Za sobotu přibylo 42 nakažených koronavirem. Testovalo se méně Čechů

Nakažených koronavirem v sobotu v Česku přibylo 42, v předchozích dvou dnech to bylo více než 100 nových případů za den. Denní přírůstek se tak opět vrátil na úroveň z minulého týdne. Testů ale bylo málo, laboratoře jich provedly 1 543, v týdnu však minimálně dvakrát tolik.

Aktuálně se s nemocí COVID-19 léčí 2 635 lidí. Celkový počet potvrzených případů od začátku epidemie je 10 448, vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k nedělním 9:00 hod.

Poměr nakažených k počtu testovaných klesl na 2,72 procenta, v pátek činil podle revidovaných údajů ministerstva 3,76 procenta. O víkendu ale bývají počty testovaných nižší než ve všedních dnech. U většiny pacientů má nemoc mírný průběh. V nemocnicích je nyní 136 pacientů, v těžkém stavu je devět z nich. Zemřelých s nemocí COVID-19 je 336.

Od začátku června se denní přírůstky nakažených pohybovaly kolem padesátky. Ve čtvrtek a pátek ale skokově vzrostly na 118 a 128. Rychlejší nárůst nemocných epidemiologové odůvodnili lokálními ohnisky. Vedle Prahy jsou dvě ohniska například v Moravskoslezském kraji. Jedno souvisí se zařízením sociální péče na Frýdecko-Místecku a druhé s uhelným Dolem Darkov na Karvinsku. Nově hygienici odhalili ohnisko nákazy u výrobce plastových dílů pro automobilový průmysl v Libereckém kraji, nakazila se tam desítka lidí, dalších zhruba 80 má firma v karanténě.

V Praze jsou nové případy koronaviru v každé městské části. Pověřená hlavní hygienička Jarmila Rážová v týdnu uvedla, že nákaza se ve městě šíří v komunitě, ale jsou i lokální ohniska s desítkami nakažených. Například jedno z nich je spojeno se stavbou v Praze.

Tagy: