reklama

V Česku jsou statisíce dárců krve. Bylo by však potřeba ještě víc

Asi 230 tisíc pravidelných dárců krve eviduje Český červený kříž. I to je ale málo. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by jich bylo potřeba asi o 150 tisíc více. Podle lékařů není důvod, aby dárců nyní v době koronakrize ubývalo. Nákaza se totiž krví nepřenáší a lidé, kteří míří na odběry, nemusí proto podstupovat testy na COVID-19.

reklama

Každoroční obava lékařů před prázdninami ale je, že řada pravidelných dárců po návratu dočasně vypadne ze seznamu.

„Pokud člověk navštíví malarickou oblast nebo i středozemní oblast, tak může být na měsíc, případně u malárie na šest měsíců, vyřazen z dárcovství,“ řekl pro CNN Prima NEWS primář transfúzního oddělení pražské Thomayerovy nemocnice Petr Turek.

Thomayerova nemocnice eviduje asi 12 tisíc pravidelných dárců, krví zásobuje i sousední Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Ideálně by ale na oddělení potřebovali o tři tisíce pravidelných dárců víc. „Kdyby přišla nějaká epidemie, ale může to být třeba chřipková epidemie, může nastat nedostatek,“ dodal primář Turek.

K tématu

Ve Zlíně se situace zlepšuje

Po březnovém a dubnovém výpadku počet dárců krve v květnu strmě narostl v případě Zlína. Do zlínské nemocnice jich dorazilo téměř 1 300. To je přibližně o 300 víc než ve stejném měsíci vloni.

„Teď momentálně zásoby máme, ale čeká nás období prázdnin, takže jsme za zásoby rádi a určitě budou potřeba. Nejvíce potřebujeme samozřejmě skupiny, které jsou nejvíce zastoupené v populaci, a to jsou krevní skupina 0 a A,“ uvedla pro CNN Prima NEWS primářka hematologicko-transfúzního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Jana Pelková.

K tématu

Kdo chce darovat krev, musí být starší 18 let, hranicí je 60 let. Musí být zdravý a nesmí být pod vlivem žádných návykových látek.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Povinné respirátory v Česku stále ve hře. K dostání by mohly být i v obchodech

Povinné respirátory v Česku stále ve hře. K dostání by mohly být i v obchodech

Respirátor byste si nově mohli koupit i v obchodech, právě o takové variantě uvažuje česká vláda. Důvodem je příchod nové horší mutace koronaviru, která se vyznačuje rychlejším šířením, a právě respirátory by ho mohli zpomalit. Ve hře je stále i jejich povinné nošení. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ale poukazuje na vysokou cenu respirátoru a to, že si každá rodina nemůže tisícové výdaje za pomůcky dovolit.

ČSSD si chce karanténním bonusem koupit hlasy nízkopříjmových skupin, říká Bábek
Jágr či Špotáková stojí za Hniličkou: Jeho odvolání destabilizuje financování sportu
Slavil i strážce zákona. Na párty s Paroubkem byl krajský policejní ředitel Husák
Prášky proti covidu. Vědci ohlásili velký objev, nemocným pomáhá lék na klouby
Vymýváte lidem mozky, sídlo v Gelendžiku mi nikdy nepatřilo, vzkázal Putin kritikům
reklama
reklama
Viroložka: Děti jsou častými přenašeči covidu. Proč pro ně očkování není vhodné?

Zdraví

Domácí zpravodajství

Přednostní očkování využil i starosta Blanska. Patřím do ohrožených skupin, tvrdí
Další články
reklama
reklama