Poslední šance pro neplatiče. Firmy odstřihávají dlužníky od dodávek elektřiny

Pražská energetika pokračuje v odpojování klientů, kteří včas neodešli z režimu dodavatele poslední instance (DPI) a současně nekomunikují a za odběr elektřiny neplatí.

Odpojení zákazníků DPI

Dalších padesát odběratelů je bez elektřiny. Pražská energetika pokračuje v odpojování klientů, kteří včas neodešli z režimu dodavatele poslední instance (DPI) a současně nekomunikují a za odběr elektřiny neplatí.

Patnáct minut. Zhruba tak dlouho trvá odstřižení jednoho zákazníka od dodávek elektřiny. Prahu už od pátku brázdí dvojice techniků Pražské energetiky (PE). Denně zvládnou technici Pražské energetiky odpojit 50 zákazníků. V první fázi zbývá odpojit ještě 80 odběrných míst. Pak ale přijdou na řadu další.

První zastávkou techniků je provozovna na Žižkově. Na místě nikdo není. Odpojení jde rychle. „Nejhorší na tom je se dostávat do domů, konkrétně těch bytových, abychom se určitým způsobem dozvonili. Občas jsou zákazníci nepříjemní,“ přiblížil vedoucí oddělené montáže Jan Smetana.

Druhá štace: byt na Žižkově. Na zvonění nikdo nereaguje, byt je podle všeho prázdný. Odstřižení od elektřiny je ale vždycky až tou poslední možností. „Není to tak, že bychom přišli někoho odpojit bez jakékoliv výstrahy. Vynaložili jsme veškeré úsilí, abychom lidi opakovaně kontaktovali, to znamená telefony, dopisy, maily, esemesky,“ přiblížil mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka.

Najděte si nového dodavatele

Třetí zastávkou byla restaurace v centru Prahy. I v tomto případě šlo o neplatiče, který měl už dávno od dodavatele poslední instance odejít. Po odpojení se nicméně objevil někdo z personálu. „Nemáte smlouvu. Byl jste u dodavatele, který skončil,“ podotkl pracovník PE. Muž odpověděl, že byl u Bohemia Energy. „A po 14. dubnu jsou tito zákazníci v režimu neoprávněného odběru,“ doplnil pracovník.

Tento zákazník ale už odpoledne uzavřel novou smlouvu a dodávky elektřiny mu obnoví. Ostatní dodavatelé zatím s odpojováním spíš vyčkávají. ČEZ zákazníkům bez smlouvy dává posledních pár dní, aby si našli nového dodavatele. „V případě, že to ti zákazníci neudělají, tak ta distribuce by je začala odpojovat řekněme v polovině května,“ dodal mluvčí Skupiny ČEZ Roman Gazdík. Tato společnost má stále ještě zhruba 1 400 zákazníků v režimu DPI.

Tagy:
ČEZ elektřina energie Žižkov Karel Hanzelka Praha Pražská energetika Bohemia Energy dodavatel poslední instance Jan Smetana