reklama

Čech schvaloval teroristický útok na muslimy. Hrozí mu patnáct let vězení

Plzeňský krajský soud začal v úterý projednávat případ dvaatřicetiletého muže ze Sokolovska, který minulý rok v březnu na svém facebookovém profilu sdílel s pochvalným komentářem článek o teroristickém útoku na Novém Zélandu. Muž je obžalovaný ze schvalování a propagace teroristického činu a hrozí mu až patnáctiletý trest.

reklama

Obžalovaný muž na sociální síti sdílel článek z jednoho ze zpravodajských serverů s titulkem: „Islámské země viní z útoku na Zélandu rostoucí islamofobii a rasismus“. Týkal se teroristického činu, při kterém Brenton Harrison Tarrant zastřelil loni v březnu na Novém Zélandu 51 muslimů. Muž pod článek do komentáře napsal: „Za mě určitě pěkně odvedená práce.“

Původně se hájil tím, že tím myslel policejní zásah, při němž se podařilo dopadnout útočníka. U soudu ale svoji výpověď změnil a řekl, že komentář napsal v afektu a v reakci na další z teroristických činů. Při něm naopak zaútočili muslimští teroristé v roce 2015 ve Francii.

Obžalovaný muž na otázky, proč psal nenávistné komentáře a zda svého činu lituje, nereagoval. Později však vypověděl, že svého jednání lituje. Hlavní líčení v Plzni bylo nakonec přerušeno a pokračovat by mělo závěrečnými řečmi ve středu 8. července, kdy by měl také padnout rozsudek.

Podle státního zástupce Martina Bílého se každá trestná činnost vyhledává. „Je jedno, jestli je na internetu, nebo v psané podobě,“ dodal Bílý.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě
Domácí

Živě
ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě

Česko si připomíná výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Konají se tradiční akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů. Jména vyznamenaných se ale veřejnost dozví, Pražský hrad seznam večer zveřejní na svém webu.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

V Česku se potvrdila ptačí chřipka přenosná na člověka. Veterináři vybijí 5000 ptáků

Aktualizováno

Po měsíci se v ČR znovu potvrdila ptačí chřipka. V letošním 40. ohnisku v Rohozné u Jihlavy na Vysočině je 5 000 kusů drůbeže, hlavně hus, veterináři je vybijí. Oznámil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde podle něj o nízce patogenní chřipku subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka. Před měsícem šlo v Trhových Dušníkách na Příbramsku o vysoce patogenní typ choroby.

Máte pevnou cenu, přesto vám chce dodavatel energii zdražit? Kývnout na to nemusíte

Téma: Rádce

Prudce zdražující elektřina a plyn přiměly některé dodavatele k neobvyklému kroku. Přestože si jejich zákazníci cenu zafixovali na několik let, dostávají dopis s oznámením, že budou za energie platit více. Lidé tak často nevědí, jak mají na informaci reagovat a jaká jsou jejich práva. V takovém případě je totiž možné od smlouvy bez sankce odstoupit a přejít k jinému vybranému dodavateli. Někteří ale nové klienty nepřijímají.

Byla dlouholetou milenkou Masaryka. Sám prezident popsal jejich intimní sblížení

Prvního prezidenta československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka si často představíme jako staršího pána sedícího za pracovním stolem, případně na koni. Že by mohl takový člověk jako Masaryk i v pokročilém věku udržovat milenecký vztah, se zdá být nepravděpodobné. Opak je ale pravdou. Prezident několik let udržoval intimní vztah se spisovatelkou, publicistkou a veřejnou aktivistkou Oldrou Sedlmayerovou.

reklama

Domácí zpravodajství

Hospitalizovaných s covidem je nejvíce od května. Zájem o očkování dramaticky roste

Aktualizováno

Laboratoře v Česku za středu odhalily 5 824 případů koronaviru, zhruba o 2 500 více než před týdnem. V nemocnicích je s covidem téměř 1 300 pacientů, což je nejvíce od 17. května. Počet hospitalizovaných v těžkém stavu ale mírně klesl na 167. Za posledních sedm dní připadá v Česku na 100 tisíc obyvatel 270 nakažených, takzvané incidenční číslo tak od středy vzrostlo o 24. Očkování za jediný den podstoupilo skoro 40 tisíc lidí, což je nejvíce od 24. srpna.

Přál bych si povinné očkování. V podmínkách naší společnosti ale není možné, říká virolog

Povinné očkování proti koronaviru? S jeho zavedením by souhlasil virolog Libor Grubhoffer. Zároveň si ale myslí, že to v podmínkách české společnosti není možné. Řekl to ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj by lepší proočkovanosti pomohlo, kdyby se do osvěty zapojilo více lékařů. Po podpoře vakcinace volá i imunolog Zdeněk Hel.

reklama