reklama

Vakcína už mezi svátky. První budou očkováni nejohroženější zdravotníci, uvedl Blatný

Od 24. prosince by mohlo být možné distribuovat vakcínu, takže první očkovaní by mohli být už mezi vánočními svátky, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na středečním brífinku. Prvních 10 tisíc dávek podle něj dostanou nejohroženější zdravotníci, kteří se starají o těžce nemocné s koronavirem. Podle Blatného se budou první vakcíny aplikovat v Praze ve Fakultní nemocnici (FN) v Motole a ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Očkovací látky z první dodávky ale půjdou i do všech krajů.

reklama

Ve středu ministr zdravotnictví s premiérem Andrejem Babišem navštívili FN Motol a VFN v Praze. Na brífinku po návštěvě nemocnic Blatný uvedl, že Česká republika bude dobře připravena a začne vakcinovat včas. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by měla podle ministra látku firmy Pfizer schválit 21. prosince.

„Do dvou dnů ji schválí Evropská komise a od 24. prosince bude možné léky distribuovat. Pokud se tak stane, tak se první dávky dostanou ještě mezi vánočními svátky. A očkovat se bude neprodleně,“ uvedl na brífinku ministr s tím, že první Češi by tak mohli být očkovaní už během Vánoc.

Prvními 10 tisíci vakcínami budou podle ministra naočkováni neohroženější zdravotníci, kteří se starají o těžce nemocné pacienty s COVID-19. Blatný uvedl, že v Praze se budou první vakcíny aplikovat ve FN Motol a ve VFN. Očkovací látky z první dodávky ale půjdou i do všech krajů.

Ministr počítá asi s 200 očkovacích center ve zdravotnických zařízeních, očkovat podle něj bude ale i asi 5 000 lékařů v ordinacích.

V prvním čtvrtletí ministerstvo očekává, že by mohla být očkovací látka asi pro milion lidí. Jenom seniorů, kteří mají být mezi prvními očkovanými spolu se zdravotníky a mladšími vážně chronicky nemocnými, je více než 2,3 milionu. Záležet bude podle Blatného na dodávkách od farmaceutických firem, které je vyrábějí. Celkově má Česko objednanou očkovací látku pro 6,9 milionu lidí. Zájem má asi 40 procent populace, 20 procent je nerozhodnutých.

Ve středu začalo nepovinné plošné testování zdarma

Ve středu také v Česku začalo nepovinné plošné testování a skončí v pátek 15. ledna 2021. Testy zdarma jsou dostupné pro všechny osoby, které mají veřejné zdravotní pojištění v České republice.

Lidé si mohou zarezervovat termín prostřednictvím Centrálního rezervačního systému, který je dostupný na webu ministerstva zdravotnictví. V systému stačí vyplnit své údaje a souhlasit se zpracováním osobních údajů. Systém následně vygeneruje eŽádanku. Seznam odběrových míst je k dispozici také na webu ministerstva zdravotnictví a je průběžně aktualizovaný.

S sebou je potřeba mít průkaz pojištěnce. Nechat se otestovat antigenními testy může jeden žadatel nejvýše jedenkrát za pět dní. Výsledek budete mít do 20 minut. Negativní výsledek testu podle ministerstva zdravotnictví zcela nevylučuje možnost, že se testovaný stane infekčním v blízkém časovém odstupu od vyšetření. Pozitivní výsledek u lidí bez příznaků musí být ještě potvrzený PCR testem. U lidí s příznaky se diagnóza považuje za potvrzenou a začíná pro ně platit povinná izolace do doby končící čtyři dny po jejich vymizení.

Na antigenní testy na koronavirus se na středu zatím objednalo 17 552 lidí. Na 174 odběrových místech po celém Česku je ještě volná kapacita téměř 10 400 míst. Na Twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény.

Kvůli zvýšenému testování ale v grafech rostou i počty pozitivně testovaných lidí na koronavirus. Podle Blatného to není extrémní ani skokové a počítalo se s tím. Je ale nutné chovat se velmi obezřetně. Na brífinku však zároveň vyzval nemocnice, aby opatrně plánovaly neakutní zákroky. Pokud by totiž počty hospitalizovaných začaly prudce růst, bylo by nutné omezit odkladnou péči.

Proč se nechat testovat?

Ministerstvo věří, že díky antigenním testům předejde zvýšenému šíření koronaviru v populaci. „Pak se můžeme v klidu setkat se svými blízkými v seniorním věku, což přinese vzájemné uspokojení seniora i nás,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného bude kapacita až 60 tisíc testů denně. Testuje přes 170 odběrových míst a několik stovek lékařů v ordinacích, zapojit se mohli dobrovolně. Podle průzkumu zpracovaného agenturou STEM má o testování zájem asi 42 procent obyvatel, přičemž větší zájem je mezi seniory.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy
Miloš Zeman

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Plyn o čtvrtinu zdraží i Pražská plynárenská. Nebude se to týkat všech zákazníků
Energetika

Plyn o čtvrtinu zdraží i Pražská plynárenská. Nebude se to týkat všech zákazníků

Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží některým zákazníkům plyn v průměru o 24,6 procenta. Netýká se to klientů se zafixovanými cenami, naopak s ním musí počítat domácnosti a maloodběratelé, kteří nyní využívají základní ceník Standard. Firma zdražení odůvodnila nepříznivou situací na trhu. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí firmy Miroslav Vránek.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Roušky i při výuce a hrozící omezení péče. Epidemie zrychluje podle rizikového scénáře

Některé děti starší 12 let budou muset mít zakryté dýchací cesty i během vyučování ve třídách. Opatření navrhne ministerstvo zdravotnictví. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) však zdůraznil, že jde o lokální opatření, nikoliv plošné. Restrikce budou namířené jen na epidemicky postiženější kraje ČR. Podle Vojtěcha v některých krajích vlivem covidu hrozí omezování nemocniční péče. S nařízením nesouhlasí ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Zázrak v hořícím letadle. Všech 21 osob na palubě se zachránilo díky nevídanému štěstí

Nevídané štěstí potkalo cestující úterního letu z Houstonu do Boston. Letoun měl při startu važné potíže, narazil do nedalekého plotu a ihned začal hořet. Všem 21 osobám na palubě se však podařilo plamenům uniknout a jako zázrakem všichni vyvázli bez vážnějších zranění. Nejmladšímu cestujícímu bylo jen 10 let, pasažéři mířili na baseballový zápas.

Do konce roku zemřou na covid dva tisíce lidí, varuje Hořejší. Hostomský by rozvolňoval

Šíření covidu v Česku neustále zrychluje. V úterý přibylo 3 246 případů, podle imunologa Václava Hořejšího a biochemika Zdeňka Hostomského je ale potřeba sledovat zejména počty hospitalizovaných a zemřelých. Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že nakažlivější variantě delta se stejně neubráníme. Hořejší očekává, že do konce roku zemřou na covid ještě dva tisíce lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama