraje týdne desítky tisíc nakažených denně, na konci týdne vrchol a pak postupný pokles a konec nákazy omikronem. Takový scénář vidí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Část odborníků už by proto ráda plánovala rozvolnění opatření.

„Myslím, že rozvolňovat můžete už teď. Lidi vědí, co mají dělat. Ti, kteří jsou v rizikových skupinách, by si skutečně měli dojít pro třetí dávku, pokud tak již neučinili. Dobrá zpráva je, že nás to zocelí,“ myslí si o omikronu biochemik Zdeněk Hostomský.

Někteří odborníci si ale vývojem epidemie nejsou úplně jistí a s rušením opatření by rozhodně ještě počkali. „Na rozvolňování bychom si měli počkat, až se ocitneme za vrcholem vlny. Až skutečně uvidíme, že čísla nakažených, které budeme každý den pozorovat, skutečně klesají. I Velká Británie k rozvolnění přistoupila až čtrnáct dní od vrcholu omikronové vlny,“ zdůraznil virolog Jiří Černý.

Stejného názoru je i šéf České lékařské komory Milan Kubek. „Hovořit o rozvolňování v momentě, kdy epidemie eskaluje, je úplně mimo mísu. Obávám se, že nás epidemie bude přecházet delší dobu. V Británii trvala přibližně šest týdnů,“ doplnil.

Obdobně se vyjádřil i biochemik a molekulární biolog Libor Grubhoffer. „Zabývat se otázkou rozvolnění teď, před nástupem vrcholu omikronu, je rozhodně naprosto nereálná záležitost. Měli bychom se soustředit na to, abychom s veškerou opatrností a důsledností dodržování opatření prošli bez ztráty kytičky pandemickou vlnou,“ vybízel.

Ministr zdravotnictví by chtěl jakousi společnou evropskou strategii ohledně opatření. Už teď navíc mluví o podzimní posilující dávce očkování proti covidu.

„Virus nezmizí, bude stále nebezpečný. Pravděpodobně bude nutná před podzimní vlnou další posilující dávka. Chtěl bych, aby byla jednotná pravidla v celé Evropě, nejen v České republice,“ podotkl Válek. A třeba podle epidemiologa Romana Prymuly bychom díky získané imunitě mohli mít na delší dobu od covidu klid. Na úplný konec viru SARS-COV-2 to ale nevidí.

„Spoléháme na to, že teď zde máme ‚mírnější‘ variantu, která velmi rychle probíhá populací. Je přirozenou vlastností viru mutovat, může se tady skutečně vyskytnout mutace, která by byla závažnější,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:54

Ruské síly útočily na Severodoněck

08:44

Ve válce na Ukrajině zemřelo 232 dětí

08:33

Pražské centrum pro uprchlíky za sobotu odbavilo 177 Ukrajinců

08:16

Polský prezident navštívil Ukrajinu

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Německo přitápí pod inflačním kotlem. Výrobní ceny vylétly nejvíce od druhé světové války

Ceny průmyslových výrobců v Německu stouply v dubnu v meziročním srovnání o 33,5 %. Inflace cen v produkčním řetězci tak oproti březnu dále zrychlila. Nejvíce k ní přispívají ceny energií, které byly vyšší o více než 87 % než před rokem. Vyplývá to z aktuálních údajů Spolkového statistického úřadu. Německá spotřebitelská inflace se zatím drží relativně nízko. Vývoj průmyslových cen ale věští, že zboží v obchodech bude zdražovat rychleji.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.