Vězení za pár banálních veršů. Básník rozčílil Putinovu justiční mašinerii, hrozí mu tvrdý trest

Až sedm let za mřížemi hrozí ruskému básníkovi Arťomovi Kamardinovi, kterého ve čtvrtek vyšetřovatelé obvinili z podněcování nenávisti proti sociální skupině účastníků bojových operací na východě Ukrajiny a také z vyzývání k činnosti zaměřené proti bezpečnosti státu. Oznámil to advokát a ochránce lidských práv Pavel Čikov.

Kamardin se stal prvním obviněným podle nového paragrafu o bezpečnosti státu, který byl do ruského trestního zákona zaveden loni v červenci spolu s novými definicemi špionáže, vlastizrady a spolupráce s cizinci.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: CNN: V pasti mezi Západem a Východem. Stane se z rozbouřené Gruzie druhá Ukrajina?

Kamardin je stíhán za své protiválečné verše, které recitoval loni v září v Moskvě u pomníku básníka Vladimira Majakovského na protest proti mobilizaci, kterou vyhlásil prezident Vladimir Putin k doplnění jednotek prořídlých ve válce proti Ukrajině.

Vyhněte se mobilizaci

Ve verších tehdy nabádal „dodržovat pravidla“ během mobilizace a konkrétně radil nepřebírat předvolání na vojenské správy, nepodepisovat převzetí dokumentů a na vojenské správy se nedostavit. Další dva spoluobvinění nahlas opakovali Kamardinovy verše, citoval Čikov z obvinění.

Básník je od konce září ve vyšetřovací vazbě. Uvalení vazby předcházela domovní prohlídka, po které Kamardin podle ošetřujícího lékaře skončil s otřesem mozku, poraněním hlavy a hrudníku a četnými oděrkami v obličeji, psal tenkrát list Kommersant. Opoziční moskevští zastupitelé se domáhali vyšetřování a postihu policistů, kteří během prohlídky podezřelého a jeho společníky zbili.

Tagy: