reklama

Rizikové skóre PES činilo 71 bodů, díky antigenním testům se ale snížilo na 61

Rizikové skóre PES o započtení antigenních testů zůstává na 61 bodech. Česká republika je tak pátý den ve 4. stupni. V úterý zdravotníci provedli 10 092 antigenních testů, které prokázaly 7 889 nákaz koronavirem. A právě tady zaznamenává PES naopak nárůst, kvůli kterému byly hodnoty před započtením testování na 71 bodech.

reklama

Šíření koronaviru v tuzemsku zrychluje. V úterý testy prokázaly dalších 7 889 případů, což bylo o 2 700 víc než v pondělí a zhruba o 2 tisíce víc než před týdnem. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Hodnota PES ale díky antigenním testům zůstává na 61 bodech, tedy čtvrtém stupni rizika. Před započtením antigenních testů byla Česká republika na 71 bodech. V Česku nyní platí opatření pro třetí stupeň rizik, v pátek se země přesune do čtvrtého stupně.

Nový výpočet skóre PES

Ministerstvo nově počítá i druhé skóre PES, kde zohledňuje antigenní testy. Skóre dnes zůstalo na 61 bodech. Po započtení antigenních testů je průměrná pozitivita testů za posledních sedm dní nižší (činí 16,3 procenta), a to ve skóre znamená rozdíl deseti bodů.

Ve středu 16. prosince také začíná plošné testování antigenními testy, které může kdokoliv podstoupit bezplatně. Kvůli velkému zájmu je nutné si zarezervovat termín. Dosud byly testy povinné pro zaměstnance a klienty sociálních služeb, od minulého týdne se mohli nechat testovat i učitelé a učitelky. V úterý laboratoře provedly podle údajů ministerstva 10 092 antigenních testů, což je poloviční údaj proti pondělním 19 022.

Vývoj epidemie v Česku od počátku pandemie koronaviru

Provedené testy: 3 405 458

Potvrzené případy: 594 148

Aktuálně hospitalizovaných: 4 632

Úmrtí: 9 882

Zdroj: MZČR k 16. prosinci

V úterý se dál zvyšoval i počet hospitalizovaných. V nemocnicích bylo s koronavirem 4 632 lidí, tedy o 85 víc než v pondělí. Ve vážném stavu je 585 z nich. Na začátku prosince se v nemocnicích s koronavirem léčilo přes 4 600 lidí, později pacientů postupně ubývalo. Začátkem listopadu jich bylo i víc než 8 tisíc.

V současné době se podle dat ministerstva zdravotnictví nákaza šíří nejvíce na Kroměřížsku, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 493 případů covidu. Následuje Chrudimsko, Havlíčkobrodsko a Rychnovsko se 430 až 454 případy na 100 tisíc obyvatel, nad 400 je podle tohoto přepočtu ještě Opavsko a Karvinsko.

Skóre PES podle PCR testů je k dnešku nadále nejvyšší ve Zlínském kraji s 81 body. To odpovídá pátému stupni rizika, který je vymezen 76 až 100 body. V něm je šest krajů. Naopak nejlepší skóre vykazuje už delší dobu Praha, která se drží ve třetím stupni, dnes ale skóre v hlavním městě stouplo z 51 na 56 bodů.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama