reklama

V Česku jsou statisíce dárců krve. Bylo by však potřeba ještě víc

Asi 230 tisíc pravidelných dárců krve eviduje Český červený kříž. I to je ale málo. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by jich bylo potřeba asi o 150 tisíc více. Podle lékařů není důvod, aby dárců nyní v době koronakrize ubývalo. Nákaza se totiž krví nepřenáší a lidé, kteří míří na odběry, nemusí proto podstupovat testy na COVID-19.

reklama

Každoroční obava lékařů před prázdninami ale je, že řada pravidelných dárců po návratu dočasně vypadne ze seznamu.

„Pokud člověk navštíví malarickou oblast nebo i středozemní oblast, tak může být na měsíc, případně u malárie na šest měsíců, vyřazen z dárcovství,“ řekl pro CNN Prima NEWS primář transfúzního oddělení pražské Thomayerovy nemocnice Petr Turek.

Thomayerova nemocnice eviduje asi 12 tisíc pravidelných dárců, krví zásobuje i sousední Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Ideálně by ale na oddělení potřebovali o tři tisíce pravidelných dárců víc. „Kdyby přišla nějaká epidemie, ale může to být třeba chřipková epidemie, může nastat nedostatek,“ dodal primář Turek.

K tématu

Ve Zlíně se situace zlepšuje

Po březnovém a dubnovém výpadku počet dárců krve v květnu strmě narostl v případě Zlína. Do zlínské nemocnice jich dorazilo téměř 1 300. To je přibližně o 300 víc než ve stejném měsíci vloni.

„Teď momentálně zásoby máme, ale čeká nás období prázdnin, takže jsme za zásoby rádi a určitě budou potřeba. Nejvíce potřebujeme samozřejmě skupiny, které jsou nejvíce zastoupené v populaci, a to jsou krevní skupina 0 a A,“ uvedla pro CNN Prima NEWS primářka hematologicko-transfúzního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Jana Pelková.

K tématu

Kdo chce darovat krev, musí být starší 18 let, hranicí je 60 let. Musí být zdravý a nesmí být pod vlivem žádných návykových látek.

Další hlavní zprávy

Velká Británie

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu

Strany usilující o nezávislost Skotska získaly ve volbách většinu křesel v místním parlamentu, což jim dává prostor k prosazení referenda o vystoupení ze Spojeného království. Volby už počtvrté za sebou vyhrála Skotská národní strana (SNP), jejíž šéfka a skotská premiérka Nicola Sturgeonová označila toto vítězství za historické, byť strana sama většinu nezískala. Sturgeonová také potvrdila, že je odhodlána referendum prosadit, a to i přes odpor britského premiéra Borise Johnsona.

Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
Exploze u školy v Kábulu: Nejméně 55 mrtvých, mezi oběťmi jsou hlavně studenti
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama