V České republice pomalu rostou počty nakažených covidem. Hodnota reprodukčního čísla se dostala na 1,3. Situace se nejvíc zhoršuje v Praze. Počet pozitivně testovaných se ale zatím pohybuje na stovkách denně, a hygiena by tak měla mít dost prostoru, aby vytrasovala, kde se nakazilo nejvíce lidí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to však neví.
Na dotaz CNN Prima NEWS, kde se nakazilo nejvíce lidí a jaká místa jsou nejvíce riziková, Vojtěch odpověděl: „Sleduji hlavně otázku importů a věkové struktury. Pokud jde o místa, kde se nakazili, to by věděla hygiena.“
Morava po tornádu je tikající covidová bomba. V Praze se děje něco divného, varuje Válek
Jižní Morava je tikající bomba, varuje lékař a šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek. Podle něj je problém, že do míst postižených tornádem jezdí dobrovolníci z celé republiky a nikdo neřeší, jestli mají očkování či negativní testy. Válek také varoval před situací v Praze, kde stoupají počty nakažených.
„Pokud jde o věkovou strukturu, víme, že v Praze jde o lidi ve věku od 16 do 29 let, je to nejméně proočkovaná věková populace, důležité jsou importy ze zahraničí,“ dodal Vojtěch ve čtvrtek večer po jednání vlády.
Podle některých je ale trasování zásadní. Myslí si to například lékař a šéf poslanců TOP 09 Vlastimil Válek. „Aby vláda mohla dělat cílená opatření, musí přeci vědět, kde se lidé nejvíc nakazí,“ řekl CNN Prima NEWS Válek.
Kromě trasování označil za zásadní také PCR testování a sekvenování vzorků. Cílem by mělo být podchytit ohniska a „chirurgicky“ zasahovat tam, kde je to potřeba.
Redakce CNN Prima NEWS se zeptala pražské hygieničky Zdeňky Jágrové, jestli hygiena ví, kde se lidé nakazili covidem. „Nákaza se šíří hlavně v rodinách. Mladí lidé přinesou virus domů a pak se nakazí i zbytek rodiny, pokud nemají očkování,“ řekla Jágrová.
Veselice jako ohnisko nákazy
A kde se nakazili mladí? „Pokud jde o šíření mezi mladšími, můžeme o příčinách jen spekulovat. Ale vzhledem k tomu, že jsme předminulý a uplynulý týden řešili každý den nějakou veselici na různých úrovních, kde ochota spolupracovat v nošení roušek a udržování rozestupů je velmi nízká, můžeme se domnívat, že je to i všeobecná rozvolněnost,“ řekla Jágrová v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Pražská hygienička dodala, že zatím není žádné konkrétní ohnisko nákazy: „Nevíme, že třeba ve vysokoškolských kolejích je takový a takový výskyt. Nebo že se to vztahuje na všechny, kdo byli v nějaké restauraci či obchodním domě. Bohužel tyto informace nemáme. Nedopátrali jsme se zdroje nákaz. Často jde o rodinný výskyt, ale kde se první z rodiny nakazil, to se nám nepodařilo dopátrat,“ dodala.
Čísla nakažených v Česku stále pomalu stoupají. Ve čtvrtek přibylo 164 případů, nejvíce od poloviny června. Je to o 70 více než minulý týden. Znovu se zvýšilo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Momentálně má hodnotu téměř 1,3, a je tak nejvyšší od začátku ledna.
Podle oficiálního webu pražské hygieny stoupá podíl mutací na celkovém výskytu onemocnění. „Zaznamenáván je také výskyt mutace delta, o níž je známo, že je až o 60 % nakažlivější a její podíl na postupně mírně rostoucím počtu onemocnění existuje,“ uvedla hygiena.