Nedostatek dárců krve
Asi 230 tisíc pravidelných dárců krve eviduje Český červený kříž. I to je ale málo. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by jich bylo potřeba asi o 150 tisíc více. Podle lékařů není důvod, aby dárců nyní v době koronakrize ubývalo. Nákaza se totiž krví nepřenáší a lidé, kteří míří na odběry, nemusí proto podstupovat testy na COVID-19.
Každoroční obava lékařů před prázdninami ale je, že řada pravidelných dárců po návratu dočasně vypadne ze seznamu.
„Pokud člověk navštíví malarickou oblast nebo i středozemní oblast, tak může být na měsíc, případně u malárie na šest měsíců, vyřazen z dárcovství,“ řekl pro CNN Prima NEWS primář transfúzního oddělení pražské Thomayerovy nemocnice Petr Turek.
Thomayerova nemocnice eviduje asi 12 tisíc pravidelných dárců, krví zásobuje i sousední Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Ideálně by ale na oddělení potřebovali o tři tisíce pravidelných dárců víc. „Kdyby přišla nějaká epidemie, ale může to být třeba chřipková epidemie, může nastat nedostatek,“ dodal primář Turek.
Ve Zlíně se situace zlepšuje
Po březnovém a dubnovém výpadku počet dárců krve v květnu strmě narostl v případě Zlína. Do zlínské nemocnice jich dorazilo téměř 1 300. To je přibližně o 300 víc než ve stejném měsíci vloni.
„Teď momentálně zásoby máme, ale čeká nás období prázdnin, takže jsme za zásoby rádi a určitě budou potřeba. Nejvíce potřebujeme samozřejmě skupiny, které jsou nejvíce zastoupené v populaci, a to jsou krevní skupina 0 a A,“ uvedla pro CNN Prima NEWS primářka hematologicko-transfúzního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Jana Pelková.
Kdo chce darovat krev, musí být starší 18 let, hranicí je 60 let. Musí být zdravý a nesmí být pod vlivem žádných návykových látek.