reklama

Za Vojtěcha se stydíme, napsal úředník a zrušil mu trvalý pobyt v obci. Ministr to nechápe

„Správní orgán konstatuje, že vesnice Včelná se za svého občana Adama Vojtěcha stydí,“ napsal referent Obecního úřadu Včelná. Za rozhodnutím stojí obyčejný úředník František Mareš, který se rozhodl jednat sám za sebe a zrušit ministrovi zdravotnictví trvalý pobyt v obci. Chtěl totiž dle svých slov z moci úřední ministrovi zdravotnictví ukázat, jaké to je být v pozici občana. Podle Vojtěcha má sice každý právo na svůj názor, v tomto případě prý ale jde o jasné porušení zákona.

reklama

„Není to krok obce Včelná, protože rozhodnutí vydává obecní úřad, tam jsem pouze pověřenou osobou a nejsem ani nejvyšší osobou toho obecního úřadu, to je paní starostka,“ řekl CNN Prima NEWS Mareš s tím, že s plným vědomím obešel starostku obce, která je na dovolené. „A očekávám, že za tento krok budu náležitě potrestán,“ přiznal.

Své jednání odůvodnil tím, že mu vadí protiprávní opatření ministerstva zdravotnictví. Konkrétně prý to, že správní soud rozhodnutí nakonec zruší. A to je také první důvod ke zrušení pobytu, který se uvádí v dokumentu: „Adam Vojtěch je v pozici ministra zdravotnictví zodpovědný za soustavné a záměrné porušování zákonů České republiky vydáváním opatření, která jsou Nejvyšším správním soudem opakovaně prohlašovaná za neplatná. Tímto rozvrací právní systém (…).“

Slovy Františka Mareše „Ústavní soud a nejvyšší správní soud už volají o pomoc, protože nezvládají vrátit tento stát do ústavních a právních kolejí.“ Proto se rozhodl jednat. „Mám pravomoc rušit pobyty občanům za podmínek daných zákonem. Pan Vojtěch je z naší vesnice, tak jsem si myslel, že by bylo vhodné mu dát ochutnat jeho vlastní medicínu, kdy někdo zasáhne do jeho práv, i když ví, že na to nemá úplně nárok, ale nutí toho chudáka občana se proti tomu bránit soudními prostředky a platit advokáty,“ vysvětlil své kroky úředník.

Adam Vojtěch pro Marešovo chování pochopení nemá. I když má podle něj každý právo na svůj názor, v tomto případě jde o zneužití pravomoci úřední osoby, a tím pádem porušení zákona. „Své názory napsal na oficiální hlavičkový papír s úředním razítkem, využil svůj přístup k mým osobním údajům a navíc dopis poskytl médiím. Jednoznačně tady došlo k nezákonnému postupu i překročení všech hranic profesionálního chování. Věřím, že vedení obce tuto skutečnost prověří. Odvolávat se neplánuji, protože celý dokument je zcela nezákonný,“ řekl Vojtěch pro CNN Prima NEWS.

Podobné stanovisko zaujímá i starostka Včelné Miroslava Stránská: „Úředník zřejmě provedl nějaké kroky, se kterými jsem nebyla obeznámena, neboť jsem na dovolené. Předpokládám ale, že se nejedná o oficiální rozhodnutí, snad jde o nějakou recesi? Bydliště totiž nelze zrušit ze dne na den. Je to určitý proces, který nějakou dobu trvá. S úředníkem promluvím, jakmile se vrátím, on je dnes taky na dovolené,“ napsala redakci CNN Prima NEWS.

Tagy:
Adam Vojtěch trvalý pobyt Ministerstvo zdravotnictví obec

Hlavní zprávy

Tragédie při natáčení: Baldwin prolomil mlčení. V rekvizitě byl ostrý náboj
USA

Tragédie při natáčení: Baldwin prolomil mlčení. V rekvizitě byl ostrý náboj

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. S odvoláním na policii o tom v pátek informoval web Variety. Podle vyšetřovatelů střílel ze zbraně, která sloužila jako rekvizita. Hollywoodská odborová organizace v oběžníku adresovaném jejím členům uvedla, že zbraň obsahovala jeden ostrý náboj, píše agentura Reuters. Baldwin na Twitteru vyjádřil hluboký smutek a napsal, že plně spolupracuje s policií.

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

Tálibán jí usekl hlavu, tvrdí bývalý trenér nadějné volejbalistky. Rodina to popírá

Aktualizováno

Obětí vládnoucích radikálů se v Afghánistánu měla stát nadějná volejbalistka Mahjabin Hakimiová. Její vražda přitom vyplynula na povrch až po několika týdnech. Tálibán jí podle informací bývalého trenéra sťal hlavu, ovšem rodina tvrdí něco jiného. Poté, co v srpnu převzalo vládu v zemi radikální hnutí, se kompletně změnil život mnoha obyvatelům. Mezi nejohroženější skupinu patří právě veřejně aktivní ženy – političky nebo sportovkyně.

Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiše dokážu rozčílit, to mě baví, směje se Rakušan. Rýpnul si i do Zemana a Klause

Lídr Starostů Vít Rakušan se z přízně a největšího počtu preferenčních hlasů těší. Že by ale kvůli tomu přemýšlel o kandidatuře na prezidenta, odmítá. Podle něj je na to příliš brzy. Nabitou popularitu podle svých slov získal tím, že dokáže „záhadně“ rozčílit premiéra Andreje Babiše (ANO), což ho „docela baví“. A zužitkovat ji chce ve vládě. Rakušan to s úsměvem přiznal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

reklama